Podlipansko - okolí Kostelce nad Černými lesy

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Kostelec nad Černými lesy - zámek, vstup
Kostelec nad Černými lesy - zámek, vstup
lupa

Výlet je pro všechny věkové kategorie a také pro všechny zátěžové kategorie. My menší sportovci pojedeme autem a podnikneme vycházky. Ti větší sportovci trasu projdou pěšky nebo si na kole vyšlápnou až k Lipenské mohyle.

Kostelec nad Černými lesy - nádvoří pivovarského muzea
Kostelec nad Černými lesy - nádvoří pivovarského muzea
lupa

Nabídka místa je velmi různorodá. Navštívíme památky, městečka a potěšíme se výhledem do krajiny. Jeli jsme autem do Kostelce nad Černými lesy a udělali okružní výlet s vycházkami.

Za čím jedeme?

Tuchoraz - ukrytá tvrz v zeleni stromů
Tuchoraz - ukrytá tvrz v zeleni stromů
lupa

Kostelec nad Černými lesy, zaparkujete dobře na náměstí Smiřických. kde stojí i barokní kostel. Na náměstí je v rohu Muzeum hrčířství, my jsme tam žádné hrnky neviděli. Zhlédli jsme však pěknou výstavu Vojtěcha Kubašty - hlavně prostorových knih pro děti. Každý snad máme nějakou doma aniž bychom tušili, kolik jich vytvořil. Správce muzea nás poctil cennými radami. Díky mu jsme navštívili Galerii Jana Svatoše, kousek od muzea. Zaujme Vás nejen zvláštní výstavní prostor, ale hlavně zahrada, venkovní galerie a vyhlídka. Pak jsme se vydali na opačnou stranu náměstí k zámku. Zámek je rozlehlý komplex v dobrém stavu, sídlí zde Školní lesní podnik VŠZ v Praze a je nepřístupný. My jsme měli štěstí, že jsme se dostali na nádvoří a mohli jsme si prohlédnout zámek alespoň takto. Obešli jsme hradby a potěšili se výhledem na zámek i do dálky. Zámek je vzácnou památkou stavitelského umění spolu se zámeckým kostelem sv. Vojtěcha. Větší část zámku je v renesanční slohu, nad vstupní bránou najdeme erb rodu Smiřických, významných majitelů zámku i města. Pod zámkem stojí Dům Marie Terezie, kněžky Savojské, dnes krásné ubytovací zařízení. Pak pokračujeme dále z kopce až Pivovarskému muzeu se stylovou restaurací.

Výhled o Lipanské mohyly
Výhled o Lipanské mohyly
lupa

Zdatnější se odtud mohou pěšky vydat po červené na Lichtenštejnský kámen, zajít na zříceninu Šemberk a pak se kousek vrátit a vydat se do Tuchoraze po červené i naučné stezce, a pak pokračovat až do Českého Brodu. My jsme se vydali autem do vesnice Tuchoraz. Hledali jsme tvrz Tuchoraz, a protože jsme nevěděli jak vypadá, tak jsme také nevěděli co vlastně hledáme. Poznali jsme bývalé jzd v rozpadu/dříve součást tvrze/. Tvrz je ukryta za rozpadlými budovami. Zrovna tam nový majitel dával do pořádku okolí tvrze - řekla bych spíše věže. Zajímavá památka. Fandíme majiteli a držíme mu pěsti, ať mu přinese potěšení a také podporu místních a obce. Kousek od tvrze se dá sejít k rybníku a udělat procházku naučnou stezkou údolím Šembery.

Odtud jsme jeli do Českého Brodu. Má hezky opravené náměstí. V Českém Brodu stojí za vidění Kouřimská brána, kostel sv. Gotharda na náměstí, vedle kamenná zvonice a kousek dál Podlipanské muzeum v secesní budově a řada vil zřejmě prvorepublikových.

Odtud se vydáme k mohyle - památníku Bitvy U Lipan. Je to pořádný kopec s krásným výhledem na Polabí. Zpětmůžeme dojet do Českého Brodu. Celá trasa má cca 35 km. Pěší do Českého Brodu cca 17km bez náročného stoupání. Do Lipan až mohyle je to něco přes 10km a kus do kopce. Doporučuji pěší trasu zvolit zvlášť okruh u Lipan, pro méně zdatné turisty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výborně jsme se najedli v restauraci u Černokosteleckého pivovarského muzea. Ceny o něco vyšší, ale jídla dost. Obsluha a prostředí úžasné. Speciality.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pěkné malé městečko Kostelec nad Černými lesy. Nádherný výhled od památníku Bitvy U Lipan a zvláštní atmosféra místa. Prostě je tu hezky.

Ostatní informace

Vstupné drobné do muzea, do galerie, do podlipanského muzea, okolo 30Kč. Parkování se neplatilo.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouřim
(vzdálenost od místa: 9.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Podlipansko - okolí Kostelce nad Černými lesy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace