Přechod Radhoště z Rožnova do Frenštátu.

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

lupa

Do Rožnova jsem vyrazil již klasickým spojem z Ostravy, kde jsem byl kolem 8 hodin ráno s tím, že si udělám menší výlet. Už začátek nebyl z hlediska počasí nejoptimálnější, ale zvědavost mi nedala, protože jsem měl v plánu poznat nějaké další pseudokrasové jeskyně v Beskydech. V plánu bylo najít jeskyni Volářku, legendární jeskynní systém (nejdelší v Beskydech) Cyrilka a jako doplněk, když vyjde čas, tak zajít ještě jednou na Čertův Mlýn pokusit se najít jeskyni Čertova díra. Realita byla ovšem trochu jiná. Trasa by se patrně dala zvládnout jak na horském kole v létě, nicméně v některých místech je určitě pohodlnější chůze.

Za čím jedeme?

lupa

Výlet byl, jak už jsem uvedl, především hledáním geologických zajímavostí - kameny, balvany, jeskyně a přechod s cca 33 km chůze byl jen nutným doplňkem. Takže, ani mírný deštík a mlha, která s kažným přiblížením ke kapličce Cyrila a Metoděje houstla a déšť přecházel ve sněžení, k čemuž se na vrcholu přidal i solidní "větřík", jsem nějak moc nevnímal. V plánu jsem měl důležitější věci. Myslel jsem si, že Volářku najdu, ale to se patrně nepodařilo a ona 3 metry hluboká díra do země je patrně někde jinde než kde jsem šel nebo se díval. Podle všeho měla být nedaleko turistické cesty pod sjezdovkou. Jediné co jsem viděl byl menší kruh nebo ovál na kterém se sníh neudržel. Jasná známka, že místo je někde z hlubin ohříváno vycházejícím teplým vzduchem. Ale žádná větší díra do země zde nebyla a ani uprostřed to rozhodně nevypadalo, že bych se mohl někam propadnout. Zajímavé místo v zimě určitě, ale pro mě zklamání. Dál už jsem pokračoval podél sjezdovky nahoru ke kapličce. Pod oním nezasněženým místem jsem viděl nějaké sníženiny a valy, spíš někde zde bych jeskyni Volářku příště hledal. Dalším místem kam jsem mířil byla legendární, pověstná jeskyně Cyrilka. Tu jsem našel už vcelku velmi lehce, vstupy jsou jen kousek vedle vrchního konce parkoviště na cestě vedoucí do Rožnova. Hlavní vstup je za mříží a měl by být již nějakou dobu zavalen. Ale jakým milým překvapením byl vstup vzdálený 10 nebo 20 metrů od hlavního pod skalkou. A ještě zajímavějším zjištěním bylo, když jsem si ve Frenštátě při čekání na autobus do Ostravy při prohlížení fotek všiml, že v oněm druhém vstupu jsou na fotkách možná vidět minimálně tři netopýři. Možná se mýlím a je to něco úplně jiného, ale pokud by to byli skutečně netopýrci, tak by to bylo krásným zakončením letošního objevování různých pseudokrasových tajemných jeskyní v Beskydech a okolí. Nakonec jsem se ještě odhodlal zajít na Čertův Mlýn, když už jsem měl tu příležitost poznat ve sněhu místa odkud ze země vychází teplý vzduch a sníh se tam tedy neudrží a tyto místa mohou ukazovat vstupy do "nitra hory". Už v létě jsem si udělal výlet do těchto míst, s cílem najít jeskyni, která je nejvýše umístěným zimovištěm netopýrů v Beskydech určitě a patrně i v celé naši zemi. Je ještě o něco výš než Kněhyňská jeskyně (propast), která je jen o kousek dále (nebo níže). Pochopitelně jsem se také podíval na "svou" první jeskyni do které jsem našel odvahu vlézt a je jen kousek od rozcestníku Čertův Mlýn směrem na jih.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že na výlety se snažím brát základní nutné věci s sebou, tak jsem tohle neřešil. Na Pustevnách určitě není problém najít místa, kde by člověk mohl doplnit síly.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Hory jsou vždycky krásné a mají své kouzlo, ať už je dokonale krásné počasí nebo se "čerti žení". Každý si zde může najít co mu zrovna vyhovuje, od krásné krajinky, kde chodí davy lidí (pokud to má rád), ale taky místa, kde je klid a mnoho lidí zde nezavítá. Příroda zde je drsnější, ale i jistým způsobem krásnější, skutečnější a není zde tolik vidět vliv "civilizace" a turistiky ve stylu "z obýváku na vrchol a starejte se o mě, jen ať se moc nesedřu".

Ostatní informace

lupa

Poznámka jen, že Kněhyně - Čertův Mlýn je národní přírodní rezervace a pohyb zde je oficiálně možný pouze po značených cestách a cesta na vrchol Kněhyně je oficiálně zrušena. Na všechny jeskyně i ty nově objevené, případně ještě neobjevené se vztahuje "zákon o jeskyních", nesmí se, mezi jiným, provádět jakékoliv úpravy jeskyní, atd. Pochopitelně pohyb v jeskyní a pod zemí obecně je nebezpečnou činností. Tyto jeskyně nejsou oficiálně veřejnosti přístupné. V zimě navíc mají důležitou úlohu zimoviště různých druhů netopýrů, vrápenců a letounů obecně. Vrápenci (u nás především vrápenec malý) jsou citliví na i na malé vyrušení, které v nevhodné době může mít i zásadní vliv na to, jestli zimu přežije nebo ne. Tito velmi zajímaví a užiteční živočichové (například dokáží během noci zpracovat spoustu nepříjemného hmyzu - třeba komárů) mají naprosto neodůvodněně špatnou pověst. Čím víc se o nich člověk snaží zjistit, tak tím víc žasne jak to všechno jsou schopni dokázat. Od naprosto neslyšného a většinou i přesného letu v naprosté tmě, po obrovské sociální vazby ve skupině, přes délky letu, které zvládnou a to jak zásadně umí změnit metabolizmus a pochody v těle, že mnohonásobně sníží tepovou frekvenci, že teplotu sníží na hodnotu jen o několik málo stupňů vyšší než je teplota okolní a pak na jaře během zhruba půl hodiny zvýší na svou normální, podobnou jako u ostatních savců. Jak jejich mozek dokáže z odrazu utrazvuku o frekvenci zhruba od 50kHz do 100 kHz vytvořit mapu prostoru a tuto využít pro naprosto lehký a obratný let. Kdy samice s většinou jedním mládětem jsou také schopny naprosto "neviditelně" létat. A to je ještě spousta zajímavého co o nich nevím :-)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kunčice pod Ondřejníkem
(vzdálenost od místa: 5.93 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přechod Radhoště z Rožnova do Frenštátu.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace