Proti proudu řek, proti toku času

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Vyrážíme do Polabí, projdeme se okolo Labe a Cidliny a navštívíme místa, která jsou úzce spjata s historií nejen Čechů, ale i národů žijících na našem území v dávné minulosti.

Za čím jedeme?

Pomník sv. Vojtěcha a sv. Radima v Libici
Pomník sv. Vojtěcha a sv. Radima v Libici
lupa

Na výlet vyrazíme z Poděbrad. Z města, které dalo českému národu krále v osobě Jířího z Poděbrad. Právě letos je to 550. let, co se tento panovník zapsal nejen do českých dějin, ale i do dějin evropských, kdy po kontinentu vypravil svou mírovou misi. Na jaře byla v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku otevřena nová expozice, která se této události věnuje. V nedaleko ležícím Polabském muzeu se zase můžeme seznámit s celkovými dějinami města a jeho okolí.

Po prohlídce města se z náměstí vydáme po červené značce okolo Labe směrem k soutoku s Cidlinou. Od soutoku pak pokračujeme po zelené do Libice nad Cidlinou.

Pomník krále Jiřího z Poděbrad
Pomník krále Jiřího z Poděbrad
lupa

Libice nad Cidlinou, místo, kde se také psaly dějiny tohoto národa. Právě zde před více jak tisíci lety stávalo hradiště rodu Slavníkovců. Slavníkovci byli největšími konkurenty Přemyslovců v boji o nadvládu nad zdejším územím, až Přemyslovci v roce 995 sáhli k radikálnímu řešení. Rod Slavníkovců byl nemilosrdně vyvraždět a Přemyslovci tak opanovali na více jak 300 let země české. Z rodu Slavníkovců pocházel i druhý pražský biskup, jeden z patronů země české, sv. Vojtěch. V Libici si můžeme prohlédnout nejen místo, kde dříve stávalo hradiště, ale i pamětní síň Slavníkovské Libice na obecním úřadě.

Z Libice pokračujeme proti proudu Cidliny stále po zelené. Postupně projdeme obce Kanín, Opolany a Sány, až se dostaneme do cílového bodu našeho putování, do obce Dobšice.

Zámek Poděbrady
Zámek Poděbrady
lupa

Na území Dobšic žili ve 3. a 4. století před naším letopočtem Keltové, což potvrdily mnohé archeologické nálezy. Většinu z nich si můžeme prohlédnout v místním Muzeu Keltů. Součástí muzea je i venkovní expozice Keltského oppida s klasickým obydlím Keltů, polozemnicí a Naučná stezka malého Dobše, která na info tabulích podrobně informuje o bývalém Keltském osídlení.

V Dobšicích na nádraží pak náš výlet končí. Celkem ujdeme zajímavých a poučným 16 kilometrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se dvakrát. Poprvé u soutoku Labe s Cidlinou a podruhé v Sánech, kde je ale potřeba sejít ze značky směrem do centra obce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Labe
Labe
lupa

Nevím, co vypíchnout. Příroda okolo obou řek je kouzelná, informace, které výletník získá v muzeích a nebo z info tabulí jsou velmi zajímavé a poučné. Je to takové vyučování dějepisu v přírodě.

Ostatní informace

Památník krále Jiřího otevřeno denně kromě pondělí od 9-17 hodin, vstupné 20 a 10 Kč.

Polabské muzeum Poděbrady otevřeno denně kromě pondělí 9-17 hodin, vstupné 40 a 20 Kč.

Soutok Labe s Cidlinou
Soutok Labe s Cidlinou
lupa

Slavníkovské hradiště v Libici je celoročně volně přístupné, pamětní síň slavníkovské Libice má otevřeno následovně: PO a ST 8-10:30 a 12-16:30, ÚT,ČT a PÁ 8-10:30 a 12-14:30. V sobotu a neděli po telefonické domluvě na tel: 325637141.

Muzeum Keltů v Dobšicích otevřeno celoročně 10-16 hod. Po příchodu k muzeu je však potřeba zavolat na uvedené telefonní číslo a průvodkyně příjde do 5-ti minut.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libice nad Cidlinou
(vzdálenost od místa: 2.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Proti proudu řek, proti toku času

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace