Podzimní výlet 2

Tipy na výlet, Záhorská nížina

Kam a jak jedeme?

Vysoká pri Morave
Vysoká pri Morave

Když jsem řekl A rozhodl jsem se říci taky B a vydávám se opětovně po cyklistické cestě z Devínské Nové Vsi okolo Moravy. Tentokrát udělám pár snímků zákoutí řeky Moravy na cca 8km i fotku odpočivadla(9.5km), místa odbočky do Stupavy a směr Vysoká. Jedu tedy doleva, po odfocení křižovatky( 10 km) mě předbíhá nějaký profík na karbonové Meridě a tak už vím, že hodně fotek neudělám. Chytím se ho jako klíště, po cestě nemám čas vyfotografovat orlici na druhé straně řeky v Marcheggu ani se pozdravit s dalším naším členem oddílu, Pavlem Martinkovičem, kterého míjíme v 36km rychlosti. Tento úsek cesty, který je velice malebný a na jaře a začátkem léta můžete zde uvidět hodně čápů hnízdících v okolí řeky Moravy téměř nevnímám, jen sleduji zadní kolo mého "tahače". Ten umdlévá na hrázi před Vysokou (16km) , brzdí a vypadá to tak, že odmítá se mnou jet dále, poděkuji mu a dávám se po hrázi vlevo směrem k bagrovišti štěrku u Vysoké n.M. Když jsem se vracel z bagroviště na cyklostezku všiml jsem si, že je při vjezdu umístěná tabule zákaz vjezdu a zákaz koupání. Podle mého názoru by ta měla být umístěna i informatívní tabule zákaz zastavení, neboť spousta obtížného hmyzu a to nejen komárů mě nenechává v klidu udělat pár snímků. Toto místo doporučuji navštívit raději na jaře anebo později na podzim, resp. zimní vyjížďky, neboť opravdu není o co stát, případně pro cyklisty s rychlými nohami. Tady bych odporučil pro rodiny s dětmi návrat po téže cestě zpět

řeka Morava cca 8km od DNV
řeka Morava cca 8km od DNV

Pokračuji do obce Vysoká pri Morave, cca 150m před kostelem zatáčím doprava a po celkem slušné cestě s méně vozidly se dostávám do obce Zohor. Odtud sa dá jet směrem na cesti I/2, bývalou hlavní cestu trasy Praha - Brno - Bratislava a odtud je to cca 6km do Stupavy anebo po bývalé cestě pohraničníků u "železné opony". Po otevření hranic jsem měl tuto zkratku velice rád, někdo z vyšších vymyslel vedle ní udělat skládku odpadu, a přesto že je značená žlutým C - čkem jako cesta pro cyklisty je úsek cca 4km rozbitý, na jednom místě dost blátivý, vůbec nedoporučuji silniční kolo.

odpočívka před křižovatkou směr Stupava a Vysoká
odpočívka před křižovatkou směr Stupava a Vysoká

Dal jsem se touto trasou jen proto, že jsem chtěl odfotit pár bunkrů, chránících kdysi naši hranici (anebo rakouskou?) a jednu restauraci s příznačným názvem u Starého bicykla( visí tam opravdu jeden starý vehikl), která je na mojí trase zpět a odtud do Bratislavy - Devínské Nové Vsi okolo bunkrů, chránících kdysi hranici je jen kousek (8km).

Bufet U starého bicykla
Bufet U starého bicykla

Jen pro plnou informaci pro méně zdatné cyklisty a rodiny s menšími dětmi je taktéž možnost odbočení z odpočivadla na 9,5km doprava k železnici a dát se před přejezdem doprava a cesta Vás dovede nejdřív k bunkru, z něhož je pěkný výhled do okolí a pak k "Starému bicyklu" , kde je možnost občerstvení. Taky bych doporučil pro rodiny s dětmi návrat zpět z hráze prřed Vysokou po téže trase ( tam a zpět cca 32km).

Ujel jsem 46km ( na hráz a zpět je to 32), průměná rychlost 29km/hod, čas se zastavil na 1:35 minut čisté jízdy. Převýšení téměř žádné jen s jedním mírným stoupáním.

most Moravský sv.Ján - Hohenau (AT)
most Moravský sv.Ján - Hohenau (AT)

Pokud najdu někde starší fotky, pokusím se přiložit fotku orlice v Marcheggu, kompu přes řeku Morava ze Záhorské Vsi do Angernu - AT( cca 14km z Vysoké), případně další přechod do Rakouska z Moravského Jána do Hohenau, provizorního přemostění, na jehož výstavbě jsem se podílel.

Za čím jedeme?

Rádi bychom uskutečnili krátší vyjížďku odpoledne po práci, resp. půldenní výlet s dětmi do přírody.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nejedl jsem jen vodu pil.

V bufetu U starého bicykla je k dostání běžný sortiment občerstvení v dostupných cenách (limi, kofola, pivo, sladkosti, sušenky ap.).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

hrad Devín  - pohled z rakouska
hrad Devín - pohled z rakouska

Podzimní příroda s pestrostí barev je neskutečně krásná, každý kout naší země ( tím myslím společného Československa) má něco do sebe a vždy se těším, když mohu ojevit něco pro mne nového. 33 let jsem procestoval a prolezl téměř každou píď ostravska, teď objevuji krásy země slovenské i s jejími černými tečkami.

Ostatní informace

Schloss hof - AT
Schloss hof - AT

Výše jsem uvedl možnosti občerstvení v bufete U starého bicykla, v případě, že dojedete zpět do Bratislavy - Devínské Nové Vsi a máte auto zaparkované na ulici Na hriadkach nachází se tam restaurace U Rolanda s veškerým sortimentem jídel + fitnes centrum, bazén, sauna, solárium, masáže, squash.

Sandberg
Sandberg

Kousek odsud na ulici Podhorské se nachází Penzion Helios, kde je možné se ubytovat přes víkend za 50€ za osobu, resp.57/2 os. anebo 85€/3os. a podávají denní menu s výběrem dvou jídel v ceně cca 3,30€. Pro návštěvníky lze skombinovat cyklistiku s pěším výletem na Pieskovec (20min.) anebo Devínsku kobylu (1:30hod.) s výhledem na Rakousko a zámek Schlosshof, postavený za Marie Terezie, na soutok Moravy s Dunajem s hradem Devín anebo vzdálený Hainburg. Za dobré viditelnosti jsou odsud vidět i Alpy.

Taktéž je po vrstevnici vedený naučný chodník do Devína, zpět do DNV se dostanete buď pěšky po cyklochodníku anebo autobusem č.28

Za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.

Na ulici Štefana Králika je rovněž fitnescentrum s možností návštěvy bazénu cca 20m a sauny

Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Buďte prvním návštěvníkem, klikněte na "Byl jsem zde"!


Diskuse k výletu Podzimní výlet 2

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Příspěvky z oblasti Záhorská nížina

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo