Procházka okolo Telčských rybníků a jejich zákoutími

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

V jižní části kraje Vysočiny se nachází malebné pohádkové město Telč. Je proslulé krásným renesančním náměstím se zámkem a třemi velkými rybníky, obklopujícími město.

lupa

Prvním rybníkem, který jsme si prohlédli v centru města ležícím na Telčském potoce je Štěpnický rybník, na kterém se nachází půjčovna lodiček, takže zájemci si z vodní hladiny mohou prohlédnout některé krásy města. Ve středu rybníka jsme viděli ostrov, kolem kterého se dá na lodičce projet, ale nesmí se tam vstupovat.

lupa

Kolem jsme procházeli rozsáhlým parkem. Ve vodní hladině se krásně odráží zámek ze strany z parku a část městských domů. Druhým rybníkem, který jsme si ve městě prohlédli je Ulický, který se dá v jeho polovině přejít po Belpské lávce a z ní je možno krmit kachny s rybami, kterých je zde hodně.

lupa

Staroměstský rybník je největším a třetím z telčských rybníků. Cestou kolem něho je vidět kostel sv. Anny, židovský hřbitov a vyhlídku - Čertovo kopýtko. Protože jsme při naší dovolené ve městě Telči byli ubytováni na okraji Starého Města, naše každodenní cesta tudy vedla k centru města, odkud jsme podnikali další výlety do okolí. Bydleli jsme mimo hlavní ruch v klidném prostředí penzionu obklopeného přírodou s vodní hladinou - úplná oáza klidu.

lupa

Přes vodu se otevíral pohled na protější břeh, také zde byly vidět krásné odrazy okolních domů a kostela Matky Boží. Ve vodě jsme viděli plno travnatých ostrůvků s balvany, na kterých prožívají svou siestu labutě s divokými kačenami. Také nás zaujala čápí rodinka, na starém cihlovém komíně si udělala své letní sídlo.

lupa

Kolem břehů k centru procházíme pohodlnou pěšinkou. Pak okolo telčského potoka a ocitáme se ve středu historického Telče. Po jeho prohlídce a prohlídce zákoutí se zdejšími rybníky se v podvečer vracíme opět kolem Stroměstskéko rybníka do našeho penzionu OÁZA na konci Starého Města u hlavní silnice. V podvečer jsou historické budovy města i hladina rybníků pěkně nasvíceny.

Za čím jedeme?

lupa

Krajina v okolí Telče upoutá každého svou krásou, skalní útvary, zatopené lomy mají také své obdivovatele. Zdejší krajina je členitá i kopcovitá s nespočtem rybníků, návsi zdobí církevní architektura, památky lidového stavitelství a přírodní zajímavosti. Štěpnický a Ulický rybník obklopují zajímavé historické jádro města Telče se zámkem.

lupa

Rybníky se zde začaly zakládat už v 11. století. Ve vodách na telčském panství chovali kapry, okouny, bělice, štiky. V roce 1994 vznikla soukromá společnost Rybářství Telč, obhospodařuje 880 ha rybníků ležících hlavně v oblasti Telčska, Dačicka, Moravských Budějovic a Znojemska. Ročně se vyloví 400 tun ryb, hlavně kaprů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Jídlo jsme měli většinou v penzionu OÁZA, kde jsme měli na pokoji i kuchyňku. Jinak ve městě je spousta možností stravování v útulném prostředí zdejších restaurací. Také jsou zde bufety, kavárničky, cukrárny, obchody s potravinami a Pizzérie.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Telč s místními rybníky je zajímavým místem pro výlety, či dovolenou v oblasti Českomoravské vrchoviny. Městem vede 4 km procházka okolo rybníků Štěpnického, Ulického a Staroměstského. Moc se nám tu líbilo.

Ostatní informace

lupa

Ke koupání slouží nádherné nedaleké lesní rybníky - Velký Pařezitý u obce Řásná, za ním se nachází pak menší Malý pařezitý rybník. V obou je průzračná voda, nahnědlá s teplou rašelinovou vodou. Velký Pařezitý rybník, je 8 km od Telče a je vyhlášenou přírodní rezervací. Je to rozlehlý rybník s pláží. Telč je jedním z nejkrásnějších moravských měst. Jeho rybníky se souvislým pásmem hradeb také kdysi patřily k obrannému systému středověkkého města.

V blízkosti Štěpnického rybníku se natáčely filmy : Z pekla štěstí, Hudba z Marsu, Dům u Zlatého úsvitu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mysliboř
(vzdálenost od místa: 3.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka okolo Telčských rybníků a jejich zákoutími

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace