Po vinařské stezce z Vrbice do Hustopečí

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Vrbice
Vrbice
lupa

Druhá část téměř sedmdesátikilometrového velkopavlovického okruhu začíná stylově sjezdem mezi vinohrady do Kobylí. Stará vinařská obec je proslavená dlouhými a hlubokými sklepy pod stylovými lisovnami, svědectvím o mimořádné zručnosti zdejších řemeslníků jsou vřetenové dřevěné lisy opatřené letopočty, nápisy i ručními ozdobami. Jeden z nejstarších si můžete prohlédnout v novodobé sklepní kolonii Suchořádská zmola, úplný obraz o historii kobylského vinařství nabízí expozice v muzea obce Kobylí.
Dva kilometry za Kobylím se Velkopavlovická vinařská stezka stáčí na západ a krajem beze stínu směřuje přes Brumovice, Morkůvky a Boleradice do rodiště bratří Mrštíků obce Diváky.
Trasa vede převážně po klidných silnicích 3. třídy, za pozornost stojí krásný terénní úsek na úpatí vinic podél potoka Haraska, který ústí na silnici do Klobouk. Odbočení doprava nabízí krátkou zajížďku po Moravské vinné stezce, která vás přivede k větrnému mlýnu nad Klobouky. Návštěvu další obce na trase, Boleradic, by si neměli nechat ujít hlavně milovníci jadrných vín s osvěžující kyselinou. Obec se rovněž pyšní nejvyšší rozhlednou na Břeclavsku; „přesýpací hodiny" na kopci Nedánov vám umožní shlédnout trasu vašeho dvoudenního výletu z ptačí perspektivy.
Kopcovitou krajinou Hustopečské pahorkatiny pokračuje stezka přes Diváky do Kurdějova. Starobylá osada v údolí a tak trochu na konci světa si do dnešních dnů zachovala podobu tajuplného kosmopolitního sídla, do jehož zdí je vepsána pohnutá minulost, časy velkého vzepětí a rozmachu i krutých pádů. Za povšimnutí stojí i příroda v okolí obce, přírodní rezervace Kamenný vrch je domovem nejcennějších teplomilných společenstev na Moravě. Z katastru obce vás Velkopavlovická vinařská stezka vyvede kolem Kurdějovského rybníka na silnici, ze které po pár stovkách metrů odbočíte doprava na Moravskou vinnou stezku, která polní cestou v blízkosti dálnice zakrátko dospěje do cílových Hustopečí.

Za čím jedeme?

Pavlovské vrchy
Pavlovské vrchy
lupa

Hustopeče - renesanční kašna, kostel sv. Václava a sv. Anežky České, Barokní morový sloup, ulice starých sklepů, pomník T.G.M.
Vrbice - sklepní kolonie Na Sklepech a Stráž, kostel sv. Jiljí, kaple sv. Anny, Mohyla míru, Boží muka, Socha sv. Aloise
Kobylí - kostel sv. Jiří, Křižákův sklep, Svobodův sklep, sklep V Kútku
Diváky - zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Památník bratří Mrštíků
Boleradice - kaple sv. Rocha, Kostel Sv. Jana Křtitele

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Vrbice do Hustopečí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace