Procházka městem Náměšť nad Oslavou

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

zámek nad městem
zámek nad městem
lupa

Na okraji Vysočiny, západně od Brna jsme navštívíli malé město rozkládající se na malebných březích dolního toku řeky Oslavy - Náměšť nad Oslavou. Historické centrum města s církevními budovami jsme si prohlédli na pravém břehu Oslavy, na levém dominuje areál zámku. Západně a východně od města se nachází několik rybníků. Prošli jsme si Masarykovo a Komenského náměstí. Ze zdejších památek nás zaujal kostel, obloukový barokní most přes řeku Oslavu z roku 1377 s 20 sochami světců, je třetím nejstarším u nás.

kostel sv Jana Křtitele
kostel sv Jana Křtitele
lupa

Náměšť se stal městečkem v 2. polovině 16. stol.. roku 1723 byl povýšen na město. Na Masarykově náměstí i přilehlých ulicích jsme viděli domy v barokním a renesančním slohu, stojí tu i zajímavé sousoší Nejsvětšjší trojice. Na náměstí Komenského stojí domy podélně řazené ze 17. a 18. stol. s opravenými fasádami. Nejvíce zaujme renesanční radnice svou grafitovou výzdobou. Na barokní kostel sv. Jana Křitele stojícího nad barokním mostem navazuje budova fary.

Za čím jedeme?

lupa

Když projdete přes barokní kamenný most, přes silnici, pak strmým asfaltovým chodníkem, dostanete se ke zdejší dominantě stojící nad městem, zámku s anglickým parkem a francouskou zahradou. Stojí na skalnatém masívu a zalesněním kopci na levém břehu Oslavy jeden z významných dokladů renesančního stavitelství na Moravě - renesanční zámek, původní hrad ze 13. století. Dnes si v něm prohlédnete rozsáhlé kolekce tapisérií z 16. století, kromě gobelínů i cenné obrazy, historický nábytek. Zaujme zde i zámecká kaple svojí architekturou a barokním mobiliářem, bohatá knihovna a vnitřní nádvoří zámku zdobené arkádami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Povečeřeli jsme až po příjezdu zpět v Otrokovicích v naší oblíbené restauraci u Mašinky, odkud pak pokračujeme MHD až domů do Zlína.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Moc se nám líbilo toto malé městečko i zámek, který je místem, kde se nátáčelo několik pohádek. Jen počasí nám mohlo vyjít lepší.

Ostatní informace

lupa

V nedalekém okolí Náměšti nad Oslavou se nachází oblíbená rozhledna Babylon, ze které se otevírá nádherný výhled na Českomoravskou vrchovinu, pak je možno se podívat i k nedaleké vodní nádrži Dalešice, atd.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náměšť nad Oslavou
(vzdálenost od místa: 2.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka městem Náměšť nad Oslavou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace