Přes pět vrchů do Sebuzína.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Ze soutěsky České brány na vrcholy Českého středohoří a na zříceninu hradu Kamýk.

Za čím jedeme?

zřícenina hradu Kamýk
zřícenina hradu Kamýk
lupa

Vycházím od vlakové zastávky v Libochovanech po žlutém turistickém značení. Polní cesta pozvolna stoupá k lesu, kde již prudčeji míří na louky pod vrchem Hrádek a na turistické rozcestí. Odtud je to jen kousek na první vrchol - na Kalvárii.

vrchol Kalvárie a Lovoš
vrchol Kalvárie a Lovoš
lupa

Holý rulový ostroh přímo nad pravým břehem Labe s porostem teplomilné vegetace. Místo někdejšího slovanského hradiště. Labe je zde sevřeno prudkými skalnatými svahy v úzké soutěsce, tak zvané České bráně. Na vrcholu jsou tři velké dřevěné kříže, které byly obnoveny v roce 2009. První kříže zde byly postaveny v roce 1587. Z vrcholu je nádherný výhled na řeku, stráně s vinicemi a protilehlý Lovoš.

pohled z Kalvárie na Milešovku a Kletečnou
pohled z Kalvárie na Milešovku a Kletečnou
lupa

Z vrcholu pokračuji po zelené okolo lesní kaple k vrcholku Strážiště. Značená cesta kopec obchází, ale já jsem se vydal lesem přímo navrchol. Za nesnadný a strmý výstup jsem byl odměněn pěkným výhledem. Jsou zde tři vyhlídková místa a tak je z vrcholu téměř kruhový výhled na České středohoří a klikatící se Labe.

výhled ze Strážiště - Milešovka, Kletečná, Kubačka
výhled ze Strážiště - Milešovka, Kletečná, Kubačka
lupa

Sestoupil jsem zpět na značenou cestu, po které jsem pokračoval do obce Kamýk a na stejnojmenný vrchol se zříceninou hradu. Vstup do hradu je uzavřen železnou brankou. Tak jen pěšinkou okolo obvodové hradby s částečnými výhledy do krajiny.

Kamýk
Kamýk
lupa

Dalším cílem byl vrch Plešivec. Tak od hradu po modré stoupám širokou cestou do jeho svahu. První zastávka je u mohutných staletých dubů u kaple sv. Jana Křtitele. Za kaplí se cestička klikatí k velkému suťovisku. Zajímavostí jsou zdejší ledové jámy, kde sníh a led vydrží až do začátku léta.

Plešivec
Plešivec
lupa

Úzká stezka se klikatí suťoviskem až na vrchol k turistickému odpočívadlu. Z vrcholu suťoviska je nádherný výhled od Radobýlu přes Lovoš, Kamýk, Strážiště, Oltářík, Solanskou horu, po Milešovku, Kletečnou a Kubačku.

kaple na Plešivci
kaple na Plešivci
lupa

Z vrcholu značená cesta mírně schází do sedla pod vrchem Trabice. Dříve cesta vedla přes vrchol Trabice do Kostelního sedla. Teď je zde velký kamenolom a značená cesta kopec obchází. Neodolal jsem a starou cestou jsem se vydal na vrchol, na hranu kamenolomu. Není to tu nijak zabezpečeno, tak pozor. Hezký výhled na protější vršky Českého středohoří střídá deprimující pohled na to jak nám mizí další kopec.

Stejnou cestou jsem sestoupil zpět a po značené cestě jsem obešel Trabici do Kostelního sedla. Odtud to byl jen kousek na nádraží v Sebuzíně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou je minimální možnost občerstvení a tak raději vše s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná krajina Českého středohoří, která je těchto místech ničena několika kamenolomy. Úchvatné kamenné moře na Plešivci.

Ostatní informace

Zřícenina hradu Kamýk je nepřístupná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libochovany
(vzdálenost od místa: 2.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes pět vrchů do Sebuzína.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace