Podzimní cesta k jezeru Laka.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Jezero Laka
Jezero Laka
lupa

Jezero Laka je nejmenším jezerem ledovcového původu na Šumavě. Má jen 2,78 ha. Má ale i primát, protože ze šumavských jezer je nejvýše položené a to 1096 m.n.m. Navíc má také největší sběrnou oblast ze všech jezer. Je to 1, 346 km2. Vodou jej zásobují dva přítoky. V minulosti došlo k navýšení hráze o 1, 7 m. Na hladině je několik plovoucích ostrůvků. A nad vším se vypíná hora Plesná ( 1336 m.n.m.). Listopad právě přešel do druhé poloviny a sluníčko na nás skrz mraky již několik dní nekouklo. Bylo nezbytné vyjít mu naproti. A tak v sobotu ráno jsme v autobusu ze Sušice do Železné Rudy. Všude je mlha a představa, že u Dobré Vody se počasí vylepší, se nenaplnila. Dojíždíme do Prášil a po vystoupení jsme znovu v zajetí mlhy. Autobus odjel a zima nás nutí k pohybu. Když už jsme tady, tak tedy půjdeme.

Za čím jedeme?

První led na jezeře Laka
První led na jezeře Laka
lupa

Přijely jsme si vychutnávat podzimní šumavskou přírodu, ale kolem cesty vidíme jen obrysy lesa. U Gsengetu je to stále stejné. A tak se šplháme na Zlatý stoleček. Pašeráci by v minulosti takové počasí jistě brali, ale nám je již zima a tak si dáváme horkou kávinku a svačíme. Konečně se zdá, že se slunce chytne, ale bylo to jen zdání. Navíc se objevuje sníh. Jsme přibližně ve výšce 1150 m.n.m. Začínáme sestupovat kjezeru a kupodivu mraky se trhají a u jezera má slunce mírnou převahu. Hladina je již z části zamrzlá. Turisté v této době tu nejsou a my se rozhodujeme, jak dál. Vyhrává směr Železná Ruda, čeká nás sice stoupání, ale věříme, že nahoře mlha nebude. Přání se nám plní u Vlčích jam. Dorážíme do sedla mezi Plesnou a Polomem ( 1295 m.n.m.). Prochází tudy evropské rozvodí. Výhledy jsou nádherné a dokonce potkáváme několik turistů. Cesta pokračuje úbočím Polomu a pozvolna klesá. Docházíme ke křížení se zelenou, po které nádhernou alejí klenů docházíme do Železné Rudy. Městečko zahaluje mlžný závoj, a tak končíme v malé hospůdce. Za hodinku nám pojede autobus domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U Zlatého stolečku
U Zlatého stolečku
lupa

Mít sebou jídlo a pití je nutností. V listopadu, a navíc ráno, v Prášilech nic nekoupíte. V Železné Rudě v tomto směru není problém. Navíc je všude poloprázdno. I ubytování v této době seženete snadno a za dobrou cenu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled na Plesnou
Pohled na Plesnou
lupa

Podzim na Šumavě má zvláštní kouzlo. Turisté tady nejsou, spíše potkáte jelena. A listopad je měsícem dalekých rozhledů. Nelíbí se nám stále rostoucí počet asfaltek. Zlaté sousední Bavorsko.

Ostatní informace

Hora Polom
Hora Polom
lupa

V Železné Rudě je v budově muzea i informační středisko s velmi ochotným pánem. Ví o čem mluví a dokáže poradit. Autobusy do Sušice a zpět jezdí i o víkendech. Délka naší cesty byla 21 km a trvala nám pět hodin. Oblast je na mapě KČT č.64 Železnorudsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Podzimní cesta k jezeru Laka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace