Poutní kaple sv. Antonína.

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Kaple sv Antonína
Kaple sv Antonína
lupa

Nad Blatnicí pod sv. Antoníčkem, v pásmu několika kopců, se nachází Kaple sv. Antonína, jedno z nejposvátnějších míst Moravského Slovácka. Poutní kapli zde nechal postavit v roce 1668 Hartman, kníže z Lichtenštejna.  Byla to poměrně vysoká osmiúhelníková rotunda, ve které je dnes umístěn hlavní oltář. Kaple brzy nestačila potřebám a zájmu věřících a tak ji Maxmilián z Lichtenštejna  nechává roku 1696 rozšířit o12 m dlouhou loď. Rok 1784 byl pro kapli likvidační. Byla úředně uzavřena a po prodeji došlo k likvidaci všeho, co se dalo zpeněžit. A tak nad Slováckem se další léta vypínalo torzo kdysi slavného místa. Až deputace k císaři Františkovi I v roce 1814 slavila úspěch. 17.3.1815 přišlo povolení k obnově a 30.5.1815 se občané Blatnice museli zavázat k její obnově a dalšímu provozování. Od roku 1819 se opět stává vyhledávaným poutním místem Slovácka. Když začal malovat Joža Úprka obrazy ze zdejších poutí a jeho obraz byl vystaven v roce 1893 na výstavě v Paříži, začal kraj přitahovat zájemce z celé Evropy. Následovaly obrazy další, ten z roku 1894 získal zlatou medaili v domácích vodách. Další poutě maloval ještě v letech 1914 a 1925. Ale vraťme se o trochu zpátky. V roce 1898 proběhla rozsáhlá oprava a zároveň bylo vysazeno stromořadí. O šest let později byl postaven nový oltář. Další velká oprava proběhla v roce 1936 a ta poslední v letech 1996 až 97.

Za čím jedeme?

Kaple sv. Antonína, pohled z boku
Kaple sv. Antonína, pohled z boku
lupa

Z Blatnice pod sv. Antoníčkem je to krátká vycházka. Než se dojde ke kapli jsou při cestě dvě studánky a nad každou stojí socha sv. Antonína. U druhé je schodiště k prameni a za sochou velký kamenný kříž. Po levé straně  cesty je velká vinice a za ní následuje les. Na lesní louce jsou v polokruhu postaveny kapličky křížové cesty a blíže ke kapli samostatný oltář. Opodál je budova se sociálním zařízením. Okolí kaple je vzorně upravené. Nelze opominout  nádherné výhledy západním směrem na Slovácko a pásmo Chřibů a Bílé Karpaty na východě s jejich nejvyšším vrcholem Velkou Javořinou ( 970 m.n.m.). V polovině dubna měla ještě sněhovou čepici, ale v okolí kaple bylo již jaro v plném proudu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v Blatnici, kde je několik hospod a s ubytováním tady také nebudou žádné potíže.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Slovácko je velmi hezký kraj a malá vycházka ke kapli byla  příjemným pohlazením na duši. Moc se nám tady líbilo. Pro nelíbilo jsme nic neviděli.

Ostatní informace

Kaple sv. Antonína, průčelí
Kaple sv. Antonína, průčelí
lupa

Kaple v době naší odpolední návštěvy byla otevřena. Je údajně otevřena každý den. Rádi vás zde přivítají a řeknou více než se vejde do těchto řádků. Pro ty pohodlnější je možnost vyjet až na parkoviště, které je nedaleko kaple.

 

  Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Louka u Ostrohu
(vzdálenost od místa: 7.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Poutní kaple sv. Antonína.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace