Procházkový víkend v okolí Hronova

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

1-Hronov, náměstí
1-Hronov, náměstí
lupa

Výchozím místem bude město Hronov (http://www.turistika.cz/mista/hronov). Tady odstavíme auto (pokud jsme nepřijeli vlakem nebo autobusem), dále se budeme pohybovat autobusem a pěšky. Prošmajdáme jihovýchodní část Jestřebích hor mezi Hronovem, Červeným Kostelcem, Turovem a Stárkovem.

Za čím jedeme?

2-Hronov, rodný domek Aloise Jiráska
2-Hronov, rodný domek Aloise Jiráska
lupa

Jedeme sem především za klidem, procházkami krásnou přírodou s mnoha výhledy a lesy. V houbařské sezóně navíc i za spoustou hub. Na jeden den si naplánujeme výlet ze Stárkova přes Turov zpět do Hronova, na druhý z Červeného Kostelce. Do obou míst jezdí autobusy i o víkendu (do Stárkova linka 640 116 Náchod - Radvanice, do Červeného Kostelce linka 640 372 Hronov - ČK). Do Stárkova sice až před polednem, ale trasu zpět za půlden hravě zvládneme. Aspoň zbyde čas i na prohlídku hronovského náměstí, rodného domku A. Jiráska (http://www.turistika.cz/mista/hronov-rodny-dum-aloise-jiraska) a Jiráskova parku (http://www.turistika.cz/mista/hronov-park-jiraskovy-sady) a nezapomeneme ochutnat zdejší "prdlavku" - minerální vody Hronovka a Regnerka (http://www.turistika.cz/mista/hronovka-a-regnerka-mineralka-v-hronove). Pro pěší výlet můžeme vybírat a kombinovat např. z těchto tras:

Ze Stárkova na Turov:

1) Nejkratší cestou 4,5 km (http://www.turistika.cz/trasy/starkov-turov-hronov )

2) Ze Stárkova přes Vysoký kámen a Horní Dřevíč na Turov 7,5 km ( http://www.turistika.cz/trasy/okolim-starkova v opačném směru k rozcestí Nad Bílou cestou a dále po trase č. 1)

Z Červeného Kostelce na Turov:

3) Přes Bohdašín 8 km ( http://www.turistika.cz/trasy/na-turov-z-cerveneho-kostelce-pres-bohdasin )

4) Přes Maternici 7,5 km (http://www.turistika.cz/trasy/na-turov-z-cerveneho-kostelce-pres-maternici)

Pokračování z Turova do Hronova:

5) Kolem Skalákovy studánky 7,5 km ( http://www.turistika.cz/trasy/na-turov-z-hronova-kolem-skalakovy-studanky )

6) Přes Maternici a Jírovu horu 7 km ( http://www.turistika.cz/trasy/starkov-turov-hronov )

7) Přes Rokytník a Jírovu horu 7,5 km (http://www.turistika.cz/trasy/na-turov-z-hronova-pres-rokytnik)

8) Přes Velký Dřevíč 7,5 km (http://www.turistika.cz/trasy/na-turov-z-hronova-pres-velky-drevic)

3-Hronov, zvonice
3-Hronov, zvonice
lupa

Trasy se dají kombinovat různě, já bych doporučil kvůli krásným výhledům ze Stárkova trasu č. 2 spojit s č. 5 z Turova a z Červeného Kostelce trasu č. 3 přes Bohdašín spojit s trasou č. 8 z Turova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

4-Hronov, zvonice
4-Hronov, zvonice
lupa

Možností ubytovat se je v Hronově více hlavně v soukromých penzionech, ale pokud nevadí trochu vyšší cena, výborně se spí v hotelu (penzionu) Prajzko ( http://www.prajzko.cz/ ). Po túře vás tu i namasírují, budete-li mít zájem. Naopak levně se dá přespat pod stanem nebo v chatce v nedalekém autokempu ve Velkém Dřevíči (http://www.autokempvelkydrevic.cz/) . Najíst se dá kromě hotelu v restauraci U Pilouse nebo Piz-Stella. Ve Stárkově funguje restaurace přímo na náměstí, v Červeném Kostelci je stravovacích zařízení mnohem více (viz http://www.cervenykostelec.cz/sluzby-obcanum/stravovani-a-ubytovani.html ). Na výlety to samozřejmě chce s sebou svačinku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

5-Hronov z Jírovy hory
5-Hronov z Jírovy hory
lupa

Jezdí se sem za klidem, krásnou přírodou, nenáročnými výlety (říkám tomu tady "důchodcovská krajina", dá se tu opravdu chodit i v pozdním věku s hůlčičkou), výhledy, houbami, zkrátka relaxací. A to tu najde každý. Snad jedinou drobnou kaňkou je stav bývalé "občerstvovny" na Turově. Hodila by se v provozu, zatím bohužel, snad jednou...

Aktuální dodatek z 22.3.2010:

6-Skalákova studánka
6-Skalákova studánka
lupa

Po dvou a půl letech jsem se na Turov opět dostal a zdá se, že se pro Jiráskovu chatu blýská na lepší časy. Vymlácená okna jsou zasklena, v oknech záclony, na chatě reklama na Krušovické pivo. Chatky u chaty opravené, natřené. Vypadá to, že v sezóně bude Jiráskova chata opět fungovat.

Ostatní informace

Máte-li rádi houbaření, naplánujte si víkend zde na období od poloviny srpna do října. Pak to s sebou chce ale nosit dvoušák.

7-Turov v podvečerním světle
7-Turov v podvečerním světle
lupa

Pokud byste získali pro relax ještě den navíc, určitě by se vám líbila i trasa z Police nad Metují přes Bezděkov a údolím Metuje ( http://www.turistika.cz/trasy/police-nad-metuji-bezdekov-hronov ). A pokud byste chtěli strávit v Hronově celou turistickou dovolenou, proč ne. Celé Kladské pomezí se vyznačuje mimořádně hustou sítí turisticky značených cest a než všechny ty skály, kopce a údolí projdete, uběhne hodně času. Já sem jezdím už několik desetiletí a pořád mám kam chodit.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hronov
(vzdálenost od místa: 0.96 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházkový víkend v okolí Hronova

14.04.2013 10:18

Krásná příroda...mohu doporučit

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace