Praha - skleník Fata Morgana

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Jedeme do Prahy - do Troje. Samozřejmě je mnoho možností, jak se tam dostat. My jsme zvolili cestu do Prahy autobusem a cestu po Praze pěšky a městskou hromadnou dopravou, střídali jsme metro, autobusy, tramvaje.

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Od zastávky metra Holešovice-nádraží jede autobus přímo až do Troje. Kromě autobusů MHD jezdí každých 10 minut autobus Zoo, který z této zastávky jede do Troje přímo bez dalších zastávek.

A zpátky? Nechá se projít přes zahrady u trojského zámku přes Císařský ostrov do Stromovky.

Za čím jedeme?

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Hlavní důvodem naší návštěvy byl sklenik Fata Morgana. Tropický skleník patří k Botanické zahradě, ale nachází se mimo areál na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Moderní stavba je zapuštěna do skalnatého terénu, který tvoří zadní stěnu skleníku a tím krásně využívá přírodním podmínky. Plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních svým originálním řešením činí z Faty Morgany evropský unikát.

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Interiér je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.

Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci tropů a subtropů.

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný tropický deštný les. Se sukulentní částí je spojen podzemním tunelem raženým ve skále. Na konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií s množstvím tropických ryb a jiných živočichů. O něco později si je můžete prohlédnout i shora - z tropického jezera. Můžete se zastavit na vyhlídkové terase a za zvuku blízkého vodopádu vychutnávat atmosféru pralesa.

Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor.

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Výlet tropickou přírodou si lze v Tróji splnit celoročně. Rozkvétají zde rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin. Od 5.4. do 1.5. je zde však unikátní atrakce - líhnutí motýlů z kukel, které v pravidelných zásilkách přicházejí z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou. Jedná se o vzácné druhy různých barev a velikostí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Najedli jsme se v Restauraci Altán v blízkosti zastávky MHD u trojského zámku. Ceny rozumné, obsluha rychlá, jídlo i pivo dobré a dokonce točili i malinovku. Určitě bychom se zde při příští návštěvě opět zastavili.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Byli jsme zde poprvé a byli jsme nadšení pestrovarevností motýlů. Někteří si sami na nás sedali, někteří naopak poletovali, třepetali se a nebylo možné je vyfotit, bylo krásné je jen tak pozorovat.

Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana
lupa

Je pravda, že byla poměrně velká fronta na vstup, ale šlo to rychle a i když bylo vevnitř hodně lidí, tak to bylo všechno tak děsně bezvadný, že se to snad ani nedá popsat. Bylo znát, jak jsou všichni návštěvníci spokojení.

A protože nám počasí přálo, tak byla bezvadná i procházka přes zahradu trojského zámku, Císařský ostrov a Stromovku.

Ostatní informace

Skleník je celoročně otevřen:

zavřeno vždy v pondělí, pokud na tento den nepřipadá státní svátek

Duben 9.00 - 18.00
Květen až září 9.00 - 19.00
Říjen 9.00 - 17.00
Listopad až únor 9.00 - 16.00
Březen

9.00 - 17.00

Vstupné:

Dospělí 120,- Kč

Děti 0 - 5 let zdarma

Děti 6 - 15 let, studenti 60,- Kč

Senioři 60,- Kč

Senioři se senior pasem 2,- Kč

Senioři nad 70 let 2,- Kč

ZTP, ZTP/P zdarma

Pedagogický doprovod zdarma

Rodinná 300,- KčDalší informace

Hodnocení:
4592. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Holešovice
(vzdálenost od místa: 1.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Praha - skleník Fata Morgana

Botanická zahrada trochu v jiném světle
01.06.2011 22:23

www.proti-plotu.cz

Fata Morgana je nepochybně evropský unikát, její stavba byla nakonec 10x dražší tzn. cca. 200.000.000 CZK, než odsouhlasený rozpočet. Díky tomu byl v roce 2003 odvolán ředitel BZ p.Haager. Nyní po 8 letech bude potřeba výměna pláštového obložení v řádu desítek mil confused Stejne jako soudni spor s arichtektem, podle jehoz vitezneho navrhu mel byt projekt zpracovan a nebyl, nebo jak stavbou byla poskozena chranena uzemi.

Druhá věc, co trápí občany Tróje a Bohnic je (ne)komunikace BZ s veřejností a uzavření 1.4.2011 nádherného lesoparku a přilehlé stráně, které desitky let sloužili široké veřejnosti k neorganizované rekreaci. Vše na základě zastaralého územního generelu, schváleného narychlo po povodních v roce 2002. Došlo zde zatim´k vykácení cca. 1.000 zdravých borovic a lip v důsledku potřeby uvolnění místa pro novou expozici, rozparcelovaní lesa plotem za cca. 10mil CZK, přerušení nadregionalního boikoridoru pro zvěř, uzavření ze dne na den všech vchodů přes deklarované sliby, že zůstanou otevřené.. a začlenění 17ha lesa a strání do nově placené expozice BZ s otvírací dobou a placeným vstupem. S tím zásadně nesouhlasíme. Dnes je proto pod petici za znovuotevření a zachování průchodnosti areálu již přes 5.000 podpisů. Nezvládnutí situace nejspíš bude stát místo i současného ředitele BZ p.Vacka. Více info na www.proti-plotu.cz

Návštěva motýlů.
21.04.2013 09:24

Bradová Jana

Vstup do skleníku byl špatný zážitek.V pokladně paní neporadila.Jen se divila ,že neznáme ceny.Byli jsme tam s dětmi poprvé.V šatně paní řekla,že máme moc těžké kabáty.Výstava sama o sobě byla vynikající.Děti se bavily.Z motýlů byli unešeny.Osmiletá vnučka byla smutná z toho velkého motýla co se špatně vylíhl.Smile

Děkujeme za hezký zážitek.

 

04.05.2015 10:50
Také jsme byli na motýlech a moc se nám líbili. Doporučuji však k návštěvě slunečný den (to motýli létají a líhnou se) a všední den, kdy je to bez davů.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace