Pomník kostky cukru - Dačice

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

památník
památník
lupa

Za vynálezem kostky cukru stojí ředitel místní rafinérie na výrobu cukru Jakub Kryštof Rada. Památník je věnován první kostce cukru, která v roce 1843 přinesla Dačicím světové prvenství.

Památní objevíte v parčíku naproti Kostelu sv. Vavřince nedaleko zámku v Dačicích. Pomník je vyroben ze žuly a připomíná kostku cukru.

Za čím jedeme?

památník
památník
lupa

O tom kdo přivedl, Jakuba Radu na nápad vyrobit kostku cukru, se vypráví spousta příběhů. Jednou z verzí je:Radova manželka Juliana se zranila v kuchyni při rozsekávání cukrových homolí, když se vydala za svým manželem naštvaná, aby mu ukázala, co se jí stalo a povídá mu: Jednou si já nebo jedna z tvých dcer při rozsekávání homole cukru uřízne prst, to by opravdu nešlo vymyslet něco menšího. Juliana tuto situaci dále neřešila, ale Radovi to nedalo spát a tak se zrodil nápad na lis na kostky cukru. Asi po 3 měsících zkoušení přišel za manželkou s bedničkou, která obsahovala 350 kostek cukru. Juliana zajásala a prohlásila: To je nádhera, s těmi drobečky už se bude radost sladit. A tak zní jedna z verzí, jak vznikla myšlenka na výrobu cukru.

Druhá verze příběhu vypráví o tom, že právě Juliana byla ta, která Radovi navrhla, aby vyrobil kostky cukru, protože ty se nejlépe počítají a skladují.

Je jen na vás, ke které verzi se připojíte či ještě někde narazíte na jinou verzi příběhu, která se vám bude líbit víc.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvit se můžete v okolí, nachází se zde několik restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud budete někde poblíž Dačic či si uděláte výlet na zámek, ve kterém můžete jít na klasickou prohlídku http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/zamek-dacice-ukryva-vice-nez-se-zda.html, ale také zavítat do muzea, kde je jedna z expozic věnována přímo výrobě cukru http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/muzeum-dacice-ukryva-tajemstvi-vyroby-kostkoveho-cukru.html

Ostatní informace

Vstupy ani otevírací doby se k návštěvě památníku nevztahují.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dačice město
(vzdálenost od místa: 0.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pomník kostky cukru - Dačice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace