Průzkumná štola Halíře

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Štola Halíře
Štola Halíře
lupa

Jílové u Prahy a jeho okolí, to je místo, kde se v minulosti vytěžilo asi nejvíce zlata na území Čech. V součastnosti jsou zde zpřístupněny dvě historické štoly a to štola sv. Josefa a štola sv. Antonína Paduánského. Při tomto výletě jsme se ale vydali do té třetí, a to do štoly Halíře.

Za čím jedeme?

Vstupní portál štoly
Vstupní portál štoly
lupa

Náš výlet začal na železniční stanici Jílové u Prahy, odkud jsme po zelené značce došli do Borku. Z Borku jsme pak pokračovali po červené směrem ke Kněží hoře. Asi po jednom kilometru je šipkou naznačena odbočka ze značky a na mírné vyvýšenině je vstup do štoly.

Štola Halíře
Štola Halíře
lupa

Tato štola se začala razit v roce 1949, kdy se prozkoumávalo, zda by ještě zdejší kopce nevydaly nějaké zlato. Po dvou letech práce se však ukázalo, že dvě zlaté žíly, na které bylo naraženo se nevyplatí těžit. Vstup do štoly byl v roce 1951 zavalen. Pro návštěvníky byla štola jílovským muzeem po nezbytných úpravách otevřena v roce 2008.

Štola Halíře
Štola Halíře
lupa

Ve štole si můžeme prohlédnout způsob ražby v polovině 20. století a zároveň ho i porovnat se způsobem ražby ve středověku. Toto srovnání nám poskytnou místa, na kterých se nová štola setkala se štolami středověkými, které byly raženy z povrchu země. Dále zde můžeme vidět nářadí a nástroje, které byly používány k ražbě a v neposlední řadě i dvě odhalené zlaté žíly. Jedna z nich, která prochází celou štolou byla již dosti odtěžena ve středověku a druhá, na kterou bylo naraženo při průzkumných pracech zase neprokazovala dostatečný obsah zlata. Právě proto byla štola v roce 1951 uzavřena.

Po prohlídce štoly jsme se stejnou cestou vrátili na jílovské nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ušli jsme asi jen 5 kilometrů, takže jsme vyžili z toho, co bylo v baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celé důlní dílo je moc pěknou památkou, ale nesmírně zajímavá, a to hlavně díky výkladu průvodce, jsou místa, kde se průzkumná štola setkala se středověkým důlním dílem.

Ostatní informace

Štola Halíře je otevřena od dubna do října o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Vstupné je 80 a 40 Kč.

Ve štole je stálá teplota 8°C, takže v letních měsících je dobré si přibalit i nějaké to teplejší oblečení.

Při dlouhodobých deštích hrozí štole průsak vody ze středověkého díla, takže je dobré se dopředu informovat o tom, zda je štola otevřena.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jílové u Prahy
(vzdálenost od místa: 1.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Průzkumná štola Halíře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace