Procházka okolo Kurovického lomu

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Při našich cestách po republice jsme s Frantou vždy obdivovali lomy, které jsme viděli a jednou jsme se dozvěděli, že i blízko města, kde žijeme se jeden nachází - je to Kurovický lom, který jsme našli mezi Tlumačovem a Kurovicemi. Protože jsme nechtěli čekat do jara, vypravili jsme se k němu jednu prosincovou sobotu. Ze Zlína jsme se dostali trolejbusem do Otrokovic na vlakové nádraží. V bufetě jsme posvačili teplou polévku a jedeme vlakem do Tlumačova s očekáváním toho, co zde spatříme. Od nádraží jdeme severním směrem ke konci obce, zde vede křižovatka okresní silnice přes Kurovice do Holešova.

lupa

Podle mapy jsme si vybrali cestu, která je pokrytá panely, vede okolo kanálu s vodou a polí s lány. Na to, že byl začátek prosince je docela hezky. Asi po jednom km chůze procházíme okolo chatek na louce, kousek lesem - 2 km a už jsem tady. Při východu z lesa se před námi otevírá scenerie s lomu s velkou rozlohou, nádherné zelenomodré jezero s velkou hloubkou - působící jako z filmu o divokém západu.

lupa

Manžel dnes musí " dosáhnout nějakého vrcholu ", takže si vylezl na vrchol lomu, jen si musí dávat pozor, aby se nezesunul i se suťovým svahem do vody. Areál se skalisky je zarostlý stromy -smíšeným lesem, keři -připomínající lesostep, jedna část je zalesněná. Ze stromů vidíme hlavně břízy s akátem. Tato přírodní rezervace má plochu přes 15 ha. V jezírku se vyskytují některé druhy obojživelníků - např. užovka obojková, čolek velký, ropucha zelená,...z plazů - ještěrka obecná, slepíš královský,...Také ve vodě žije hodně ryb. Kvůli výskytu chráněných živočichů v jezírku je koupání zakázáno.

lupa

Rozsáhlá prohlubeň tohoto jezera vzniklého těžbou je naplněna srážkouvou a průsakovou vodou. Z teplomilních druhů rostlin zde můžeme vidět hořec křížatý, na skalách slezník červený. Původně tento vápencový lom sloužil k těžbě vápence, který zpracovávali v tlumačovské cementárně. Dnes je těžba ukončena. Okolo jezera můžeme vidět strmé skalní a suťové svahy, uprostřed JV stěny dochází k častým sesuvům půdy, padání kmenů a stromů, takže pohyb při okrajích lomu je nebezpečný.

lupa

Asi ve 2 km vzdálené obci Kurovice stojí středověká gotická tvrz, ale z časových důvodů jsme ji vynechali a navštívíme ji jindy. Po dnešním zážitku se vydáváme zpět k Tlumačovu, stavíme se na kafé v cukrárně.

Za čím jedeme?

lupa

Protože je odtud kousek obec Kvasice, vydáváme se sem po silničce směrem k řece Moravě, kde nás zaujme jasanová alej. Po mostě přes Moravu a kousek po silnci se dostáváme k volně přístupnému zámeckému parku s klasicisním zámkem, ve kterím je dnes Domov pro seniory. Projdeme tudy a pokračujeme do centra obce, kde mají zavřenou hospodu. Je nám už i zima - přece jen prosinec není na dlouhé procházky, tak po silnici pokračujeme do Tlumačova a tam v hospodě " U černého koňa " si dáváme aspoň kafé a kofolu a trochu se tam ohřejeme, než nám pojede vlak, kterým se pak dostáváme do centra Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na večeři jseme se stavili po výletě - na Kvítkové ulici ve Zlině - v Asijské retstauraci, kde dobře vaří.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Poloha jezera mezi skalními hřbety působí malebně a romanticky, moc se nám tu líbilo.

Ostatní informace

Přírodní památka Kurovický lom se nachází v SZ okraji Vizovické vrchoviny, 3OO m SZ od kopce Křemenná, asi 1,5 km jižně od Kurovic. Za vstup se neplatí, ale je na vlastní nebezpečí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Tlumačov
(vzdálenost od místa: 1.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka okolo Kurovického lomu

17.03.2013 10:03

Jako vždy perfektní výlet.

Re:
17.03.2013 10:30

děkuji

16.03.2013 12:33

paráda wink

Re:
17.03.2013 10:30

díky moc.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace