Pomlázka v Pomoraví

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Počátek výpravy
Počátek výpravy
lupa

Vlakem tam, na kole zpátky. Již téměř povinností je mezi spoustou šumperáků (i obyvatel našeho okolí) zahájit hlavní cyklistickou sezónu výletem do Litovelského Pomoraví. Relativní blízkost a placatost území je přímo stvořené i na delší jízdu, ne jen na nějakou vyjížďku.

Za čím jedeme?

Lovecká chata
Lovecká chata
lupa

Když kolega Zdeněk navrhl termín Velikonočního pondělí, vcelku se nás pár zájemců přihlásilo, ne že bychom tolik opovrhovali jarními svátky, ale ty se dají občas využít i jiným způsobem, než jen tradiční obchůzkou s pleteným vrbovým klackem. Nakonec některé dívky pojaly pondělí zodpovědně, takže po použití proutku z lůna přírody jsme si i hoši nakonec něco vykoledovali.

Hlavním problémem byl, zvolíme-li tradiční směr jízdy, tedy od jihu na sever, nebo provedeme změnu a do Pomoraví vyrazíme obráceně. Nakonec zvítězila tradiční varianta a protože nám momentálně nejezdí vhodný osobák, zvolili jsme tentokrát rychlík, tedy do Olomouce (většinou jsme jezdívali ze Střeně). Naštěstí krajské město relativně známe, od nádraží musíme ke Hradisku a pak už je to snadné na kraj města a přes Chomoutov na okraj Pomoraví. V Horce nad Moravou pak najít tu správnou odbočku (cyklotrasu 6027, později Moravskou stezku čili číslo 51).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

To už směřujeme k Lovecké hospodě, kde jsme téměř již tradičně téměř první návštěvníci. Hospoda oficiálně otevírá v 10 hodin, ale i když jsem tu o chvilku dřív, není s obsluhou žádný problém. Většinou stačí nějaká polévka, kofola či pivo, oběd by nám měl vyjít v Litovli (na Starém mlýně).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prázdná jízdárna
Prázdná jízdárna
lupa

Pak už tedy začíná to pravé Pomoraví, po nočním dešti je trošku vlhko, ale velká část cyklotras jsou asfaltky (sice různé kvality), ale v rovném terénu to ani moc nevadí. Malá zastávka u jezu u rezervace Ramena Moravy, po letošní zimě je vody skutečně méně vody, tak se dá po jezu přejít na druhou stranu (pravda, velká část vody teče do náhonu). Teď z jara je Pomoraví asi nejhezčí, zelená je všude zelená, kolem cest je spousta kvetoucích kytek a zejména, zatím nelétá žádný bodavý hmyz. Toho tu v létě bývají snad miliardy. Dlouho jsme nejeli z Litovle středem Pomoraví (objížděli jsme přes Sobáčov, tj. Západně, nebo východně přes Nové Zámky). Napadlo mě zkusit projet po červené a modré značce přímo kolem hlavního ramene Moravy, kupodivu to šlo, i když u Litovle je stezka dosti úzká a je třeba dbát zvýšené pozornosti, abychom nesklouzli do řeky. Naštěstí za rozcestí u Vrapače stezka odbočí víc do lesa a od řeky se vzdálí. Na kraji lesa narážíme na mohutné plantáže medvědího česneku, které v tuto dobu tvoří mohutné koberce v celém Pomoraví.

Přejedeme cestu od Mladče k Novým Zámkům a dál pokračujeme po modré TZ. Zde je cesta víceméně stále v lese až k Templu (čili Chrámu Přátelství). Lesní altán je součástí areálu který zde vybudovali Liechtensteinové, kterým Nové Zámky kdysi patřili. Letos se altán dočkal nové omítky (nebo nátěru), takže jsem ho po létech viděl téměř v čistém provedení, tj. bez výzdoby různých sprejerů či lidových malířů (bohužel už se tu někdo stačil podepsat). To už je kousek na Koldov, tedy k nové hospodě vedle bývalé rybářské hospody, která je už léta zavřená. Protože noční déšť nebyl zas tak vydatný, volíme směr stále po přírodních cestách, pohodlně lze jet po šotolinové cestě a louce přes Kačení louku a nemusíme ani do Moravičan, protože se dají objet lesní cestou pod hradiskem u Bradlece. To už pak vyjedeme ve Stavenicích, čili máme to hlavní Litovelské Pomoraví za sebou. Těšili jsem se na zastávku ve vile Háj za Třeštinou, ale bohužel otevírací doba je uvedena jen na So a Ne a Velikonoční Pondělí tu nedrží, pokračujeme tedy po hrázi na Bohuslavice a dál i po té škaredé nábližce do Leštiny, kde se konečně můžeme zastavit U Keprtů ve stodole.

Ostatní informace

lupa

Z Leštiny to máme domů jen necelých 14 km a protože máme štěstí, neb vítr výjimečně fouká do zad, jede to téměř samo, někteří pokračují domů už bez zastávky, pouze zdravé jádro učiní povinnou tiskovku v Dolních Studénkách. Pro tentokrát musím i pochválit i výbornou předpověď, která slibovala na Moravě nějaký déšť i přeháňky. Ač byla občas obloha i zatažená, vůbec nic z ní nespadlo.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladeč
(vzdálenost od místa: 1.9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pomlázka v Pomoraví

22.04.2014 09:46
Tou úvodní fotografií z olomouckého nádraží jsi mě trošku zaskočil. A ony to opět zavinily České dráhy. Jenom si nějak nepamatuji, že bychom někdy jezdívali ze Střeně. Řekl bych spíše Štěpánov nebo Hlušovice ...
Re:
22.04.2014 10:37
Kdo si má všechny ty nádraží pamatovat, ale jednou jsem ze Střeně taky jel (ale dávno). Z Hlušovic jen jednou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace