Police nad Metují a Hvězda v Broumovských stěnách.

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Police nad Metují, náměstí
Police nad Metují, náměstí
lupa

Zajímavé město východních Čech se nachází pod Broumovskou vrchovinou, nedaleko státních hranic s Polskem. Samotné pohoří je od města severním a východním směrem. Na ně na západě navazuje Krkonošské podhůří a na východě, již na území Polska, Stolové hory. Od města je hranice vzdálená 6 až 7 kilometrů. Západně od města je řeka Metuje, která přitéká od severu. Od města je řeka vzdálená více jak dva kilometry. Jejím údolím prochází železniční trať z Náchoda do Broumova a to se dá i říci o silnici druhé třídy č. 301. Ještě o něco dál je z města na nádraží. Od západu spojuje Polici nad Metují s Trutnovem silnice č. 301. My jsme přijeli od jihu z Náchoda velmi hezkým údolím řeky Metuje a po zaparkování na náměstí začalo naše seznámení s tímto jistě pohledným městem.

Za čím jedeme?

Police nad Metují, stará škola
Police nad Metují, stará škola
lupa

Masarykovo náměstí není velké, ale je hezky upravené. Dominantou místa je původně renesanční radnice z roku 1595. Baroko ji v roce 1718 dalo novější šaty a věž dnešní podobu dostala až v roce 1876. Zvědavý turista by měl využít možnost prohlédnout si i její interiér. Domy na náměstí zřejmě prošly mnoha úpravami a nejvíce se dochoval dům č. 19 na východní straně města. Hezkou památkou z období baroka je mariánský sloup z roku 1707. Kašna na náměstí stojí od roku 1818 a pramen Júlinka je nejmladší. Bohužel jeho současná úprava se moc nepodařila. Ale voda z jeho vrtu je pitná. Ve Hvězdecké ulici nedaleko náměstí je velmi hezká stará roubená škola z roku 1785. Další zajímavé památky jsou na nedalekém hřbitově. Hřbitovní kaple byla původně raně gotickým kostelem, který byl zrušen v roce 1787. Kostelní loď byla zbořena a zůstal jen presbytář s věží. Před kaplí je výrazný jehlan, který tu nechal v roce 1896 vztyčit spolek vojenských vysloužilců „ Radecký“. Při hřbitovní zdi, která je také památkou, je studánka a opodál hezká barokní socha Madony. Od hřbitova k jihu je novější kostel Sboru apoštola Pavla.

Sakrální jedničkou města je jistě bývalý klášter benediktinů s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Klášter byl založen v roce 1253 a dostavěn v roce 1278. Prošel dvěma přestavbami v období baroka a to mezi roky 1676 až 1710 a 1752 až 1757. V roce 1785 byl zrušen a od roku 1946 je sídlem městského muzea. Kostel byla původně raně gotická svatyně, která v 18. století prošla barokní proměnou. Z původní stavby se dochoval vstupní portál. A to je skutečně nádhera. Kolem kláštera je několik barokních soch méně známých světců, jako sv. Gunther. sv. Scholastica č. sv. Benedikt. Na prostranství před klášterem je mistrovská práce v podobě sloupu opata Selendera. O něco níže, v prostoru Komenského náměstí jsou barokní sochy sv. Jana z Nepomuku a sv. Prokopa. Kostelní ulicí se vracíme na náměstí a jde se na něco novějšího. V Tyršově ulici pod náměstím jsou dvě muzea. Starší bylo otevřeno v roce 2006 a jedná se o stavebnice Merkur. Muzeum papírových modelů začalo svoji činnost v roce 2012 a lze si tam koupit i něco pro dlouhé zimní večery.

Město jsme si prohlédli, času máme habaděj a počasí je také v normálu. A tak se ještě jedeme podívat na hřeben Broumovských stěn. Blíže určeno k chatě a kapli na Hvězdě. Cestou projíždíme vísku Hlavňov. Poměrně stará obec, o které se psalo již v roce 1395. Několik hezkých roubených chalup a krásné sousoší Ukřižování z roku 1860 za zastávku jistě stojí. Silnička stoupá od obce k lesu a po několika minutách jsme na parkovišti pod Hvězdou. Je to jedna z křižovatek turistických cest. Krátké stoupání lesem končí u kaple Panny Marie Sněžné. Ta byla postavena podle plánu K. I. Dienzenhofera v roce 1733. V roce 1786 došlo k jejímu zrušení a opět byla obnovena mezi roky 1853 až 1855. Z ochozu kaple je nádherný výhled k východu, na město Broumov a jeho široké okolí. U kaple jistě upoutají kamenné ukazatele směru a most ke kapli. O něco dál je horská chata. Byla postavena v roce 1856 podle vzoru alpských chat. Divočák ve výběhu u chaty o nás moc nedbá a dává přednost potravě. Výlet je u svého konce a my se shodujeme, že nám to tentokrát vyšlo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Police nad Metují, hřbitovní kostel
Police nad Metují, hřbitovní kostel
lupa

V Polici jsme dali na doporučení místních a zašli na oběd do jídelny v Nádražní ulici, jižně od náměstí. Ceny lidové a vaří tady skutečně velmi dobře. Jinak jsme bydleli a stravovali se v motelu Edison v Obci Kleny u České Skalice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Police nad Metují, bývalý klášter dnes muzeum
Police nad Metují, bývalý klášter dnes muzeum
lupa

Police nad Metují je docela hezké podhorské městečko. Památky, až na bývalý klášter, jsou opravené. Snad jen ta kupa kamení u pramene na náměstí je tak trochu pěstí na oko. O Hvězdě se nedá diskutovat, ta je jednou z hezkých míst Broumovska a když to všechno dáme dohromady, tak se nám tady líbilo.

Ostatní informace

Police nad Metují, radnice
Police nad Metují, radnice
lupa

Celý výlet je vlastně menší procházka, okolo 3 kilometrů. Před prohlídkou města je dobré zajít do infocentra. Je na jižní straně náměstí a o městě a jeho okolí mají jak vědomosti tak i něco napsaného. Ještě k doplnění, o místě je první zmínka z roku 1213 a městem se Police stala již v roce1253. Město je dnes památkovou zónou. V severní části města je mini zoo. Dobré spojení autobusy má město s Náchodem.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žďár nad Metují
(vzdálenost od místa: 2.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Police nad Metují a Hvězda v Broumovských stěnách.

21.08.2015 09:35
Pouze bych poznamenal, že pramen Julinka na náměstí v Polici nad Met. je kompletně zrenovován a upraven.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace