Pod magickou horou

Tipy na výlet, Kralický Sněžník
Kam a jak jedeme?

Dolnomoravská sjezdovka
Dolnomoravská sjezdovka
lupa

Autem. Ačkoliv Dolní Morava není od našeho bydliště nijak přehnaně vzdálená, periferie nedaleko státní hranice, značné vylidnění i horská poloha učinila z cesty do horského střediska malé dobrodružství, takže je jednodušší vynechat pokus o přiblížení hromadnou dopravou a spolehnout se na vlastní.

Za čím jedeme?

lupa

Po minulé katastrofě letos období zimy přeci jen příjemnější, tak se snažíme jak to jde dohnat loňské výpadky. Jak Majka navrhla, stálo by za to využít tu krásnou okružní cestu od lanovky pod Slamníkem, která se táhne nad velkou částí závěru údolí Moravy. Řada z nás ji zná zejména z letních měsíců jako příjemnou vyhlídkovou trasu vhodnou hlavně ocyklovaným návštěvníkům. A protože v Králickém Sněžníku jsou poslední dobou dosti kvalitně upravované trasy, je o cíli rozhodnuto.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Fronta u lanovky
Fronta u lanovky
lupa

Podařilo se nám naštěstí dorazit ještě v rozumnou hodinu, takže se podaří dvěma autům zaparkovat na horním parkovišti pod hlavním Dolnomoravským skiareálem. Jede zrovna skibus, bohužel zrovna dolů ke Slonovi, takže k bufetu na Marcelce razíme po svých, naštěstí nemusíme čekat ani v samoobslužné jídelně i u pokladen, kde zakoupíme jízdenky na lanovku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vršek je slavná černá
Vršek je slavná černá
lupa

Přeci jen je to jednodušší použít výkřik techniky a 400 m výšky překonat čtyřsedačkovou lanovkou. Obsluha by se měla ale o dojezd starat lépe. Podle pokynů má běžkař nasednout s nasazenými lyžemi. Lanovka je sice odpojitelná (tzn. že zpomalí) na horní stanici je ale ledovka, což i při zpomalení působí potíže na výstupu. Stačilo by to trošku pokopat nějakým krumpáčem a přihodit sněhu. Lyžaři na sjezdovkách s hranami jsou přeci jen stabilnější než vratký běžkař.

Předpověď počasí sice slibovala inverzi, zejména na východě republiky, ne zcela se jim to ale vydařilo, dosti fouká i oblačnosti je dostatek.

Nová sjezdovka na Slamníku
Nová sjezdovka na Slamníku
lupa

Chatu Slaměnku dnes asi vynecháme, beztak bude plno, svačili jsme před chvílí. Aby jsme to neměli zas tak jednoduché, nejdřív si uděláme malé kolečko, tzn. Od Slaměnky kratším, poněkud prudším sjezdem, pak po západním úbočí hory Chlum (modrá cyklotrasa 6268), ta obkrouží vrchol k tzv. Vojenské silnici, která nás vyvede zpět (bílá cykloznačka), nové rozcestí U Štěrku – nedaleko známějšího a staršího Pod Babuší. To jsme skoro na nejvyšším bodu plánované trasy, pak víceméně vrstevnicí pod Slamník a přes novu sjezdovku k rozcestí U Laviček.

Pod Slaměnkou
Pod Slaměnkou
lupa

Ráno nás zatažená obloha dosti rozladila, ale vypadá to, že snad to nebude tak strašné, před námi téměř odhalený, byť z oblačnou čepicí Králický Sněžník. Před námi teď bude cca 5 km vyhlídkové cesty víceméně ve stabilní výšce (přes 1100 m n.m.) po západních svazích na sebe navazujících vrchů. Po Slamníku (neboli Sviní hoře) následuje Podbělka (1307 m, jedna z nejvyšších hor Králického Sněžníku), cesta z větší části obkrouží Uhlisko (1241 m), přiblíží se i Sušině (1321 m) a pak již pod Mokrým hřbetem sestupuje do údolí. Jak jsem naznačil, trasa je v nezimním období často užívána cyklisty (červená cyklo 6267). Na kole to celkem dobře jede (je to asfaltka), naštěstí cesta není až zas tak prudká, navíc velmi dobře vyrolbovaná a ačkoliv po malé oblevě je místy led, pluží se dobře.

Namazat
Namazat
lupa

Nejprudší úsek se mírní nedaleko známé lovecké chaty Vilemínky, to už jsme v podstatě u horního toku Moravy a cesta se stopou řeku sleduje mírně zpět k parkovišti u konečné v Dolní Moravě. Až posledních pár stovek metrů je cesta projetá nějakým lakatošem (stahovaná těžba).

Ostatní informace

Horní stenice lanovky a Slaměnka
Horní stenice lanovky a Slaměnka
lupa

Nejvyšším výdajem je asi cesta lanovkou, tj. 100,- Kč za osobu – dnes celkem běžná akceptovatelná cena. Vysloveně pochválit je třeba obec Dolní Moravu – pod její záštitou jsou udržované běžecké tratě, a ty se naštěstí vyvedly (i s tou námrazou). Středisko pod Králickým Sněžníkem se snaží proniknout do Top areálů v rámci celé ČR. V nedávné době byly proinvestovány značné prostředky, nicméně pořád je co zlepšovat. Jak odjíždíme, vidíme, že všechna parkoviště jsou přeplněna, asi by to chtělo nějaké větší centrální parkoviště. To by chtělo ale nějaký větší skibus a třebas i zlepšení přípoje veřejné dopravy, minimálně z nedalekého Červeného Potoka.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrastice
(vzdálenost od místa: 8.86 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pod magickou horou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace