Poutní kostel na Makové hoře

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Poutní kostel
Poutní kostel
lupa

Cílem naší cesty je barokní perla ve středním povltaví, poutní kostel sv. Jana Křtitele a panny Marie Karmelské na Makové hoře u Smolotel. K dopravě do Smolotel je nejlépe použít vlastní auto, jelikož autobusové spojení s nedalekou Příbramí je dost mizerné. V obci se dá pohodlně zaparkovat a pak už jen zbývá vybrat si cestu, kterou se na krásné poutní místo dostaneme.

Pro ty, kteří chtějí důkladně poznat okolí Smolotel je k dispozici nedávno otevřená Naučná stezka Okolím Smolotel. Stezka je dlouhá necelých 7 kilometrů a má sedm zastavení.

Druhou možností, jak se na poutní místo dostat,je použít červenou turistickou značku značku, která stejně jako naučná stezka prochází smolotelskou návsí.

Za čím jedeme?

Poutní kostel
Poutní kostel
lupa

Poutní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na Makové hoře byl vystavěn v letech 1719-1722. Postavit ho nechal Jan Felix Chanovský z Dlouhé vsi a vysvěcen byl v roce 1723 biskupem Janem Rudolfem Šporkem. Zároveň s vysvěcením přišli na Makovou horu karmelitáni a přinesli s sebou sošku Panny Marie Škapulířské, jejíž kopii můžeme i dnes vidět na oltáři.

Podvečerní výhled z Makové hory
Podvečerní výhled z Makové hory
lupa

Po smrti Jana Felixe Chanovského se však nenašel mecenáš, který by nadále financoval dostavbu poutního místa dle původních plánů a tak obvodové ambity kolem celého poutního areálu zůstaly nedostavěny. V této době odcházejí z Makové hory i řeholníci. Ale i tak zůstává Maková hora významným mariánským poutním místem, o čemž svědčí zápisy ve zdejší farní kronice.

Podvečerní výhled z Makové hory
Podvečerní výhled z Makové hory
lupa

Z další velice bohaté historie zdejšího poutního místa stojí za zmínku období I. světové války, kdy kostel přichází o zvony. Další újmu pak kostel utrpěl v období komunismu, kdy chátral a jeho stav se výrazně zhoršoval.

Poutní kostel
Poutní kostel
lupa

Obrat k lepšímu přichází v druhé polovině 90. let 20. století, kdy je objekt postupně rekonstruován, na kostelní věž se vrací zvony a Maková hora se po dlouhých letech opět stává významným poutním místem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Po cestě z vlastních zásob, ve Smolotelých jsou pak dvě restaurace, kde je možno se občerstvit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Maková hora je krásným místem, s možností dalekých výhledů do krajiny.

Ostatní informace

Podvečerní výhled z Makové hory
Podvečerní výhled z Makové hory
lupa

Poutní místo je volně přístupné, interiér kostela je možno navštívit při mších, které se konají každou třetí neděli v měsíci vždy od 14 hodin, nebo o mariánských sobotách. Jsou to vždy první soboty v měsíci od května do listopadu. Kostel je pak přístupný i o Velikonocích, o Makovské pouti, o Vánocích a na Nový rok.

Ideální je poutní místo navštívit, tak jako jsme to udělali my, o Nocích kostelů, kdy v zde probíhá kulturní program, který je doplněn o výklad z bohaté historie tohoto nádherného místa.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Milín
(vzdálenost od místa: 9.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Poutní kostel na Makové hoře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace