Procházka skálami přes Toulovcovy Maštale

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

lupa

Jeden den naší dovolené na Vysočinu v loňském roce jsme se vypravili na Zámek Nové Hrady, kdy jsme si udělali procházku Toulovcovými Maštalemi. Jedeme brzy ráno z Poličky a vystupujeme v dědině v Boru u Skutče. Zelená značka nás vede k poslednímu domu vsi a k okraji lesa. Odbočujme vpravo a brzy se ocitáme před velkým skaliskem Petrovna. Franta utíká jakoby ho střelili do........ a už na mě mává z této skály, kde spokojeně obhlíží rokli pod námi z prý nejvyšší 12 ti metrové skály Maštalí.

lupa

Dál pokračujeme do kaňonovitého údolí Voletínky. Hlubina dolu je 60 metrů pod námi, a tak pomalu sestupujeme mezi skálami s kluzkými kořeny do dolu, kde je dost tma. Občas prosvitne tmu slunce a osvítí části rokle s pískovcovými skalními bloky, útesy a balvany. Prostupujeme další roklí s protékajícím potokem a tůňkami je to tu dokonalá divočina !

lupa

Dál musíme krátce stoupat k dalšímu hřbetu se skálami, po červené značce dojdeme k Hrnčířově skále a nevelkému nádvoříčku Toulovcových Maštalí. Je zde malé skalní bludiště, cestou kolem Oslí chodby, Indiána a dalších skal a balvanů. Pak zestupujme do závěrečného údolí, podél vodního toku, k turistickému rozcestí. Potkáváme tu několik turistů se psy. Odbočujeme vpravo na lesní cestu k široké skalní rokli s nádhernými skalními útvary. Ve skalách je spousta zajímavých dutin a voštin. Franta se vydává na průzkum a já chvíli odpočívám.

Za čím jedeme?

lupa

Odtud se pak vracíme po značené cestě k Vranicím přes údolí, okolo několika skalek přicházíme k rekreačním objektům. Jsme v osadě Roudná, kde stojí vyřezávaný totem. Musíme vyfunět do prudkého kopce k vrcholu. Konečně i odměna - nádherný výhled do okolní krajiny - do obce Nové Hrady s dominantou zámku.

lupa

Mezi poli s rozlehlými loukami sestupujeme do centra obce. V bufetě si dáváme kávu a něco studeného, neb sluníčko už pěkně připakuje. Po odpočinku se vydáváme k zastávce autobusu na zpáteční spoj do Poličky, kde jsme ubytováni.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měli sebou, v obci Nové Hrady jsme měli jen malé občerstvení, oběd potom v Poličce v naší oblíbené restauraci na náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Ráno nebylo sice moc příznivé počasí, ale přes den se to změnilo. Skalnatý svět Toulovcových Maštalí byl zajímavý. Příroda na území rezervace Maštale je krásná, neboť je ještě neponičená civilizací. Krajina má rozmanitý ráz. Okraje kaňonů jsou zdobeny nevysokými, členitými pásy bloků, útesů se skalními věžemi. Přírodní rezervace - Toulovcovy maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty Pardubického kraje.

Ostatní informace

lupa

Toulovcovy Maštale jsou přírodní oblastí s pískovcovými skálami a borovými lesy asi 13 km od města Litomyšle mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady. Podle pověsti se zde kdysi dávno ukrýval loupeživý rytíř Toulovec, dnes tu však už na nikoho nečeká, a tak se skalními zákoutími můžou návštěvníci v klidu procházet. V oblasti je řada turistických stezek i cyklotras.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krouna zastávka
(vzdálenost od místa: 6.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka skálami přes Toulovcovy Maštale

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace