Přírodní park Říčky

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Socha v Rousínově
Socha v Rousínově
lupa

Vydáme se do přírodního parku Říčky, který se nachází mezi obcemi Brno, Rousínov, Račice a Křtiny. Výchozím bodem pro nás bude Rousínov, respektive autobusová zastávka na náměstí, kam se dostaneme z Brna. Od zastávky se vydáme směrem zpátky na Brno, až na křižovatce narazíme na červenou značku. Po této značce vyrazíme dál.

Rozcestník Vítovické údolí
Rozcestník Vítovické údolí
lupa

Projdete Rousínovem a po polní cestě dojdeme místní části Vítovice. Tady si můžeme prohlédnout pěkné památníky obětem světových válek a dvě kapličky, které jsou ale bohužel v poněkud zanedbaném stavu. Z Vítovic pokračujeme dál po červené značce, která vede po lesní asfaltce. Dovede nás až k rozcestí Vítovické údolí, kde vyměníme červenou značku za žlutou.

Žaltmanův kámen
Žaltmanův kámen
lupa

Po žluté vystoupáme kolem Třech studýnek k Žaltmanovu kameni - místu, které je součástí Lesnického Slavína. Nachází se zde jak pomník myslivce Josefa Žaltmana, ale také Mohyla pracovníkům lesa a symbolické kameny za sedm významných lesnických osobností.

Jelenice
Jelenice
lupa

Od Žaltmanova kamene se vydáme po modré turistické značce směrem na Jelenici. Toto rozcestí získalo svůj název podle lovecké chaty, která se nedaleko něj nachází. Opět změníme barvu značky - zpět na žlutou a vydáme se údolím Hostěnického potoka. Projdeme kolem Hostěnických rybníků, kde nás informační cedule seznámí s místní faunou, a už jsme v Hostěnicích.

Hostěnické rybníky
Hostěnické rybníky
lupa

Stále po žluté značce projdeme Hostěnice až k rozcestí u Hostěnického propadání. Návštěvu této přírodní zajímavosti vřele doporučuji - jedná se o propad Hostěnického potoka do podzemních jeskynních systémů, jak je v Moravském krasu a blízkém okolí častým jevem. Zde vyměníme opět značku, tentokráte za červenou, po které pokračujeme nad jeskyní Pekárnou k Mokerské myslivně a pak dál k Horákovské myslivně. Těsně před Horákovskou myslivnou se nachází obnovená kaple Mitrovských.

Kříž u Mokerské myslivny
Kříž u Mokerské myslivny
lupa

Od Horákovské myslivny sejdeme stále po červené značce (a po asfaltové cestě) do Mariánského údolí. Pak už nás čeká jen pár set metrů k zastávce brněnských autobusů, kde výlet končí.

Celková délka výletu: 19 km

Za čím jedeme?

Jdeme si odpočinout a zrelaxovat plíce do lesů přírodního parku Říčky. Nabízí se řada možností, kudy se přírodním parkem vydat, my jsme zvolili tuto poměrně dlouhou trasu.

Kaple Mitrovských
Kaple Mitrovských
lupa

Na trase se nachází řada zajímavostí - ať už se jedná o studánky, o pomníky Lesnického Slavína nebo o kapli Mitrovských u Horákova. Najdete zde také řadu informačních cedulí, které vás seznámí s faunou této oblasti nebo s historií některých míst.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Přírodní park Říčky
Přírodní park Říčky
lupa

Na jídlo a pití jsme se zastavili v hospodě U Stupárků v Hostěnicích. Jedná se o klasickou vesnickou hospodu, takže pokud máte zmlsanější jazyk, doporučuji restauraci U Raka v Mariánském údolí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Moc se mi líbily studánky, které jsme na cestě potkali - a že jich není málo. Za všechny je možné jmenovat Tři studýnky, Tinkovu nebo Jelenku. Další zajímavostí jsou pomníky kolem Žaltmanova kamene (ale i další pomníky Lesnického Slavína, které se na trase nacházejí).

Ostatní informace

Do přírody, jako obvykle, peněz netřeba. Potřebujete jen jízdenky na to, abyste se dostali do Rousínova, případně z Mariánského údolí do centra Brna.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rousínov
(vzdálenost od místa: 1.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přírodní park Říčky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace