Pojďte prozkoumat Kounovské kamenné řady

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Kounovské kamenné řady - naučná stezka
Kounovské kamenné řady - naučná stezka
lupa

Svou cestu ke kamenným řadám začněte na nádraží (zastávce) Mutějovice - ale pozor, nádraží nehledejte v Mutějovicích, musíte pár kilometrů pokračovat z Mutějovic do kopce. U nádraží je umístěna první tabule znaučné stezky „Kamenné řady u Kounova".

Pokud jste nepřijeli vlakem, ale autem, můžete jej u nádraží zaparkovat.

Za čím jedeme?

Kounovské kamenné řady se nacházejí nad Kounovem na náhorní plošině zvané Na rovinách.

Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řady
lupa

Kounovské řady kamenů jsou přesně rovnoběžné, od sebe jsou jednotlivé kameny vzdáleny v různých vzdálenostech od 13 do 30,3 m a řady přetínají celý kopec v délce 400 m. Probíhají směrem přesně od severu k jihu. Celkem řady obsahují 2500kamenů. Jejich průměr se pohybuje nejčastěji okolo 80cm. Největší kámen se nazývá Gibbon Iaváží přes 6tun.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Restaurace v obci Domoušice

Popř. vobci Kounov - Hospůdka u Pavla (Po zavřeno, Út - Ne 10-22 hod)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je to dobrodružná cesta, některé řady či kameny jsou skryté ve vegetaci a tak pokud je vás na výpravě více, můžete soutěžit, kdo najde další zřad či kamenů.

Ostatní informace

Areál kamenných řad je volně přístupný, nejlepší roční dobou kprohlídce je začátek jara nebo podzim.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mutějovice zastávka
(vzdálenost od místa: 0.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pojďte prozkoumat Kounovské kamenné řady

V Mutějovicích jsou železniční zastávky dvě
23.08.2009 13:52
V článku je drobná chyba, v Mutějovicích jsou železniční zastávky dvě a každá z nich leží na jiné trati!!!
Vlaky z Masarykova nádraží resp. z Lužné jezdí do Mutějovic zastávky, ta se ale nachází pod obcí, pokud jsou tedy naším cílem kounovské řady. Nádraží Mutějovice, kde naučná stezka začíná, se nachází na trati Louny - Rakovník kus od vlastních Mutějovic a od druhé zastávky je vzdálené cca 3 km po zelené značce.
Nové poznatky
18.01.2011 01:26

Miroslav Provod
Kounovské řady

Dosud neznámé čtyři vlastnosti statické elektřiny, které byly v průběhu empirického výzkumu prokázány a ověřeny mnoha experimenty, vysvětlují seskupení hornin nejen v kounovských řadách, ale také v mnoha jiných případech. Uměle navršené kopce byly v době megalitů budovány po celé Zemi, jen na americkém kontinentě se jejich počet odhaduje na sto tisíc. Známou skutečnost, že tření dvou různorodých hmot produkuje statickou elektřinu, dosud nikdo neaplikoval na vodní toky (podzemní prameny, potoky, řeky, mořské proudy), kde molekuly vody třením o horninu vytvářejí náboj statické elektřiny. Náboj vodního toku, stejně jako náboje jiné hmoty, produkuje tři vodivé energetické složky (aura,zóny, interzóny), které pronikají veškerou hmotou a vytvářejí po celé Zemi trojrozměrný vodivý rastr (první dosud neznámá vlastnost statické elektřiny). Umístíme-li do energetické složky vodního toku libovolnou hmotu (v našem případě horninu nebo zeminu), s menší hodnotou náboje, dojde samovolně mezi oběma hmotami k přesunu energie až do vyrovnání jejich energetických potenciálů (druhá dosud neznámá vlastnost statické elektřiny).

Náboj kounovského pahorku neměl pravděpodobně požadovanou hodnotu a bylo zapotřebí jej zvětšit. To bylo možné provést dvěma způsoby, navršením další horniny, nebo pomocí přídavných nábojů. Budovatelé pahorku se rozhodli pro přídavné náboje, pravděpodobně tím sledovali úpravu chemického složení náboje pahorku.

Jednotlivé kameny v řadě měly rozestupy mezi sebou stanoveny tak, aby se jejich aury překrývaly. To splňovalo podmínku pro vytvoření společného náboje (třetí dosud neznámá vlastnost statické elektřiny), který přejímal energii z trojrozměrného vodivého rastru do doby, kdy jeho náboj převýšil energetickou hodnotu pahorku. Následovně menší náboj pahorku začal přejímat energii náboje z řady hornin. Počet horninových řad byl dán požadavkem stavitelů na energetickou hodnotu pahorku, každou další řadou se jeho energie zvyšovala. V průběhu vyrovnání energetických potenciálů dochází mezi náboji současně k přesunu chemických vlastností (čtvrtá dosud neznámá vlastnost statické elektřiny). Kombinací hornin různého chemického složení lze upravit chemické vlastnosti společného náboje.

Z podkládání jednotlivých kamenů v řadách malými kameny, lze odvodit, že místo situování pahorku bylo"energeticky hladové", malé kameny zmenšovaly kontaktní plochu s podložím a omezovaly tím přechod energie z náboje řady kamenů do Země. Velká plocha řad umožňovala odebírat energii z velké plochy energetického rastru. Jde o ojedinělý a obdivuhodný způsob, jak vyřešit doplnění energie stávajícímu náboji.

Z hlediska naší civilizace je technická úroveň dávných kultur nepochopitelná, ale pouze dokud si neuvědomíme, že nám v minulém století v oblasti statické elektřiny cosi zásadního uniklo. Menhiry, dolmeny, viklany, kromlechy a další podobné malé stavby byly využívány pro ozdravné účely. K jakému využití byly pracným způsobem vybudovány velké megalitické stavby s energetickou regulací jako např. Teotihuacán, San Lorenzo, pyramida Akapana a mnohé další, zůstává nadále tajemstvím.

Uvedené vlastnosti statické elektřiny vysvětlují mnohé nejen v historii, ale také napovídají, že další neznámé vlastnosti statické elektřiny na své objevení teprve čekají.
http://www.miroslavprovod.com

Miroslav Provod
06.07.2011 21:44

Dnes jsme prošli s manželkou a s 9-ti měsíční dcerkou, a bylo to moc fajn. Při volbě vhodného ročního období jsou hojně k dispozici třešně a lesní maliny. I kačeři si přijdou na své. 1x tradička kaple sv. Vojtěcha, 1x tradička v kamenných řadách.

 

Autorovi díky za tip na výletwink

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace