Po vinařské stezce z Svatobořic do Hovoran

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Svatobořice
Svatobořice
lupa

K první značce Mutěnické vinařské stezky - kousek pod Liščím kopcem - vás přivede krátký terénní úsek dálkové cyklostezky č. 412 z Kyjova. Na hlavní silnici v obci trasa stezky dvakrát změní směr a u budovy bývalé školy, kde je umístěna informační tabule, zabočí po místní komunikaci mezi domy. Na konci ulice začíná táhlé stoupání podél vinohradů k místu dalekého rozhledu v trati Budovníky. Na vrcholu se otevírá impozantní pohled do širokého okolí. Pálavu s hradem Děvičky na jihu, masív Bílých Karpat na východě i panorama Chřibů od Buchlova po Železňák uvidíte za jasného počasí jako na dlani. Po parádním sjezdu do Svatobořic doporučuji návštěvu barokního kostela Navštívení Panny Marie s pozoruhodnou křížovou cestu místního rodáka malíře Vladimíra Vašíčka.
Stezka pokračuje po silnici směrem do Šardic. Vesnicí prochází stezka kolem sklepů u hřiště, míjí bývalou augustiánskou biskupskou rezidenci i historický Loyderůw sklep. Když se na dohled objeví řádek novodobých vinných sklepů Za vesnicí odbočíme doprava a úvozem po úzké asfaltové cestě stoupáme vzhůru. Následuje malebná pasáž s vinohrady a široce otevřeným pohledem na Babí lom a osady pod kopcem.
Výborně značená cesta pokračuje členitým terénem k nejvyššímu bodu Mutěnické stezky, trati Za Dvorkem. Mimo stezku, ale snadno dosažitelná polní cestou vedoucí do Šardic, se nacházejí pozdně barokní architektonicky hodnotná Boží muka Svaté Trojice. Na rozcestí, které předchází přírodní rezervaci Hovoranské louky, odbočuje Mutěnická stezka do Hovoran. Hovoranské louky, kam nás krátkým stoupáním přivede navazující Kyjovská vinařská stezka, tvoří prudký travnatý svah o výměře 10 ha, který je upomínkou na doby, kdy jižní Morava připomínala stepi dnešní Sibiře. Na trasu Mutěnické vinařské stezky se vrátíme sjezdem do Hovoran.

Za čím jedeme?

Hovoranské louky
Hovoranské louky
lupa

Svatobořice-Mistřín - barokní kostel Navštívení Panny Marie, zvonice s kapličkou
Šardice - kostel sv. Archanděla Michaela, Smírčí kámen, Kaplička sv. Rocha
Hovorany - Kostel Sv. Jana Křtitele, socha Vzkříšení, pomník padlých

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Svatobořic do Hovoran

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace