přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Jedeme se podívat na unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny v samém srdci Jeseníků. Od horní nádrže se otevírají nádherné kruhové vyhledy na celé Jeseníky.

lupa

Jedeme autem nebo na kole do obce Kouty nad Desnou. V budově informačního centra si koupíme vstupenky a počkáme na autobus, který nás s průvodcem zaveze k elektrárně. Pokud se rozhodneme jet k elektrárně na kole, kolo můžeme uzamknout za branou, v areálu Elektrárny.

Za čím jedeme?

lupa

Tato elektrárna byla vybudována v letech 1978 - 1996 a v roce 2005 byla zařazena mezi sedm největších divů České republiky. Jelikož se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí. Horní nádrž v nadmořské výšce 1350 m má plochu 15ha a kapacitu 2,72 milionů kubíků vody a je z ní nádherný pohled Jeseníky. Dva tunely o průměru více než 5 metrů a délce přibližně 1,5 kilometrů ji spojují se spodní nádrží na říčce Divoká Desná.

lupa

Exkurze trvá přibližně dvě hodiny. Nejdříve jdeme do budovy infocentra, kde se od průvodce dozvíme, jak vypadá provoz elektrárny a shlédneme dokument o této elektrárně. Následně jdeme do tunelu, dlouhou chodbou, do místnosti, ve které nám průvodce řekne mnoho informací. Potom se vrátíme k autobusu, který nás odveze k dolní nádrži. Poté se vracíme zpět do Kout nad Desnou, kde nás, pokud budeme mít zájem, vyveze šestisedačková lanovka. Jakmile nás lanovka vyveze, vede odtud 4 kilometry dlouhá asfaltová cesta. Horní nádrž je volně přístupná pro pěší i cyklisty. Cesta trvá přibližně 2 hodiny. Autem jet je zakázáno. Jezdí sem pouze mikrobusy. Z horní nádrže vidíme Jeseníky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se v místní restauraci - Kouty bar lyžárna.

Neubytovali jsme se nikde, jeli jsme zpět domů. Ale po cestě jsme míjeli mnoho penzionů a hotelů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejkrásnější z celého výletu byl krásný výhled z horní nádrže na Jeseníky. Průvodce byl vtipný a uměl odpovědět na všechny naše otázky.

lupa

Cestou nahoru se sbíhalo k dešti, přibývalo stále více černých mraků, které nám znemožnili výhled na Praděd, ale po cestě zpět se vyčasilo a svítilo slunce. Nahoře pořádně foukalo.

Ostatní informace

Exkurzi je nutné si vždy dopředu (2 týdny) telefonicky objednat na tel. čísle 602 322 244 nebo 583 283 282.

Vstupné pro dospělé 60kč, pro děti, studenty a zdravotně postižené 35Kč.

Exkurze probíhají denně (včetně víkendů a svátků) od 8.00-17.00 hod., maximální počet účastníků je 50 osob.

Psům je na exkurze vstup zakázán.

Parkoviště je před vjezdem do areálu.
Další informace

Hodnocení:
525. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
19 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 4.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

08.07.2011 06:34
nemá to tam chybu
Dotaz
16.07.2011 12:59

Amálie Královská

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda se dá jít jen pěšky nahoru k horní nádrži. Nechceme jít dovnitř, jen se podívat kol a kolem :-) Díky Mia

Re: Dotaz
17.07.2011 07:03

Bob

Pěšky to samozřejmě jde, ale buď po cestě z Koutů nebo Loučné, popřípadě z Koutů po sjezdovce, čili všechno celkem regulérní vysokohorské výstupy, ovšem se to dá zkrátit lanovku.

rezervace
03.08.2011 19:38

Nikol

rezervace stačí min. 2 dny předem. Jinak podrobnější informace si můžete přečíst na těchto stránkách http://www.dlouhe-strane.cz/Smile

Report z výletu
28.06.2012 17:22

http://thomuv.blog.cz/1006/exkurze-v-precerpavaci-elektrarne-dlouhe-strane

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace