Po vinařské stezce z Uherského Hradiště

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Hluk
Hluk
lupa

Uherské Hradiště, z něhož můžeme vyrazit na celodenní výlet po Uherskohradišťské vinařské stezce, neslo původní název Nový Velehrad. Zřetelné středověké založení náměstí doplňují částečně zachovalé hradby, ve středu města jeden renesanční dům a několik barokních staveb. Z města vás stezka vyvede přes Mařatice na břeh řeky Moravy a Kunovským lesem k Olšavě. Necelých dvě stě metrů před řekou Moravou a Kostelanami nad Moravou odbočíte doleva směrem na Ostrožskou Novou ves.
V blízkosti Ostrožské Nové vsi se nachází největší vodní plocha v regionu. Rozsáhlá jezera, která zde vznikla těžbou štěrkopísku, jsou nazývána Slováckým mořem a nabízí výborné podmínky pro rekreaci a rybaření. Chloubou obce jsou od začátku 20. století lázně, které využívají sirných pramenů k léčbě nemocí pohybového ústrojí. Před obecním úřadem odbočuje stezka po silnici do Ostrožské Lhoty. Cestou do Hluku kopíruje vinařská stezka tok potoka Okluky, do osady samotné vstupuje na okraji vinařské trati Husí hora.
Město Hluk, východní výspa Slováckého Dolňácka, leží v oblasti starého osídlení z doby předslovanské. V nedalekém Dolním Němčí, kam vinařská stezka směřuje po silnici, bylo objeveno rozsáhlé keltské sídliště. Klidnější a zajímavější alternativou cyklistického propojení obou osad je úsek Strážnické vinařské stezky stezka směrem do Boršic. V půli úseku odbočíte doleva na polní cestu. která stoupá úvozem kolem přírodní památky Babí hora. Následní mírný sjezd končí překvapivým brodem přes potok Okluky na okraji Dolního Němčí. Obcí prochází stezka kolem potoka a krátkým úsekem po místní komunikaci. Na silnici za obcí odbočí doleva a mírně stoupá do Vlčnova.
Třítisícové městečko, známé především jako místo národopisných slavností s Jízdou králů, je malebným skanzenem venkovského života na Dolňácku. Stezku procházející osadou lemují ukázky lidové architektury. V rolnickém domě s doškovou střechou z 19. století je umístěna stálá expozice hospodářství Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.
Po překročení silnice stoupá stezka obcí pod Myšince, na jehož úpatí se bělají průčelí vlčnovských búd. Přízemní lisovny bez sklepů se vyskytují pouze na Uherskobrodsku.

Za čím jedeme?

Vlčnovské boudy
Vlčnovské boudy
lupa

Uherské Hradiště - jezuitský klášter s farním kostelem sv. Františka Xaverského, Letní filmová škola, Den otevřených památek, Festival hudebních nástrojů lidových muzik, středověké centrum, barokní stavby v centru
Ostrožská Nová Ves - Slovácké moře, socha T.G. Masaryka
Ostrožská Lhota - Kostel Sv. Jakuba Staršího
Hluk - Šarovcova tvrz, kostel sv. Vavřince, památky lidové architektury
Vlčnov - Jízda králů, vlčnovské búdy, Kostel Sv. Jakuba Staršího, Galerie Měšťanka, Expozice hospodářství Muzea J.A. Komenského

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Uherského Hradiště

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace