Pohádka a hora Plošina.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Plošina, severní vrchol
Plošina, severní vrchol
lupa

Výlet do těchto končin tak trochu vyvolává mrazení po těle. Jedeme do západní části Svatoborské vrchoviny, kde chceme poznat místo v mapách označené jako Pohádka. Lidé se zde usadili již v 16. století. Tehdy tady stály tři velké dvory, ale to je dnes již jen“labutí písní“. V 19. století zde ještě stál Christlův Dvůr, který je posledním svědectvím o osídlení této lokality. Potomci původních obyvatel byli v roce 1945 odsunuti a pak to tu šlo od deseti k pěti. Osudy poválečných hospodářů vůbec pohádkové nejsou.Žil tady také mezi roky 1990 až 1994 masový vrah Ivan Roubal a podle vyprávění místních lidí zde údajně i vraždil. Odtud se chceme vydat na vrchol Plošiny ( 972 m.n.m.), kde očekáváme zajímavé výhledy na hory Šumavy a Českého lesa. Dostat se sem veřejnou dopravou o víkendu je složité a tak jsme si vybrali pro parkování malou osadu Bradné, nedaleko Čachrova.

Za čím jedeme?

Pohádka, pohled na Korábskou vrchovinu
Pohádka, pohled na Korábskou vrchovinu
lupa

Osada Bradné ( 750 m.n.m.) leží v mělkém údolí Bradenského potoka. Je to několik stavení kolem návsi se starými stromy a křížkem. Dáváme se do řeči s jedním místních občanů. Rozhovor se mimo jiné stočil na působení Roubala a zajímavá místa v okolí. Nakonec bereme na vědomí upozornění na nebezpečnou psí smečku, kterou můžeme potkat v okolí osady Chřepice. První úsek cesty jdeme po modré k západu. Po pravé straně máme táhlý vrchol Hvězdníku ( 824 m.n.m) a nad hlavami nám šumí vítr v korunách bříz vysázených v dlouhé aleji. Všude okolo jsou pole a louky. Za rozcestím u Bradenského křížku začíná les. Tady opouštíme značku a po lesní cestě pokračujeme k západu. Z cesty se nám otevírá několik hezkých pohledů k severu, mimo jiné je vidět i město Strážov a hrad Klenová. Na opačné straně se vypíná severní nižší vrchol Plošiny ( 964 m.n.m.). Les končí a před námi se otevírá pohled na velkou louku se starými javory a jasany. Došli jsme na Pohádku.

Pohádka, Christlův Dvůr
Pohádka, Christlův Dvůr
lupa

Louka se mírně svažuje k severu a uprostřed je vidětChristlův Dvůr. Kdysi hezké stavení se dá označit za ruinu. Dům je vyrabován a doba jeho konce není příliš daleko. Stodola a kůlna jsou již v rozvalinách. Louka v okolí je silně podmáčená. Lidská fantazie sem navíc přivedla vysokou negativní energii a místo se stalo přímo ďábelské. Spíše je tu ale cítitneodkladný konec kdysi jistě kouzelného místa. Začínáme stoupat po svahu hory. V dálce se modrají hory Českého lesa a na severu je jižní část Korábské vrchoviny. Louka končí a pěšinka vyšlapaná spíše zvěří nás zavedla na západní svah Plošiny. Tady se lomí a příkře míří na hřeben. Vysoké stromy střídá nízké mlází na kamenité loučce. Na protější straně, za hlubokou roklinou, se objevuje Malý Prenet ( 1006 m.n.m.) a opět vidíme hřeben Českého lesa a také bavorské pohoří Hoher – Bogen. Dostáváme se na lesní cestu na hřebeni Plošiny a jdeme k jihu. Procházíme sedlem mezi oběma vrcholy a po chvilce stojíme na nejvyšším bodě dnešního výletu.

Pohádka, Christlův Dvůr
Pohádka, Christlův Dvůr
lupa

Je to velká paseka, na které skupina žen sází stromky. Otevřel se nám výhled na hory Šumavy. Nejblíže máme Jedlovou ( 1177 m.n.m.), dále protáhlý hřeben Javorné (1090 m.n . m. ). O něco dál je Poledník ( 1315 m.n.m.) a Polom ( 1295 m.n.m.). Je vidět i východní část Svatoborské vrchoviny a ještě dále k jihovýchodu pásmo Javornické hornatiny. Opět jsme varováni před psí smečkou a tak se rozhodujeme sestoupit do sedlaapo východním svahu se vyhnout Chřepicím. Z lesa se dostáváme na louky v blízkosti přírodní rezervace Chřepice, kde se setkáváme s naší starou známou, modrou značkou. K setkání se psy díky bohu nedošlo a po modré jsme se vrátily na náves v Bradném.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jíst a ubytovat se dá v nedalekém Čachrově. My jsme si nesli něco k zakousnutí s sebou a udělali jsme dobře. Několik pramenů pod svahy sice je, ale napít se z nich je určitě rizikem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta je to, co se výhledu do všech světových stran týče, nádherná. Jen pohled na Šumavu jižním směrem byl mírné zamlžen. Pohádka je místem, které člověka donutí k zamyšlení.

Ostatní informace

Plošina, pohled na Teleček
Plošina, pohled na Teleček
lupa

Celá cesta je dlouhá okolo 9 km s celkovým převýšením okolo 280 metrů. Je vhodné mít v kapse kompas a v batohu mapu KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Kromě lesních dělnic jsme žádného turistu nepotkali, i když byl hezký den. Větší část cesty jsme šli po neznačených cestách nebo volně lesem.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Běšiny
(vzdálenost od místa: 5.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pohádka a hora Plošina.

30.05.2014 08:58
Jo jo, paráda. Za 14 dnů jdeme s kamarádem poslední etapu dlouhé cesty Šumavou počínající Dolním Dvořištěm, tentokrát od Bělé n.Radb. do Chebu, šumavskými hvozdy podél hranice. Využívajíce spaní s nebem nad hlavou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace