Procházka kolem Novozámeckého rybníka

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Nádraží Srní
Nádraží Srní
lupa

Tento výlet není náročný ani co do délky, ani co do obtížnosti terénu, ujdeme všehovšudy asi 5km, takže je to vcelku příjemná procházka i pro rodiny s malými dětmi, ovšem na druhou stranu se na trase můžeme setkat s mnoha pozoruhodnostmi naší přírody, protože půjdeme v těsné blízkosti ornitologického ráje, okolo Novozámeckého rybníka.

Cesta ze Srní
Cesta ze Srní
lupa

Vystoupíme si na nádraží Srní u České Lípy, což je prvá zástávka od České Lípy směrem na Bakov nad Jizerou. Nádraží s mnoha kolejema se jeví na prvý pohled docela rozsáhlé, ale to je důsledek dob, kdy rozsáhlý dřevařský kombinát naproti přes koleje byl ještě v plném provoz. Hned u nádraží bez nesnází najdeme žlutou turistickou značku, která nás bude na našem výletě provázet.

Les u Srní
Les u Srní
lupa

Značená stezka nás dovede na silnici, při jejim kraji přejdeme železniční most, na krátko silnici opustíme a obejdeme jí mezi několika málo domky osady Srní, abychom posléze silnici přešli. Stále sledujíc žlutou turistickou značku, pokračujeme pohodlnou cestou při okraji smíšeného lesního porostu, z druhé strany se rozkládají lučiny a za nimi se nachází násep uvedené železniční trati.

Karasy
Karasy
lupa

Asi po 1km procházky příjemným terénem, se napojíme na asfaltovou účelovou komunikaci, která slouží jako cyklostezka 3054, spojující Provodín se Zahrádkami. U turistického rozcestníku odbočíme vpravo, stále se držíc žluté. Vlevo od cesty již spatříme rozlehlé rákosové porosty. Ty, spolu s mokřady, zabírají rozlohu více než 200ha a patří k největším v Čechách. Až do těchto míst sahal rybník v době svého založení císařem Karlem, Otcem vlasti blahé paměti. Byl to opravdu veliký rybník a vedle nedalekého Velkého rybníka dokského, dnes známého jako Máchovo jezero, patřil k výkvětu rybnikářské oblasti v okolí důležitého města Lipý (Česká Lípa).

Karasy
Karasy
lupa

Stále při okraji mokřadů dojdeme do obce Karasy, táhnoucí se podél pravého břehu Novozámeckého rybníka. Vznik Karas souvisí se založením rybníka v polovině 14.století a přináležely k zahrádeckému panství. Na sluných otevřených stráních se experimentovalo s pěstováním viné révy a některé odrůdy vína dokonce získaly významná ocenění.

Rybník od silnice
Rybník od silnice
lupa

V Karasech, v blízkosti cesty, narazíme narazíme na informační tabuli seznamující nás lokalitou Novozámeckého rybníka. Nedaleko se nachází i drevěná, 5metrová, ptačí pozorovatelna, otevřená pro veřejnost v dubnu tohoto roku. Budete-li mít štěstí a zachováte-li nezbytný klid, můžete odtud pozorovat život některého z obyvatel ptačí říše, jako třeba jeřába popelavého, orla mořského, pochopa motáka, Husu velkou severskou, mnoho druhů kachen, potápek, lysek, potáplic či racků a labutí. Nachází se zde více než 220 druhů vodního i zpěvného ptactva, některé druhy jsou velice vzácné, nebo ohrožené. V rybníce a okolí se nachází dále mnoho druhů ryb,obojživelníků a plazů.

Bašta
Bašta
lupa

Cesta nás zavede posléze do Zahrádek, malebné obci, které vévodí renesanční zámek, který bohužel v roce 2003 vyhořel a dnes je přístupný pouze zajímavý zámecký park. Ze Zahrádek je dobré autobusové i vlakové spojení.

Za čím jedeme?

Vydáme se za poznáním přírody a hlavně ptactva ve významné přírodní rezervaci Novozámecký rybník, ale také podnikneme nenáročnou procházku zajímavou přírodou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Novozámecký rybník
Novozámecký rybník
lupa

Občerstvit, případně něco dobrého i pojíst, lze v cíli našeho výletu, v Zahrádkách. Značená cesta nás přivede k hrázi rybníka, kde se nachází hned několik možností občerstvení v blízkosti křižovatky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na hrázi
Na hrázi
lupa

Mimo pozorování ptactva se můžeme pokochat překrásnou přírodou, ale obdivovat můžeme i technické památky v blízkosti rybníka, jako třeba ve skále vyhloubenou výpusť z 16.století a nebo zajímavý mechanismus stavidel.

Ostatní informace

Vstupné tentokrát nikde neplatíme, takže jediné výdaje mimo dopravy, můžeme investovat nanejvýš do nezbytného občerstvení.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Srní u České Lípy
(vzdálenost od místa: 2.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka kolem Novozámeckého rybníka

21.01.2015 19:50
Krásná procházka kol rybníka je nezapomenutelná.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace