Přes Popovský kříž k Rudé věži smrti.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Výlet do Krušných hor do míst s pohnutou historií.

Za čím jedeme?

Jáchymov
Jáchymov
lupa

Cestu začínám v Jáchymově. Ve městě, které zažilo slávu, ale také hodně utrpení. Díky nálezům stříbra se malá osada přeměnila v 16. století v jedno z nejlidnatějších a prosperujících měst českého království. Hornické město se na začátku 20. století změnilo v lázeňské město. Po II. světové válce bylo silně poznamenáno těžbou uranu. Až po ukončení těžby v šedesátých letech minulého století se stal Jáchymov opět lázeňským městem.

Výhled na Klínovec
Výhled na Klínovec
lupa

Prohlídka památníku Obětem komunismu u kostela sv. Jáchyma, kde na osmnácti kamenných plastikách jsou vytesány jména vězeňských táborů, které zde v okolí Jáchymova byly v letech 1949 - 1961, kterými prošlo více než 65 000 vězňů, kteří se podíleli na těžbě uranu.

Popovská lípa
Popovská lípa
lupa

Od radnice scházím ke kapli svaté Anny, kde zeleně značená cesta odbočuje a vede po staré silnici vedoucí k dnes již zrekultivované skládce odpadu. Za ní pokračuje stará šotolinová silnička do Pfaffengrünu - Popova.

Popovský kříž
Popovský kříž
lupa

Zaniklou obec připomíná informační tabule u 600 let staré lípy. Po II. světové válce se zde těžil uran a tak obyvatelé se odtud museli odstěhovat. Obec pak byla buldozery srovnána se zemí.

Kousek nad bývalou obcí, na skalnatém ostrohu je vyhlídka s velkým dřevěným křížem - Popovický Špičák. Je odtud vyhlídka na Doupovské hory a města Ostrov a Karlovy Vary.

Po krátkém odpočinku na vyhlídce pokračuji značenou cestou okolo torza kapličky, kterou se snaží někdo zachránit.

Torzo kapličky v Popově
Torzo kapličky v Popově
lupa

Cesta prudce schází do míst, kde býval Dolní Popov. Je zde pár ruin bývalých domů. Po těžbě dřeva je další cesta místy skoro neprůchodná a orientačně náročná. Sešel jsem na silnici, po které jsem došel k bývalému areálu podniku Škoda. Vyráběly se zde trolejbusy a v části byl vězeňský tábor.

Šipka „Rudá věz smrti“ mě nasměrovala k vrátnici do průmyslového areálu. Ochotný pracovník ostrahy mě informoval jak se k věži dostanu a pustil mě do areálu.

Rudá věž smrti
Rudá věž smrti
lupa

Národní kulturní památka Rudá věž smrti se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech minulého století. Věž byla určená k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů. Pracoviště mělo název „L“ - likvidační.

Vrátil jsem se zpět na hlavní silnici a po žlutém turistickém značení jsem šel mezi Boreckými rybníky do Ostrova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení na začátku a pak na konci výletu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezký výhled od Popovského kříže. Poničená turistická cesta.

Ostatní informace

Výlet, který nám připomene historii tohoto kraje.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Merklín
(vzdálenost od místa: 5.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes Popovský kříž k Rudé věži smrti.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace