Pustiměř a Zelená Hora

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

pohled od Drysic na Pustiměř
pohled od Drysic na Pustiměř
lupa

Jedeme autem směr Pustiměř u Vyškova. První zastávku jsme udělali mezi obcemi Drysice a Pustiměř u boží muky na polní cestě. Pěšky jsme šli asi 1,5 km vpravo k lesu a pak mírně vpravo do kopce až k místu které připomíná jakoby bývalý lom. Jen poměrně početně hromady kamení a patrné valy porostlé lesem prozradily místo kde stával hrad Melice. Pokud čekáte hradby, nenajdete žádné. Zato v houbařskou sezónu berte košík sebou. Celkem jsme k Melici a zpět ušli 3 km.

cestou ke zříc. Melice
cestou ke zříc. Melice
lupa

Vrácíme se stejnou cestou zpět k autu a jedeme do Pustiměře až ke kostelu, který je z dálky viditelný. Prohlídka zdejšího chrámu sv. Benedikta, Kaple sv.Anny, rotundy sv. Pantaleona, řady křížů, soch a památníků vám zabere asi půl hodiny. Po prohlídce tohoto, po staletí vyhlášeného, poutního místa jsme se vydali pod kostelem vpravo a kolem školního hřiště a sokolovny odbočili na křižovatce zase vpravo do kopce k lesu. Na konci obce jsme odbočili vlevo a neznačenou lesní cestou, pořád mírně do kopce a pak vlevo okrajem lesa, až jsme asi po 2 km zahlédli na obzoru první stavení obce Zelená Hora. Prošli jsme kolem INRI z roku 1856 a po silnici vlevo vešli do obce.

nepatrné pozůstatky hradu
nepatrné pozůstatky hradu
lupa

V obci Zelená Hora je několik zajímavých památek. Zvonička, kříž a socha rytíře na návsi, socha sv.Jana Nepomuckého a památník návratu starousedlíků po vystěhování v době fašistické okupace v jižní části obce . Za obcí směrem na Pustiměř je na kopci další INRI, od kterého je krásný výhled na město Vyškov (zacházka asi 200 m). Do Pustiměře jsme se vrátili kolem protipovodňové nádrže. Celkem jsme ušli 5 km.

Za čím jedeme?

Zřícenina hradu Melice.

V Pustiměři:

Chrám sv.Benedikta z roku 1902,

rotunda sv.Pantaleona z poč.12.st - torzo

kaple sv.Anny, Kaple tu stojí v různé podobě od z r.1667

socha sv.Madony za chrámem u hřbitova

V Zelené Hoře:

zvonička z poč. 18 st.

kříže INRI, socha J.Nepomuckého, památník znovuosídlení obce

výhledy na Pustiměř a Vyškov

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Restaurace a motorest Na Peci u Vranovic - nic moc.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhledy od Drysic na Pustiměř, obec Zelená Hora a výhledy na VÚ Březina.

Poutní areál v Pustiměři - hlavně torzo rotundy.

Ostatní informace

Bez vstupného. nikde jsme nic neplatili. V chrámu sv. Benedikta můžete přispět na údržbu objektů v péči místní diecéze.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Pustiměř a Zelená Hora

26.01.2017 15:44
Dobrý den, měl bych dotaz. Kde přesně se nachází protipovodňová nádrž, kterou jste po cestě vyfotografoval? O podobné objekty se zajímám a na mapě jsem ji nedokázal najít. Souřadnice by mi udělaly velkou radost :) předem díky :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace