Podél Sázavy

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Posázavský pacifik
Posázavský pacifik
lupa

Romantickou procházkou se můžete projít Posázavím. Vyjedeme posázavským pacifikem ze Světlé nad Sázavou nebo Čerčan a vystoupíme na zastávce Vilémovice. Přejdeme most přes řeku Sázavu. Na druhém břehu pokračujeme vpravo na půl kilometru vzdálenou Sluneční zátoku, kde se konávaly tábory, které vedl spisovatel Jaroslav Foglar. Až si prohlédneme zátoku s pamětním kamenem na zmíněné tábory či se občerstvíme v přilehlém kempu, pokračujeme po žluté turistické značce pozvolným jednokilometrovým stoupáním k nemocnici v Háji. Z Háje pokračujeme po červené značce na Stvořidla (365 m n. m.). Kopeček sejdeme po druhé straně dolů a již vcházíme do přírodního parku Melechov a chatové osady na kraji Stvořidel. V chatové osadě bych chtěla upozornit na potok, který tudy protéká. V knize Jaroslava Foglara Devadesátka pokračuje, ve které je popsán jeden z Foglarových táborů v těchto místech, se potok nazývá Zlatonosný. Je to podle zlatých zrníček, které se v něm lesknou, ale ve skutečnosti se jmenuje Koutecký a nedaleko vtéká do řeky Sázavy. Byl dějištěm šestého úseku dlouhodobé táborové hry Alvárez a táborníci měli za úkol ve vodách potoka nalézt kovové pouzdro se zprávou. Podél potoka sejděte kousek dolů, třeba tam uvidíte jednoho nebo dva vodníky sedící na břehu. Po projití chatové osady plynule přejdeme do kempu Stvořidla, vyhlášeného zejména mezi vodáky. Ze Stvořidel pokračujeme stále po červené značce do 2,5 km vzdálené Smrčné. Cesta vede tentokrát přímo podél řeky. Stejně tak podél řeky dojdeme až do 8 km vzdáleného města Světlá nad Sázavou. Cesta kopíruje trasu posázavského pacifiku, proto můžete kdykoliv podle svých možností túru přerušit na některé z procházejících stanic.

Za čím jedeme?

Opuštěná zastávka ve Vilémovicích nevypadá právě nejlépe...
Opuštěná zastávka ve Vilémovicích nevypadá právě nejlépe...
lupa

Přírodní rezervace Stvořidla byla vyhlášena v roce 1948, nově byly upraveny hranice v roce 1998. Výměra rezervace činí 246,4 ha. Ochraně podléhá významný úsek přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí mezi kopci Melechov (789 m n. m.) a Žebrákov (601 m n. m.). Řeka má v tomto úseku balvanovité až skalnaté koryto a vytváří řadu peřejnatých prahů. V peřejích dochází k provzdušňování vody, což vede ke zlepšení její čistoty. Po vydatných deštích je ovšem i do těchto míst připlavováno bahno z horního toku Sázavy a voda je špinavá.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení nabízí kemp Sluneční zátoka, penzion Stvořidla nebo restaurace ve Světlé nad Sázavou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Romantická zákoutí, trampská idylka, projíždějící rozjaření vodáci, když je v Sázavě čistá voda, tak příjemné koupání.

Ostatní informace

Jízda posázavským pacifikem se řídí běžným tarifem Českých drah.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Podél Sázavy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace