Po žluté z Níhova do Dolních Louček

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Pohled přes Prosatín k údolí Blahoňůvky
Pohled přes Prosatín k údolí Blahoňůvky
lupa

Většina území Tišnovska je rozbrázděna řadou hlubokých a romantických údolí, která zde vytvořily přítoky zdejší hlavní říční osy - toku řeky Svratky. Jedním z nich v jihovýchodní části regionu jsou hluboká údolí říček Libochovky a Blahoňůvky, kam je směrován dnešní výlet.

Za čím jedeme?

Vysoké nebe nad Prosatínem
Vysoké nebe nad Prosatínem
lupa

Výlet začneme na železniční zastávce Níhov. Po celé jeho délce nás bude provázet žlutě značená turistická cesta. Odtud zpevněnou komunikací dorazíme do první obce zvané Katov. Z návsi pokračujeme kolem bývalé školy (na ní je pamětní deska generála Luži, jehož oddíl koncem války prováděl protifašistický odboj ve zdejších lesích). Trasa dále směřuje kolem zemědělského podniku na mírně ukloněnou náhorní plošinu, z níž jsou jedinečné rozhledy po okolí krajině. Značená cesta postupně dorazí na okraj osady Prosatín a pod ní klesne do hlubokého lesnatého údolí říčky Blahoňůvky k rozcestí Drápelky. Zde pak cesta pokračuje po zpevněné komunikaci nade dnem toku, projde kolem statného buku Na Drápelkách a brzy dorazí k silnici, která nás dovede na významné rozcestí k autobusové zastávce Chytálky. Zde se trasa zlomí vlevo a účelovou komunikací, tentokráte již proti toku říčky Libochovky dorazí k samotě a bývalému mlýnu Falcovy. Odtud směřujeme dále proti toku a zanedlouho nás uvítá ididcká osada Chytálky. Před prvním domem se značená cesta zlomí a pěšinou serpentinami stoupá do příkrého svahu zalesněné stráně až k rozcestí Mírová. Zde už pak lesem směřujeme podél železniční trati k vlakové zastávce Dolní Loučky, která se nachází vysoko ve svahu nad vlastní obcí. Zde pak naše putování ukončíme. Celková délka výletu je necelých deset kilometrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozcestí pod Katovem
Rozcestí pod Katovem
lupa

Na celé trase se bohužel nenalézá žádné stravovací ani ubytovací zařízení. Lze se však chvíli zdržet při přestupování v Tišnově, kde je řada restaurací, kaváren či cukráren. Zde lze doporučit i několik velice slušných ubytovycích zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rázovitá krajina jak zdejších náhorních plošin s množstvím rozptýlené zeleně a rozhledových míst, tak i romantických hlubokých lesnatých i lučnatých údolí.

Ostatní informace

Náves v Katově s kaplí Narození P. Marie
Náves v Katově s kaplí Narození P. Marie
lupa

Začátek a konec výletu se nachází na železniční trati č. 250 Brno - Havlíčkův Brod. V současné době v rámci IDS JMK končí osobní vlaky nejčastěji v Křižanově nebo Žďáru nad Sázavou - jizdní řády. Průběh trasy výletu je zobrazen zde.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.84 Velkomeziříčsko a č.85 Okolí Brna-Svratecko, GOL 1:25 000 Okolí Brna-Tišnovsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Níhov
(vzdálenost od místa: 1.96 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po žluté z Níhova do Dolních Louček

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace