Pražské vinice

Tipy na výlet, Praha
Praha Troja: vinice sv. Kláry
Praha Troja: vinice sv. Kláry
lupa

Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o mnoha vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.

Pražský hrad: Svatováclavská vinice
Pražský hrad: Svatováclavská vinice
lupa

Pražské vinice V dnešní době je překvapující, že nějaká metropole může mít vinohradnickou a vinařskou tradici. Praha je toho skvělým dokladem, a protože by bylo škoda jen vzpomínat na zašlou slávu, některé pražské vinice byly obnoveny. U některých z nich jsou i vinařství a vinotéky, kde lze místní víno ochutnat či zakoupit. Vybrali jsme z nich pro vás několik jako tipy na vycházku či výlet. Praha vděčí za svůj největší vinařský rozmach králi Karlu IV. a jeho výchově ve Francii. Pražským vinařům poskytoval významné daňové výhody, a Praha se tak zanedlouho stala jednou z největších vinařských oblastí v Čechách. Svým nařízením z roku 1358 přiměl všechny vlastníky vhodných, tedy především na jih obrácených pozemků, aby na nich založili vinice. V době vlády Rudolfa II. už vinice obklopovaly celé město a vinařství tehdy dosáhlo největšího rozkvětu. Praha měla výtečné podmínky pro pěstování révy. Sluncem prohřívané svahy kopců bez zástavby spolu s hustou sítí městských potoků a říček byly dokonalou kombinací příhodné teploty a vlhkosti pro pěstování révy vinné. V Praze se tak historicky nacházelo až několik set vinic a ještě v polovině 18. století zaujímaly dnes stěží uvěřitelných osm set hektarů. S rozvojem města a potřebou rozšiřování zástavby vzalo mnoho pražských historických vinic za své, ale jako památka na kdysi slavnou vinařskou minulost hlavního města zůstala celá řada místopisných názvů. Nejznámější jsou asi Vinohrady a jejich tepna Vinohradská třída, ale i menší ulice a uličky připomínají vinařskou slávu tamějších čtvrtí: Vinařská ulice v Holešovicích, Na Staré vinici v Krči, Pod Vinicí v Modřanech, Na vysočanských Vinicích, Na viničkách v Radotíně, Na vinobraní v Záběhlicích, Podvinný mlýn v Praze 9 atd. Málokdo také ví, že i Botič se kdysi jmenoval Vinný potok.

Svatováclavská vinice

Svatováclavská vinice na Pražském hradě
Svatováclavská vinice na Pražském hradě
lupa

Tato nejstarší pražská vinice leží v blízkosti zrekonstruované Richterovy vily na Pražském hradě. Podle legendy tu měl víno vysázel sám svatý Václav, aby vznikla vinice k pěstování mešního vína. Dříve se jí říkalo Opyš a současný název Svatováclavská získala až v 17. století. Po složitých přesunech a dlouholetém chátrání se celý areál dočkal obnovy začátkem roku2007 a11. 9. 2008 byl otevřen veřejnosti. Vinice byla znovu osázena a do objektu vily byly investovány desítky milionů korun, které umožnily vznik tří Restaurací s různým zaměřením. Například pod pergolou můžete posedět u vína s vyhlídkou na celou Prahu. Vila a vinice mají ambice stát se centrem vinařské kultury v Praze. V rámci Svatováclavské vinice je ve spolupráci s Vinařským fondem ČR prezentována také historie a současnost českého a moravského vinařství. Vyhlídkovou cestu zde lemují sazenice všech odrůd povolených k pěstování v České republice, takže vinice kromě své estetické a vinařské role plní také úlohu naučnou.

Vinice svaté Kláry

Vinice sv. Kláry
Vinice sv. Kláry
lupa

Největší pražská vinice je stejně jako ta Svatováclavská památkově chráněná a najdeme ji v areálu Botanické zahrady v Tróji na svahu nad Trojským zámkem. S ním byla původně spojena a zde se také hrozny zpracovávaly v ohromných sklepích. Víno ze zdejších hroznů dělají studenti a odborníci z České zemědělské univerzity. Zakoupit a ochutnat si ho lze přímo uprostřed vinice v barokním viničním domku, který slouží také jako vinotéka.

Troja: vinice sv. Kláry
Troja: vinice sv. Kláry
lupa

Na vinici najdete i viniční sklep, který vznikl vlastně náhodou. Kousek výš se utrhl svah a Botanická zahrada musela navozit spoustu zeminy, kterou další pohyby znemožnila. Jako využití hromady navezené zeminy se pak sklep přímo nabízel. Ten má veškeré potřebné zázemí pro výrobu vína i pro návštěvníky. Kromě části, která produkuje víno, zde můžete najít i část naučnou, kde se návštěvníci dozvědí něco o historii pěstování a zpracování vinné révy.

Gröbovka nebo též Grébovka

Praha Grobovka: Viniční altán
Praha Grobovka: Viniční altán
lupa

Na prudkém svahu nad potokem Botič prakticky v centru města najdete v zahradě patřící k vile Moritze Gröbeho vinici Grébovka. Mezi válkami se vinice jmenovala Primátorská, na konci 2. světové války byla poškozena a pak dlouhá desetiletí pustla. Teprve v devadesátých letech byla obnovena. Nedlouho po rekonstrukci vinice se úpravy dočkala i její dominanta - proslulý Viniční altán.

Probíhají zde pravidelné degustace vín, výstavy nebo si zde můžete jen sednout ke sklence vína a pokochat se pohledem na jeden z posledních klidných zelených koutů v centru města.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 0.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pražské vinice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace