Posázaví /oblast Světlá nad Sázavou-Český Šternberk/

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Jedeme autem do Josefodolu u Kunemilu na Bradáčův mlýn, kde máme domluveno ubytování. Budeme se toulat po okolí a podél řeky Sázavy.

Za čím jedeme?

Vyjíždíme směr Posázaví, míříme přímo do Lipnice nad Sázavou. V Lipnice jdeme na hrad a do domečku Jaroslava Haška. Z hradní věže je krásná vyhlídka a dole zase pozorujeme soutěž pejsků - basetů. Pak jedeme přímo hledat ubytování. Bradáčův mlýn leží mezi lesy v hezkém prostředí. kousek osady Josefodol. Je starý rozlehký dům, dříve mlýn, pak rekreační středisko

Další den se vydáme na vlak do Josefodolu, který nás přepraví do Světlé nad Sázavou. Světlá vznikla někdy v polovině 12. stol. Již roku 1204 se uvádí jako majetek vilémovského kláštera. Největší rozvoj město byla za vlastnictví Trčků z Lípy po husitských válkách. Trčkové ovládali téměř celé Posázaví do roku 1634, kdy jim byl zkonfiskován majetek. Na Světelsku bylo, díky lesům, velké množství malých skláren. Ve Světlé se také brousily drahokamy, skoro 200 let. Také odtud pochází Blanka Matragi, významná světová navrhářka. Projdeme město a navštívíme památky. Najdeme zde řadu opravených historických domů např. radnice, bývalý špitál a zámek. Zámek velmi chátral a od roku 2013 probíhá záchrana zámku. Letos jsou již zpřístupněné výstavní expozice např. historického skla. Obnova probíhá také u zámeckého parku. Cestou zpět se zastavíme se v Josefodolu ve sklárně. Josefodolská sklárna byla největší na Světelsku. Vznikla na místě bývalé papírny, byla založena brusičským mistrem Josefem Schreiberem. Po vzniku Čs. státu dochází ke ztrátě trhů a úpadku. Vzniká nová firma Sklářský průmysl Josefodolský. Před 2.svět. válkou působil ve sklárně jako ředitel Ing. Karel Bačík, známý spíše jako Charles Bacik, 1937 společnost zanikla. Sklárny/Josefodol, Tasice../ koupili bratři Císařové a Karlov Ing. Karel Bačík. Po válce oběma byly sklárny zkonfiskovány.Bačík odchází do Irska a tam zakládá společně se svým desingérem firmu Waterford Crystal. Když jsme tu byli tak zrovna se měla sklárna zavírat a fungoval jen obchod. Dnes je zpět sklárna v rukou rodiny Císařů a vyrábí sklo pod firmou Ceaser Crystal. Vyrábí ručně foukaný i broušený 24% olovnatý křišťál.

Další den vyrážíme brzy na vlak do Světlé, zde přestoupíme na "Posázavský pacifik" a jedeme na hrad Český Šternberk, po prohlídce hradu, vyhlídce na Sázavu a po představení dravců se vracíme vlakem zpět, vystupujeme ve Zruči nad Sázavou,navštívíme zámek-radnice a pěkný park. Počátek osídlení zřejmě je vázán na Sázavský klášter. Není přesně známo kdy tu vznikl hrad a pak zámek. První zmínka je až z 18. století. Dnešní pseudogotickou podobu získal za vlastnictví posledních majitelů Schebků. Pak jedem vláčkem do Ledče nad Sázavou, vyjdeme k hradu a na věž. Okénka a schody jsou velmi špinavé. Snad je to nyní lepší. Náměstíčko je malé a útulné. Odtud jdeme pěšky a se zmrzlivou, pak někde nasedneme na vlak. My jsme se dlouho jsme se zabavili u Stvořidel. Kamenitá část Sázavy je kouzelná a tak nám vlak ujel, musíme dojít až do Světlé. Část kolem Sázavy je krásná, pozorovali jsme upravené a vyzdobéné chatičky a jejich okolí, také vodní mlýnky či vodníka jsme spatřili

Další den relaxujeme u mlýna, hledáme po okolí houby a borůvky, pak si hrajeme na hřišti. Dovídáme se o úžasném rybníčku od spolubydlících. Tak odpoledne vyrážíme hledat rybníček za obcí Malčín, Tiský rybník. Koupání úžasné, voda je jako kafé, plaveme tu asi vesměs s kapry.

Další den vyrážíme na výlet autem do sklářské hutě v Tasicích. Těšíme se tak moc, že není divu, že jsme zklamáni. Mají celozávodní dovolenou. Huť vidíme, ale není v provozu. Výrobky si prohlížíme v místním firemním obchůdku. Náladu nám zlepší až zmrzlina v Ledči nad Sázavou. Vracíme se souběžně s řekou do Světlé, kde nakupujeme dářečky a špekáčky na večeř a jedeme na mlýn. Ještě se otočíme autem k rybníčku a po osvěžení v rybníčku se můžem chystat na večerní posezení u ohně.

Putování končíme pěkně táborákem se spolubydlícími.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytování Bradáčův mlýn, Josefodol

Něco jsem si uvařili, také jsme navštívili nějakou restauraci běžného typu, nic co by nějak zaujalo či překvapilo. V Ledči na náměstí nám chutnala zmrzlina.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám prostředí kolem mlýna a Tiský rybníček s vodou jako kafé a plavání s rybami, cesta vlakem kolem Sázavy. Nejvíce nás zaujala Stvořidla, kde jsme chodily po kamenech a vyhřívali se na nich. Cestou se nám líbili udržované chatičky se zahrádkami a teráskami. Zaujal nás zámek Zruč nad Sázavou i s parkem. Nelíbilo se nám v Ledči na hradě, byl dost neudržovaný, okýnka věže byla hrozná a nebylo téměř nic vidět.

Ostatní informace

Lipnice nad Sázavou - vstupné 90Kč, snížené 60Kč

Světlá nad Sázavou - podle druhu expozice 40-180Kč, snížené 20-90Kč

Český Šternberk -vstupné 125Kč, studenti 85Kč, děti 65Kč

Zruč nad Sázavou- dva okruhy, malý a velký, 70Kč a 100Kč, snížené 50Kč a 70Kč, další expozice - výstava panenek, od verpánku k Baťovi, park a rozhledna zdarma, můžete si zasoutěžit,

Ledeč nad Sázavou- bylo zdarma,teď ?

Tasice, sklářská huť Jakub - vstupné 70Kč, snížené 35KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
putování (3-7 dnů)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Světlá nad Sázavou-Josefodol
(vzdálenost od místa: 0.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Posázaví /oblast Světlá nad Sázavou-Český Šternberk/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace