Procházka Halenkovicemi

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

lupa

Poslední červnovou sobotu je ráno mlha, ale v 10 hodin už se krásně vyjasnilo, takže vyrážíme na výlet do obce, která má asi 1680 obyvatel - Halenkovice. Rozkládá se nad levým břehem potoka Vrbka s přilehlými údolími na východním konci Chřibů, asi 3 km západně od Napajedel. Ze Zlína jedeme autobusem přes Napajedla, asi za 3/4 hodiny vystupujeme na zastávce v údolí Halenkovice. Posvačíme zde koláč a vydáváme se po silnici obcí. Z místního rozhlasu se ozývá přání novomanželům, kteří mají právě na obecním úřadu svatbu. Na jejich počest hrají píseň z filmu Starci na chmelu - Svět je krásný s Tebou....., pak následují další, tak se zaposloucháme do hezkých písniček a lépe se nám jde. Odbočujeme do údolí Dolina doleva, jdeme Kolem dřevěné zvoničky.

lupa

Silničkou jdeme Kolem nádherných moderních domů a chatovou oblastí až k rybníkům, které byly oplocené a těžko fotitelné. Bylo jich asi šest za sebou a asi se staly majetkem místních zbohatlíků, kteří si je oplotili, aby tam nikdo nechodil, pravděpodobně je používají jako chovné. Sluníčko se nám pěkně rozpálilo a my se otevřeným terénem po silnici musíme vrátit na začátek Doliny pod kopec.

lupa

Pak opět odbočujeme vlevo, serpentýnami stoupáme mírně do kopečka asi 2 km, cesta nás dovede až k návsi. Čím se dostáváme výš, otevírají se krásné vyhlídky do okolní krajiny a do údolí pod námi. Nebe je nádherně modré a na dramatičnosti mu přidávají mraky, které se vytvořily, místy je prosvěcuje sluníčko. Z původních chalup tu skoro nic nezbylo, všude vidíme spíš moderní domy, těch starých je jen málo.

lupa

Na návsi jsme si vyfotili dominantu obce - kostel sv. Josefa s průčelní věží, na jižní straně náves zdobí barokní sochy sv. Petra a sv. Pavla. Projdeme se okolo návsi, a pak sedáme do místní hospůdky, kde si dáváme kávu a kofolu autobus do Zlína nám totiž jede až za hodinu.

Za čím jedeme?

lupa

Z katastru obce pocházejí četné archeologické naleziště, které jsou dokladem toho, že zde bylo pravěké osídlení v době paleolitu, neolitu, v době bronzové i v době hradištní. Zajímavostí je i lípa srdčitá s výškou 25 metrů, stará přes 200 let a její obvod je 420 metrů. Stojí na návsi u domu č. 8. Silnice přechází přes holý plochý hřbet Horní Kopaniny - je to významný bod Kostelanské vrchoviny asi 1 km od obce, odkud se otevírá daleký kruhový výhled na vrcholky Chřibů, Otrokovic, Zlina, Hostýnských a Vizovických vrchů a Bílých Karpat.

lupa

Obec je tvořena asi z 30 místních částí a na prohlídku celých Halenkovic by bylo asi třeba více času. Staré pořekadlo praví : " Kdo chce vidět Vídeň, musí chodit týden. Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce ! "

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poobědvali jsme po návratu ve Zlíně v bistru pod Priorem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Tato rozsáhlá obec na rozmezí Valašska se Slováckem nás zaujala hlavně svou členitou krajinou. Kromě turistů mohou do těchto končin zavítat i milovníci kol, čeká tu na ně značená cyklocesta. Je zde spousta zajímavých romantických zákoutí, potoky i hluboká údolí, také místa s dalekými rozhledy.

Ostatní informace

lupa

Obec Halenkovice leží na východním okraji Chřibů asi 15 km severně od Uh. Hradiště, JZ 20 km od Zlína. Vznikla roku 1630 kolonizací valašskými osadníky na napajedelském panství Jana Rotala.

lupa

V katasru obce je možno navštívit přírodní památku Budačinu - komplex několika mohutných pískovcových skal s jeskyňkami, ale ty navštívíme zase jindy. Podle pověsti v jedné z těchto skal měli v 16. století své sídlo loupežníci.

Z kulturních akcí, které lze v Halenkovicích během roku navštívit :

lupa

např. - hasičský ples, masopust s pochovávaním basy, pouťové slavnosti, vánoční koncert, Perníkový bál, Vodění medvěda, Velikonoční hody, Velikonoční jarmark, Halenkovické hudební odpoledne, Pálení čarodejnic, Kalenkovickou pouť a další zajímavé akce.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Napajedla
(vzdálenost od místa: 2.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka Halenkovicemi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace