Procházka Dobřečovem

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lupa

Vyjíždíme brzy ráno již před 6. hodinou ranním vlakem ze Zlína do Otrokovic, přestupujeme na rychlík do Olomouce a odtud spěšným vlakem na Uničov, kde vystupujeme. V bufetu se občerstvíme kávou, pak autobusem pokračujeme od nádru do Bedřichova. Naše cesta pěšky začíná prudkým stoupáním serpentýnami a lesem vzhůru. U pastviny podlézáme elektrický ohradník a dál již stoupáme mírněji. Obdivujeme místní krásné chaty se zahrádkami, dostáváme se k nejvyššímu bodu obce Dobřečov před kostelíkem. Jsme ve výšce 400 metrů nad údolím Oskavy s krásnými obláčky a modrým nebem nad hlavou. Pokračujeme k zajímavému hřebenu Dobřečovských skal kolem velkých nádherně rozkvetlých luk, pastvin a lesíků.

lupa

Dobřečovské skály jsou oblíbeným místem hororlezců, nachází se severně od obce. Máme odtud nádherné výhledy do daleké krajiny - vlevo jsou vidět skály na Volyni a Smrčníku, Rabštejn s Černými kameny. Před námi se rozprostírá celý Hrubý Jeseník, vpravo Nízký Jeseník, v dálce sopka Velký Roudný od Slezské Harty, za námi se rozkládá rovinnatá Haná. Ušli jsme 880 metrů a odbočujeme vyšlapanou pěšinkou vlevo, asi 150 metrů polní cestou k malému lesíku. Hned při jeho okraji vidíme skalní hradby. Byli zde i horolezci, tak jsme se mohli podívat jak takový výstup k vrcholku skal vypadá.

lupa

Skalní útvary jsou zbarveny místy medově s výšku 15 metrů, délka skalních hradeb dosahuje přes 70 metrů. Skály se dají obejít stezkou dokola a jsou přístupné až k vrcholu. Odtud se pak dostáváme pěšinou kolem luk k dalšímu sedélku u lesa.

Za čím jedeme?

lupa

Sestupujeme lesem k zaniklé osadě Ferdinandov k jeho kapličce. Dál vidíme cestou nějaké zajímavé skalní útvary - Ovčí skálu, pak nižčí vrszevnatou rulovou skálu, z jejího úpatí vyrůstá strom, hned vedle lze oddechnout v turistickém odpočívadle. Dál nás vede zelená značka k rozcestí a žlutá dolů silničkou do Janovic. Mezi loukami je stále více výhledů na město Rýmařov.

lupa

Dojdeme do Janovic, kde se procházíme přírodním parkem, ve kterém stojí renesanční zámek, ale je v současné době v opravě. Kousek před zastávkou autobusu odbočujeme k hospodě, kde chvíli odpočíváme u kávy a kofoly. Přijíždí nám dálkový autobus, jedeme přes Sedlo Skřítek, pak serpentýnami prudce do Sobotína, soukromou železnicí do Šumperka. Přestupujeme a pokračujeme na Otrokovice a městskou dopravou do Zlína, doma jsme ve čtvrt na 1 v noci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jídlo jsme měli sebou, jen jsme se zastavili na malé občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Výlet se nám vydařil, počasí bylo nádherné. Obec Dobřečov je místní částí městečka Horní Město. Je to malebná horská ves nazývána " Střechou Moravy ", zároveň krásné místo v sedle mezi vrcholy Dobřečovské hory a Špičáku v jižní části Hrubého Jeseníku.

Ostatní informace

Dobřečovské skály většinou se stěnovými cestami jsou asi 10 metrů vysoký celek se 25 zajištěnými cestami a 10 cestami obtížnosti, také jinými cestami.

V obci je široká nabídka ubytování v chatách a chalupách.

lupa

Renesanční zámek Janovice stojí u silnice z Rýmařova na Velké Losiny v obci Janovice, nejstarší renesanční část byla postavena za Žerotínů v 1. polovině 16. století v renesančním slohu, o sto let později bylo barokně upraveno Severní a Západní křídlo postaveno ve 2. polovině 18. století, kdy byl zámek majetkem Harachů. U zámku byl založen i park, dnes je volně přístupný, zámek se opravuje.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rýmařov
(vzdálenost od místa: 7.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka Dobřečovem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace