Procházka Poodřím – kolem „Jistebnických rybníků“

Tipy na výlet, Poodří - Moravská brána
Kam a jak jedeme?

Sasanka hajní
Sasanka hajní
lupa

Jdeme na krátkou procházku do údolí říční nivy řeky Odry, mezi Polankou nad Odrou , Jistebníkem a Starou Vsi nad Ondřejnicí. Nejvhodnější by bylo použít kolo se širšími plášti, místy jsou v zemi udusané drobné kamínky. Ale nejvíce si to užijete jako pěší turista, pokud pro vás není problém zvládnout cca 12 km, když bychom počítali s návratem na výchozí místo.

Sněženka podsněžník
Sněženka podsněžník
lupa

Procházku můžeme začít v Polance nad Odrou u Lázeňského domu. Ze silnice č. 478 ve směru Stará Bělá - Polanka nad Odrou v tomto místě odbočíme vlevo. Zde můžeme zaparkovat auto, ale kdo má kolo (a to by doporučoval jako nejvhodnější dopravní prostředek) může bez obav pokračovat asi 1 km po momentálně dost rozbité místní komunikaci (ul. Hraničky) dolů k říční nivě. Od řeky Odry je to sice ještě dost daleko, ale my si zatím vystačíme i malinkou říčkou Polančice, ke které po chvíli dorazíme. Za můstkem přes ni odbočíme opět vlevo a pokračujeme asi 2km podél říčky, až k přechodu přes železniční trať.

Sněženka podsněžník
Sněženka podsněžník
lupa

Za tratí už ale asi po 300metrech změníme směr doprava a držíme se uježděné převážně hliněné lesní cesty. Po levé ruce se nám objeví strouha a zdánlivě nedotčená rostlinná scenérie zátopového území řeky Odry. Když budeme mít štěstí a ta zůstane na jaře jen ve svém korytě, dostane se nám nádherného pohledu na statisíce sněženek a sasanek hajních, rostoucích za strouhou. Tvoří nádherný bílý koberec na zeleném podkladu, všude klid, jen zpěv ptáků - no relax na pohledání. Po chvíli se objeví po pravé straně rybník Podhorník s vodním ptactvem a málem nebudeme vědět, na kterou stranu se dříve dívat. Za rybníkem už kytiček pomalu ubývá, až přestanou být vidět úplně, proto od něj moc nespěchejte.

Lužní porost
Lužní porost
lupa

Cestička dál pak vede kolem rybích sádek až k železniční zastávce Jistebník. Před touto zastávkou odbočíme vlevo na hlavní silnici do Staré Vsi nad Ondřejnicí. Asi po 200 metrech se nám dostane moc hezkého pohledu na pruh asfaltu, lemovaný po obou stranách možná už přestárlými vrbami a ktomu na každé straně jeden rybník. Vpravo větší Bezruč - vlevo menší Křivý. Nejsou dávno ty časy, kdy vrby byly krásně košaté a tvořily nad silničkou parádní klenbu. Dnes je tahle romantika už nenávratně pryč, ale i tak stromy v podobě jaké jsou vytvářejí někdy pozoruhodné tvary.

Za čím jedeme?

Za klidem, tichem, nespočtem sněženek a sasanek, ptactvem mnoha druhů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem ke krátkému pohybu v této oblasti, jenž jsem absolvoval na kole, jsem nebyl nucen vyhledat občestvení. Ale pro úplnost, ani se nic takového v popsaném úseku nevyskytuje.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lužní porost zanechaný svému osudu
Lužní porost zanechaný svému osudu
lupa

Nejvíce mne zaujaly ty statisíce sněženek a sasanek. A lesní porost ponechaný tak jak je - svému osudu. Díky další návštěvě jsem projel rezervací již od můstku přes Odru u Polanky a pěším turistům jsem jenom záviděl, že si mohli zajít na dosah k řece Odře, jenž zde vytváří krásné meandry.

Ostatní informace

Tisíce sněženek a sasanek
Tisíce sněženek a sasanek
lupa

Vstup do zdejší lokality není nijak omezen a ani zpoplatněn. Od ulice Hraničky je dokonce značen jako cyklotrasa. Dle pozdějšího zjištění - naučná stezka začíná u můstku přes řeku Odru, nedaleko žel. zastávky Polanka n. Odrou., asi po jednom km se napojuje na mnou popsanou trasu. Auto lze zanechat kousek před tímto můstkem, na pravém břehu řeky. Cyklistům se doporučuje projíždět jenom po vyznačené cyklotrase, přece jen jde o chráněné území. Asi v polovině trasy je můstek přes strouhu, což nám umožní dostat se bezpečně a suchou nohou i na "druhý břeh" a zblízka se podívat na nekonečné koberce bílých kytek všude kolem. Nejvhodnější období k návštěvě asi záleží hodně od počasí, kdy roztaje sníh, ale letos (2010), těsně před prvním jarním dnem, už bylo na co koukat....

Na výlet vlakem

Zpráchnivělý starý strom
Zpráchnivělý starý strom
lupa

Výlet můžeme začít i od malého železničního nádraží v Jistebníku. Je to skoro napůl cesty pro obě popsané lokality a pro pěší výlet nejvhodnější varianta, neboť odpadá "zdlouhavý" přesun kolem Polančice do centra PolankyDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Procházka Poodřím – kolem „Jistebnických rybníků“

Honem ven
03.04.2009 21:22
Hezké fotky, už je tu opravdu jaro, tak to se taky musím podívat někam ven.
Jaro
05.04.2009 01:21
Dášo, zdá se, že to čekání bylo asi u mnoha lidí nekonečné. Den předtím jsem byl s kolem na opačné straně - v Beskydech pod Lysou horou a tam jěště leželo kolem silnice u Visalají kolem metru sněhu :-(((
jaro
06.04.2009 17:15
pěkná jarní atmosféra
RE> jaro
08.04.2009 00:11
A jak se zdá, tak jsme "hupsli" rovnou do léta...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace