Přechod Žďárských vrchů

Tipy na výlet, Žďárské vrchy
Kam a jak jedeme?

Trasa
Trasa
lupa

Ze Svratky vyrazíme po silnici směrem na Herálec, dále pokračujeme na Kocandu a kousek za osadou sejdeme ze silnice do lesa, jdeme po zelené až na rozcestí pod Žákovou horou. Máme za sebou cca 9 km.

Pramen řeky Svratky
Pramen řeky Svratky
lupa

Dáme se po červené půl kilometru k vrcholu Žákovy hory a vrátíme se zpět a po zelené pokračujeme ke Stříbrné studánce, kde údajně pramení Svratka, ale na našem putování najdeme ještě jeden, opravdový, pramen, když budeme pokračovat ještě asi 2 kilometry k rozcestníku pod Fryšavským kopcem, kde se dáme po modré směrem na Cikháj a půjdeme po cestě půl kilometru, kousek od Silnice je pramen číslo dva.

Pramen Svratky
Pramen Svratky
lupa

Nicméně toto byla pouze účelová zacházka a tak se musíme opět vrátit zpět pod Žákovu horu a těšit se, že uvidíme zase něco jného - skály. Jdeme vcelku příjemnou cestou, která nejprve klesá a na konci zase poměrně dost stoupá, neboť se blížíme k nejvyššímu bodu Žďárských vrchů, kterým je Devět skal, asi tři kilometry cesty od rozcestníku. Vylezeme si na vyhlídku, kde z výšky 836 mnm můžeme zkouknout např. Svratku.

Stříbrná studánka - nepravý pramen Svratky
Stříbrná studánka - nepravý pramen Svratky
lupa

Pokračujeme po červené a po chvíli dojdeme k dalším dvěma rulovým skalním útvarům. Nejprve nás vede značka kolem Lisovské skály, poté kolem Malinské skály. Ta je na vrcholu kopce a nevadí při výhledu stromy, takže se nám naskytne vskutnu krásný výhled na všechny strany (samozřejmě pokud vylezete nahoru na skáluSmile). Z kopce seběhneme po kamenité a kořenovité cestě až na silnici, po které byste došli na Milovy, my ji však pouze přeběhneme a stále po červené dojdeme k rozcestníku pod Drátníkem, odkud je to asi půl kilometru k této majestátné skále, tyčící se do výšky třiceti metrů. Při turistickém výstupu na Drátník je už terén poněkud exponovanější, než na předchozích skalkách, ale otrlejší turista, který se nebojí výšek nebude mít problém. Ten výhled za to skutečně stojí, jestliže jsem mluvil o předchozím výhledu jako o krásném, tak tento je přímo nádherný.

Stříbrná studánka
Stříbrná studánka
lupa

Tak jsme se pokochali, ale musíme dál, chceme toho ještě hodně stihnout Smile. Seběhneme z kopce do malebné vesničky Blatiny, která se mimo jiné může pochlubit pražírnou kávy či jezdeckým klubem pro veřejnost. Po silnici pokračujeme na Milovy, kde se však nezastavujeme, ale kdo by se chtěl stavit například na oběd, bude míjet restauraci U Šlechtů. Pár kroků před vesnicí Křižánky odbočíme směr Březiny a po chvilce následujeme zelenou, která nás dovede asi po dvou kilometrech v závěru celkem slušného stoupání k další dominantě Žďárských vrchů, ke Čtyřem palicím. Tento notoricky známý skalní útvar dostal své jméno podle tvaru, i když dnes už připomíná spíše palice tři neboť se jedna někdy v roce 2006 nebo tak nějak, nevím přesně confusedSmile odlomila. Zase možnost vylézt a porozhlédnout se po kraji.

Z Devíti skal
Z Devíti skal
lupa

Po mordé si potom asi kilometr zajdeme, abychom si prohlédli Velké nebo chcete-li Milovské perníčky, které dostaly jméno podle zvláštních útvarů (misek) v kameni na vrcholu skály. Kiláček se zase po krásné rovné lesní cestě vrátíme a po zelené budeme klesat asi o 150 m až sejdeme do obce Březiny, kterou projdeme až k odbočce na mordou turistickou trasu, kde nás čeká zase stoupáníčko. Po modré jdeme zase povětšinu cesty lesem po rovině, poté u rozcestníku naposledy změníme barvu na červenou, celkově asi po 4 km dojdeme k Rybenským perníčkům, což opět není nic jiného než dva ortorulové mrazové sruby v lese o výšce 8 a 16 m.

Devět skal
Devět skal
lupa

To už se ale vracíme směrem ke Svratce, kam nás červená bez problému dovede, po cestě ještě je možnost odskočit si na Zkamenělý zámek (skála), nebo si prohlédnout tentokrát opravdu zámekSmile, totiž spíše zámeček, Karlštejn, kde se natáčely záběry z Jiráskova výpravného filmu Temno, pohádka O kominickém učni a dceři cukráře či jeden díl oblíbených Četnických humoresek. ZdarSmile.

Za čím jedeme?

Příroda, pramen Svratky, Žákova hora - prales, skály.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačina v batohu, výlet na jeden den, od rána do večer.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jak jsem psal výše, hlavním lákadlem tohoto výletu jsou výhledy ze skal, ale za zmínku stojí tké původní bukojedlový prales na Žákově hoře, prameny řeky Svratky, ...

Ostatní informace

Délka trasy 42,5 km, nastoupáno 1451 m, sestoupáno 1371 m. 9 vylezených skal, čas 11.55.33Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Čachnov
(vzdálenost od místa: 5.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přechod Žďárských vrchů

16.02.2016 15:27
Jedno místo hezčí než druhé. Prošli jsme je se ženou všechna, akorát ne na jeden zátah.
19.02.2016 15:23
Pokud vyjde počasí toulky Českomoravskou vrchovinou nemají chybu.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace