Po vinařské stezce z Vážan do Bzence

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Bzenec
Bzenec
lupa

Bzenecká vinařská stezka přeruší svou pouť ve Vážanech. Místní komunikace kolem pozdně gotické kaple sv. Josefa a odpočívadla s informační tabulí přivede stezku k silnici a odbočením doprava následuje úsek, který je propojením okruhu červeně značenou Moravskou vinnou stezkou. Klesá do Ořechova, míjí zámek z konce 16. století i zajímavou kapli sv.Václava v obci a jako šedivá stuha v zeleni teras a remízků se vine v klidu a bez aut do Těmic. Z obce, která nese jméno feudálního pána Jana z Témů, pokračuje přes Domanín do Bzence jako Moravská vinná a Bzenecká vinařská stezka zároveň.
Složitý historický vývoj obce Těmice započal roku 1264. Jako mnoho jiných obcí zpustly Těmice v době třicetileté války, později ves získal velehradský klášter a připojil ji k ořechovskému dílu svého panství. Historickou památkou osady je žudro na lidovém domě čp. 48, který pochází z poloviny 19. století. Podobný osud jako Těmice měla v minulosti i další osada na stezce Domanín. Obci dominuje Kostel Sv. Václava, který se může pochlubit kvalitními obrazy Ignáce Raaba a raně barokní zemědělská usedlost zvaná Dvůr. Za Domanínem opouští trasa silnici pro motorová vozidla a u kamenného kříže odbočuje do otevřené krajiny nad Bzencem. Následným sjezdem mezi vinicemi k Hrubému háji vstupuje stezka do Dolnomoravského úvalu, rozsáhlé sníženiny s plochým povrchem a unikátní oblastí vátých písků, tvořících v několika lokalitách v okolí Bzence národní přírodní památku se suchomilnou flórou a faunou. V místě, kde se potkává s Uherskohradišťskou zatáčí Bzenecká stezka doprava a krátkým terénním úsekem spěje k centru oblasti, Bzenci.
Přímo na trase stezky, která prochází severní částí Bzence, nacházejí se nejvýznamnější památky královského města. Židovský hřbitov v ulici Karla Čapka je středověkého původu, nejstarší dochované náhrobky jsou z konce 17. století. Mezi asi tisícem kamenů je několik cenných náhrobků barokního a klasicistního typu.

Za čím jedeme?

Domanín
Domanín
lupa

Ořechov -zámek z konce 16. století, kaple sv. Václava
Domanín - Kostel Sv. Václava
Bzenec - barokní Kostel Sv. Jana Křtitele, pseudogotický zámek , pamětní lípa v zámeckém parku, židovský hřbitov

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Vážan do Bzence

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace