Přemyslovské orchideje

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Z Loučné nad Desnou ke Kluči
Z Loučné nad Desnou ke Kluči
lupa

Pěšky, autem, na kole – podle potřeby a možností. Přemyslov je jednou z částí Loučné nad Desnou, dnes ryze rekreační osadou bez trvalejšího osídlení a Přemyslovské sedlo najdeme nad ním po silnici směrem do Nových Losin (či obráceně).

Pod Černou strání
Pod Černou strání
lupa

Jak se letos zase přes většinu roku kvůli rekonstrukci uzavřela silnice přes Červenohorské sedo, je jednou ze spojnic, kterou používají řidiči k přejezdu z hor ze směru od Jeseníku (přes Ramzovou, údolím Branné, dál k řece Moravě). Kdo se od severu chce dostat někam do Koutů nad Desnou má tuto spojnici první na výběr. Nutno podotknout, že plánovači uzavírky s touto eventualitou příliš nepočítají v domnění, že řidiči si zvolí lepší silnice přes Jindřichov na Žárovou nebo dál z Hanušovic na Kopřivnou a Bratrušov. Cesta je totiž už notně ojetá a přestože se ve vrcholu trsy nachází lyžařský areál, s významnou opravou této trasy se příliš nepočítá.

Za čím jedeme?

Přemyslovské chalupy
Přemyslovské chalupy
lupa

Nechme lamentování nad stavem vozovek a přejdeme k věci. Asi nejzajímavější může být v letních měsících Přemyslovské sedlo pro cyklisty, právě díky možnosti příjezdu do vedlejších údolí (Branná, Desná), tak i pro pohyb do dalších směrů, např severní objezd Černé stráně, nebo k jihu k vyhlídce na Třech kamenech, dál někam do Pekařova apod. Zajímavou lokalitou v sedle je pak přírodní rezervace na zdejších horských loukách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

V zimě je na sedle v provozu lyžařské středisko, po ní je tu ovšem mrtvo, výletník se musí postarat o vlastní proviant, nicméně vydrží-li to určitě si vybere dole v Loučné, nebo na druhé straně v Nových Losinách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rezervace
Rezervace
lupa

Jak přijde jaro a přechyluje se k létu, v plné míře začnou rozkvétat zdejší podhorské louky. Vzhledem k výšce sedla se zde nikdy moc nepěstovaly nějaké plodiny (snad len), vždy se zde spíš páslo a tak se zde mohly udržet i rostliny, které jinde vymizely. Přemyslovské louky patří k vyhlášeným orchidejovým lokalitám a ty se zde koncem května a v červnu skutečně nedají přehlédnout. Je vcelku zajímavé, že každá lokalita, kde orchideje rostou má nějaký převažující druh, který jinde nemusí být tak dominantní. Tady je to – příhodně k období květu prstnatec májový. Název připomíná měsíc, kdy kvete nejvíc. Rostliny 15–30 cm vysoké zdobí povětšinou sytě červené až nachové květy, charakteristické je i tečkování listů. Uvažuje se, že prstnatec májový je nějaký hybrid prstnatce fuchsova, ten má poněkud světlejší květy, listy nejsou tolik tečkované. Rozdíl se dá poznat zmáčknutím lodyhy (májový ji má dutou), to ale nebudeme zkoušet, kytky jsou chráněné! Samozřejmě tu nekvetou jen orchideje, podle období zde kvetou i jiné druhy, teď zrovna hojný pryskyřník, modrý rozrazil, hvozdíky apod. Nepřehlédnutelná i v počátku svého růstu je mohutná kýchavice lobelova, jak bude vrcholit léto, přibudou nějaké zvonky, v té době se tu dá najít i kytka, která je považována za královnu jesenické květeny – lilie cibulkonosná.

Prstnatec májový
Prstnatec májový
lupa

Mimo lokalitu přírodní rezervace se rozkládají pastviny ekologického zemědělce a díky šetrnému přístupu k hospodaření kytky rostou i mimo chráněné území (než je spase dobytek). Přemyslovské sedlo je i zajímavou výhledovým místem, ač vlastně v údolí, nabízí pohled na dvě jesenické dominanty, na východě Praděd (blíže masiv Mravenečníku a Dlouhých strání s nepřehlédnutelnou horní nádrží, pohled západní směřuje k masivu Králického Sněžníku. Ten je sice samostatným pohořím, ale vzhledem k blízkosti ho tak jaksi k Jeseníkám řadíme. Naše počínání tak shora kontroluje na severu mohutná kupa Černé stráně a na jihu vykukují skalky Třech kamenů.

Ostatní informace

lupa

Na Přemyslově je krásně i zbytek roku, uvažuje se o rozhledně na Jelení skalce (tam co vede lanovka pro lyžaře), ačkoliv nedaleké Kouty nabízí více atrakcí, kdo si chce užít klidnější místa, není to sem daleko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loučná nad Desnou-Rejhotice
(vzdálenost od místa: 3.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přemyslovské orchideje

Přemyslovské orchideje...
23.06.2015 12:03

Kovaříková Lída
Dobrý den, děkujeme vám za typ na turistiku.Vypravili jsme se za přemyslovskými orchidejemi, ale našli jsme pouze bílou barvu./ Pokud to orchideje jsou....) Prosím o radu, kde najdme červenou..... Zakladatelka Batůžkářů Šumperk Kovaříková Lída
Re: Přemyslovské orchideje...
23.06.2015 21:24
Záleží na datu, já jsem tu byl začátkem června, jinak jsou hned u zatáčky u rozcestníku tak 10 m od cesty a hlouběji do louky.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace