Po vinařské stezce ze Strážnice do Hroznové Lhoty

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Strážnice
Strážnice
lupa

Ze Strážnice můžeme vyrazit na výlet po vinařské stezce vedoucí až na okraj CHKO Bílé Karpaty. Muzeum v přírodě ve Strážnici je návratem do časů roubených chaloupek s doškovými střechami a řemeslných dílen na návsi s ojedinělou expozicí souboru vinohradnických staveb se zařízením. Na dávnou historii Strážnice odkazuje kromě znatelného středověkého půdorysu i žerotínský zámek a synagoga se hřbitovem a rituální mikve jako připomínka jedné z nejstarších židovských obcí na Moravě.
Do podhůří biosferické památky UNESCO stezka zvolna stoupá po silnici. Před Radějovem, který je vstupní branou do Bílých Karpat míjí kopec Žerotín, rezervaci teplomilných rostlin, na kterém byla kdysi hláska spojená podzemní chodbou se Strážnicí.
Přestože v kraji koluje pověst o bohatém habánském sklepu zasypaném nedaleko myslivny pod Starým hájem, spíše než vínem je Radějov známý každoročními košty slivovice. Do Tvarožné Lhoty, která nese jméno daně odváděné z prodaného tvarohu, pokračuje stezka po silnici. V sousedství trasy Strážnické vinařské, na vrcholu kopce Travičná, stojí v nadmořské výšce 380 m železná rozhledna vybudovaná v roce 2000.
Příští osadou na stezce je Kněždub, rodiště bratří Úprků. Dominantou vesnice je pseudogotický Kostel Sv. Jana Křtitele, v domkářské části obce se zachovalo několik malebných ukázek lidové architektury. Na místním hřbitově, který je nazýván Slováckým Slavínem, našli místo posledního odpočinku malíři Joža Úprka a Antoš Frolka a sochař Franta Úprka.
Z Kněždubu vede cesta podél hranice CHKO Bílé Karpaty do Hroznové Lhoty. Novodobá historie obce, která byla v roce 1560 povýšena na městečko, je také spjata se jménem Joži Úprky. Od začátku minulého století žil a tvořil v Hroznové Lhotě, tady ho v r. 1902 navštívil slavný francouzský sochař Auguste Rodin. Dům, který pro Úprku postavil v secesním stylu architekt Dušan Jurkovič, však v obci nejspíše nenajdete. Chátrá v nepřehledné zástavbě za kostelem.

Za čím jedeme?

Kněždub
Kněždub
lupa

Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, Strážnické brány, kostel sv. Martina, zámek, kaple sv. Rocha, synagoga
CHKO Bílé Karpaty
Kneždub - Kostel Sv. Jana Křtitele, hřbitov Slovácký Slavín
Hroznová Lhota - dům Joži Úprky

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce ze Strážnice do Hroznové Lhoty

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace