Protržená přehrada - Jizerské hory

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Jedeme na kole na Protrženou přehradu v Jizerských horách.

Za čím jedeme?

Jedeme na kole z obce Josefův Důl na Protrženou přehradu, je to místo kde začátkem 20. století stála přehrada a protržení její hráze mělo katastrofické následky.

Torzo přehrady
Torzo přehrady
lupa

Jedeme na kole na rozcestí Josefův Důl Sklárna, kde odbočujeme do leva a po žluté značce nás čeká 3 km stoupání na Mariánské Boudy. Mariánské Boudy je seskupení několika chalup, které vypadaly neobydleně. Odtud po krátkém odpočinku, už po rovině a potom z kopce pokračujeme za cílem našeho výletu na bývalou přehradu. Podél přehrady jsme kola vedli a o její historii nás informovala naučná stezka.Dnes je nejvíce dochována šoupátková věž a zbytky hráze.

Josefův Důl
Josefův Důl
lupa

Historie přehrady : Od druhé poloviny 19. století docházelo v Jizerských horách a v západní části Krkonoš k častým povodním a proto bylo rozhodnuto o stavbách přehrad. Jedna z přehrad, která se začala stavět byla přehrada na Bílé Desné. V roce 1912 se začala stavět a roku 1915 byla zkolaudována. 18. 9. 1916 začala skrz hráz prosakovat voda a události nabraly rychlý spád. Hrázný stačil otevřít výpustná šoupátka přehrady jen z části a přehrada se protrhla a obrovský příval vody ničil vše co mu stálo v cestě. Ve vsi Desná bylo strženo 33 domů, 69 domů vážně poškozeno a zahynulo 62 osob. Přehrada nebyla již nikdy obnovena a při vyšetřování byly zjištěny chyby v projektové dokumentaci tak i pochybení při samotné stavbě přehrady, která z části byla zapříčiněna vypuknutím I. světové války po dobu stavby a tudíž omezení financí na stavbu.

Cesta z Mariánských Bud
Cesta z Mariánských Bud
lupa

Po prohlídce tohoto ponurého místa pokračujeme prudkým sjezdem na asfaltovou silnici, která nás zavede k údolní nádrži Souš. Vstup na hráz Souše není dovolen, protože se jedná o zásobárnu pitné vody pro Jablonecko a Liberecko. Souš má rozlohu 86 ha a hloubku 21 m a byla postavena v letech 1912-1915. Po shlédnutí této přehrady pokračujeme dál. Vytahujeme mapu a promýšlíme zpáteční cestu do Josefova Dolu. Cestu po silnici přes Desnou zavrhujeme a jedeme po červené značce k vodopádům na Černé Desné a jsme po předchozích zkušenostech smířeni s tím, že kola i povedeme. Ze začátku je cesta pro kolo sjízdná, ale potom je cca 4 km vedeme. Jdeme podél vodopádů dravé horské říčky, která se postupně, jak se přibližujeme k městečku Desná zklidňuje. Vycházíme z lesa a dál už jedeme na kole a to už jsme v Desné a pokračujeme dále přes Tanvald a málo frekventovanými silnicemi, ale zato kopcovitým terénem do Albrechtic a pak do Josefova Dolu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se po cestě v hotelu u přehrady Souš a prostředí hotelu bylo lepší než magovaná polévka.

V Albrechticích jsme si v krásné cukrárně dali dortík a kofolu, cukrárnu můžu všem doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se nám příroda a naučná stezka u Protržené přehrady, kterou vytvořily děti ze skautského oddílu.

Překrásné byly i vodopády na Černé Desné.

Ostatní informace

Žádné vstupy jsme neplatili jen jsme zaplatili za občerstvení po dobu výletu. V hotelu u Souše jsme zakoupili 1,5 litru vody a byli jsme rádi, protože dostatek tekutin je základ.Další informace

Hodnocení:
4267. místo
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 3.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Protržená přehrada - Jizerské hory

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace