Přes "hory a doly" z Trojáku do Držkové

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Troják
Troják
lupa

Už je tady téměř konec září a my se zase budíme do krásného sobotního rána. Není co řešit - v 7.00 nám odjíždí bus ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem přes Tesák. Vystupujeme ale už u hostince na Trojáku. Z oken dopravního prostředku jsme viděli zajímavé pásmo mlhy, držící se v údolí nad Hošťálkovou a tak si to jdeme z odlesněného hřebene se sjezdovkami vyfotit. Mlčky a beze slov - manželka se na mne napučila, že jsem ji odmítl před budovou hostince vyfotit. Já si ale za svým stojím, neboť na tento portrét bude času dost, zatímco mlha v údolí nepočká ! Na ten správný rozhled musíme skoro 1 km tam a pak zase zpět. Cestou vidíme, kolik tady přibylo nových rekreačních objektů, nejvíce přístaveb a úprav se dočkala budova starého drvařského hostince ... zvenčí byl naštěstí jeho typický valašský kolorit zachován. Tady nezbytné foto manželky na usmíření a po "dýmce míru" pokračujeme po dalším odlesněném hřebeni směrem k Tesáku. V zimě tu musí mít běžkaří z bílé stopy moc nádherné výhledy. Ty máme sice i dnes, ale ne moc dlouho. Ještě před prvními, nyní už jen rekreačními usedlostmi, označovanými jako Šanghaj, odbočuji podle mapy přes ohromnou louku rovno dolů : tady někde pod námi se v lesních houštinách ukrývá pramen Dřevnice. (To je ten říční veletok, který protéká naším krajským městem Zlínem).

z Trojáku napřed na východ ...
z Trojáku napřed na východ ...
lupa

I přes občasné zabrblání manželky kvůli obtížnějšímu terénu je místo s jedním z pramenů nalezeno - (nic moc) - a odtud už pokračujeme dolů do sedélka poblíž hlavní silnice po abnormálně blátivé lesní cestě. Žlutá značka odtud pokračuje blátem a lesem až někam na Kopnou. My ale odbočujeme po povrchu neznačené lesní asfaltky bez marastu vpravo. První úsek silničky je rovný jako když střelíš z luku, později klesáme v serpentinách do malebného údolíčka dolů ke Košařiskám. Ten nepatrný vodní tok, který vesele skotačí mezi kameny napravo od nás, nese hrdé jméno Dřevnice. V těchto místech ale ještě budoucí řeka nezula své dětské papučky ...

Za čím jedeme?

lupa

V zalesněné části údolí brzy narazíme na modernější komplex usedlosti. O něco níž stojíme na okraji rozsáhlých pastvin a lučin kol horního toku řeky, které bylo v minulosti významným místem držkovského salašnictví. Do dnešních dnů se nám z těch dob zachovala velmi malebná roubená pasekářská usedlost s příslušenstvím, rybníčkem a včelími kláty. Areál není nijak ohrazen a tak mají slušní lidé na pozemek přístup a můžou si prohlédnout objekty původní valašské architektury hezky zblízka. Noví majitelé si na bydlení upravili menší hospodářský objekt a dost nás zarazila cedule, upozorňující vandaly a zloděje, že už byli 6 x vykradeni a že nic cenného se už proto uvnitř nenachází !! (Můj tatínek pochází také z pasek - z Hluboč u Brumova - Bylnice a ten mi vždycky tvrdil, že ještě za jeho mládí se nikdy nikde nic nezamykalo ...) Protože jsem o této krásné zachovalé usedlosti již psal podrobnější článek v kategorii Místa, chtěl bych jen upozornit, že ačkoliv k objektu nevede žádná značená cesta, přesto je místo pohodlně přístupné po lesní asfaltce, která sem vede z údolí Ráztoky od Hutí a že je tu pro zájemce umístěn informační panel s fotografiemi a vyčerpávajícím popisem. Usedlost je nazývána Držkovskou chalupou ...

lupa

Po zevrubné prohlídce a nafocení se loučíme s tímto překrásným místem a já odsud vleču manželku po strměji stoupající lesní cestě pod skály Holíkovy rezervace. Z úst Jany se ze začátku moc vděku za "přibližující" komunikaci nedočkám. Pak už ale kráčíme po okraji rezervace a pod úbočími mohutných a divoce rozervaných skalních bloků, divoké krásy kolem nás přibylo snad geometrickou řadou a my to nestačíme ani fotit ! Nedaleko kříže U Zabitého a bizarního skalního nasívu rezervace končí, ne tak ale mrazové skalní sruby, vybíhající dále k západu. Na průzkum krkolomného terénu nemá manželka ani obutí ani náladu a tak ji posílám na chodníček na hřeben a jdu tudy sám. Skal je tu dost, ale rozpadlé skalní bloky mají už dny své největší slávy dávno za sebou ! O kus dál vycházím pod skalním hřbetem na paseku s krásným výhledem na centrální část Hostýnských vrchů. Na mýtině si ještě fotím shluky velmi fotogenických a čímsi povědomých hub ... a pak mi to konečně zapálí : vždyť dnes má svátek svatý Václav !!

lupa

Naštěstí sebou vždy v batohu nosím aspoň igelitku a tak když se po průzkumu zbytku skalnatého hřebene nahoře opět setkávám s manželkou, mohu se jí pochlubit už docela slušným "úlovkem". Po hřebeni se vracíme k poslední skalní výspě Holíkovy rezervace, jimiž jsou známé Zadní skály u Držkové a které nyní prošly výraznou proměnou. Nová paseka směrem od východu více než odhalila jejich sličnou líc ... Janě se nový pohled na skály také líbí a tak se tu chvilku zdržíme. Poté lesem na okraj veliké krásné louky s usedlostmi, přeměňovanými na rekreační chalupy a dolů po zelené značce. Přibližně v polovině klesání odbočujeme po vrstevnici přes louku k okraji lesa. Tady nacházíme chodník, který stoupá po obvodu hřebene a tady se rozšiřuje na lesní cestu. Tady také další úlovek hub, tentokrát to jsou ale bedle jedlé.

... a potom na západ
... a potom na západ
lupa

Zatímco hřeben nad námi se strmě zvedá dál k východu, aby dal ještě východněji odtud "vyrůst" Předním skalám, my pokračujeme po cestě k jihu. Brzy vyjdeme na větší louku s naší oblíbenou starou hruškou a výhledy na okolí a když pak klesáme dolů do Držkové, kvalita výhledů na překrásné držkovské okolí se ještě rapidně zvětší ... Mámě hlad a tak se jdeme podívat do té nové Koliby. Její interiér - /a hlavně cena zde vařené stravy/ - se nám ale pranic nelíbí. A tož si tu dáváme jen kávu a něco k pití a než nám jede ze spodní zastávky autobus do Zlína, raději si ještě fotíme malebná zákoutí maličké obce ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali až ve Zlíně v naší oblíbené restauraci "U Máců ..."

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Potěšily nás krásné výhledy na krajinu, moc hezká byla obhlídka chalupy na Košařiskách a divoká a přitom intimní zákoutí Holíkovy rezervace.

Ostatní informace

Ze Zlína do Držkové to není daleko a spoj busem je dosud za přijatelný peníz.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rajnochovice
(vzdálenost od místa: 8.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes "hory a doly" z Trojáku do Držkové

17.12.2013 20:49
Příjemné počtení a perfektní fotodokumentace. Za čtenáře Turistiky bych tímto rád poděkoval Frantovi za to, že nám svými články dokáže zlepšit náladu poté, co jiní přispěvatelé umístí shodné "myšlenky" se stejnými snímky do výletů i míst najednou.
28.05.2014 09:53
Lepší je jet do Držkové, než-li držkovou dostat doma od manželky. Přiznám se že držkovou nesnáším i na talíři. Každopádně Frantovi děkuji za další pěkný příspěvek. A zajímavé fotky. Díky.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace