Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Zakšín, východiště turistických cest
Zakšín, východiště turistických cest
lupa

Vycházku zahájíme u hostince na zastávce autobusu v Zakšíně. Červená značka nás vede lesem k bývalému Bukoveckému mlýnu, u něj uhýbá vlevo a začínáme stoupat ke skalnímu hrádku Pustý zámek. Po směrové odbočce dojdeme ke skalní průrvě, kterou se protáhneme a vystoupáme na nepatrné zbytky skalního hrádku s vytesanými světničkami ve skalním masivu. Z hrádku jsou omezené výhledy.

Pustý zámek
Pustý zámek
lupa

Po návratu na křižovatku cest pokračujeme po červené značce na rozcestí Rač s možností výhledů z okrajů skalních plošin do okolí. Od rozcestí Rač vede značka Panenským hřebenem a přivede nás k dalšímu turistickému rozcestí Panenský hřeben. Zde uhýbáme vpravo a nejdříve jdeme dolů, abychom posléze mezi skálami v hlubokém dole a po chvíli lučinatým svahem vystoupali na vrch Nedvězí s jedinečným kruhovým rozhledem.

vstup na skalní hrádek Pustý zámek
vstup na skalní hrádek Pustý zámek
lupa

Z vrcholu Nedvězí sejdeme do osady Nedvězí s pěknými roubenými chalupami. Červená značka nás dovede k rozcestí Dražejov. Zatáčíme vpravo a nyní po modré značce jdeme pohodlnou cestou k rozcestí před Střezivojicemi. Tady v zatáčce silnice modrá pokračuje do Střezivojic, my uhýbáme vlevo a žlutá značka nás provede osadou Kostelečky k rozcestí Nad Kostelečky.

Pustý zámek
Pustý zámek
lupa

Od rozcestí Nad Kostelečky žlutá značka sestupuje do dolu Skalní město. Stezka se vine pod skalními bloky, často mění směr a dosyta si užijeme krátké sestupy a výstupy. Procházíme zajímavým skalním dolem, neustále je co obdivovat. Přijdeme až k jeskyni zvané Kamenný úl. Do ní je sice krátký, ale poměrně obtížný přístup jištěný chatrným zábradlím, proto je na zvážení každého z vás, zda se do jeskyně podíváte.

Pustý zámek
Pustý zámek
lupa

Dále pokračujeme stále po žluté značce až na rozcestí Zbrázděný vrch. Zde máme volbu, jak pokračovat dál. Doporučuji jít po žluté značce pohodlnou cestou přes zajímavou osadu Olešno na rozcestí Ráj, kde je možnost občerstvení. Druhou variantou je dojít na rozcestí Ráj přes Planý důl.

Pustý zámek
Pustý zámek
lupa

Z rozcestí Ráj pokračujeme po žluté značce na Mšeno. Jestli si závěr vycházky zpestříte procházkou alespoň částí Cinibulkovy NS nechám na vás. Já se vždy rád proplétám skalním bludištěm naučné stezky.

Od rozcestí Na Rovinách dojdeme společně po modré a zelené značce do centra Mšena, cíle vycházky. Na závěr si můžete dát v cukrárně na náměstí zmrzlinu.

Za čím jedeme?

vyhlídka ze skalní plošiny nad Pustým zámkem
vyhlídka ze skalní plošiny nad Pustým zámkem
lupa

Kokořínsko je oblíbená turistická oblast. Některá místa nemají o návštěvníky nouzi, jiná jsou naopak opomíjená. V této oblasti se můžeme setkat s kaňonovitými údolími, nazývanými doly hlubokými 50 – 100 m, s pískovcovými skálami a zajímavými rozhledovými místy. Najdeme zde známé tvary zvětrávání pískovců, jako jsou okna, brány a pokličky.

krásně barevná skalní plošina nad Pustým zámkem
krásně barevná skalní plošina nad Pustým zámkem
lupa

Procházkou touto krajinou objevíte i tajemné skalní úkryty, často člověkem rozšiřovanými v jeskyně. Na vycházce navštívíme zajímavý důl Skalní město, který dle mého názoru patří k nejhezčím na Kokořínsku, není-li nejpěknější a nejtajuplnější.

výhled z cesty k rozcestí Rač
výhled z cesty k rozcestí Rač
lupa

Prohlédneme si skalní hrádek Pustý zámek, který neměl dlouhé trvání. Nezapomenutelným zážitkem je překrásný kruhový rozhled z vrcholu Nedvězí. Za dobrých podmínek je možno dohlédnout až 100 km daleko.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost uhašení žízně a zahnání hladu je až na známém, oblíbeném a hojně navštěvovaném místě Ráj, kde v současnosti fungují dvě restaurace.

Vybavte se na cestu dostatkem jídla i pití, ona taková svačinka na výhledové plošině má také něco do sebe.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

tmavá rokle před výstupem na Nedvězí
tmavá rokle před výstupem na Nedvězí
lupa

Zaujaly mě daleké výhledy do kraje z Nedvězí. Zajímavým místem s omezeným rozhledem je skalní hrádek Pustý zámek, za kterým při cestě na Rač jsou skvělé výhledy ze skalních plošin do údolí a do okolí.

Procházka tajuplným dolem Skalní město s jeskyní Kamenný úl je určitě pěkným zážitkem.

Ostatní informace

Výstup do jeskyně Kamenný úl je poměrně krkolomný a obtížný, bez baterky to také není ono.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Štětí
(vzdálenost od místa: 10.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska

16.09.2013 12:42
Díky za příspěvek a tip na výšlap. zase jeden z těch lepších. Jen ta doprava tam a zpátky je trochu problém.
Re:
16.09.2013 18:35
Dobrý den, ta doprava není tak hrozná. V sobotu jede autobus z Holešovic nebo se dá přistoupit v Mělníce do toho autobusu z Prahy. V Zakšíně je to něco před desátou. Do odjezdu vlaku ze Mšena je dostatek času. V so a ne to jede myslím v 16.11 a potom 18.11. zdraví Trempik
22.09.2013 18:12
Zrovna v červnu jsme šli ze Zakšína úplně stejnou cestou do Střezovojic, ale odtud jsme jeli 250014 :-) . Ze Mšena do Střezivojic jsme už taky šli a obě části můžu vřele doporučit.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace