Po vinařské stezce z Hustopečí do Vrbice

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Janohrad
Janohrad
lupa

Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků v Hustopečích je nejen připomínkou dávné vinařské proslulosti města, ale i ideálním místem pro zahájení poznávací expedice požehnaným krajem, kde se rodí nejlepší červená vína na Moravě.
První kilometry po Velkopavlovické vinařské stezce vás bude provázet proměnlivá vyhlídka na vodní dílo Nové Mlýny a Pavlovské vrchy, k břehu Dolní nádrže se stezka přiblíží kousek za Šakvicemi. Za mostem přes řeku Svratku se zvedá k Zaječí, jehož původně pozdně gotický Kostel Sv. Jana Křtitele je další dominantou krajiny. Následuje parádní nezpevněný úsek přes Přítluckou horu, prudký sjezd do obce a krátce za Přítluky odbočka do rakvických vinohradů. V Rakvicích stezka ústí u informační tabule věnované neštěstí na řece Dyji v nedalekých Nových Mlýnech, kde v roce 1936 utonulo 31 dětí na školním výletě. Následujících deset kilometrů okrajem Lednicko-valtického areálu směrem do Podivína je bezstarostnou jízdou harmonickou krajinou a stezku lemují vody Dyje a romantické stavby Lichtenštejnů, jako je Obelisk nebo Janův hrad, který byl postaven na počátku 19. století a je napodobeninou zříceniny středověkého hradu. Královské město Podivín je jedno z nejstarších míst na Moravě. Kostel sv. Petra a Pavla, jehož počátky spadají do 13. století, je se svojí štíhlou bílou věží majákem na ostrově Lednicko-valtického areálu. Významnou památkou města je židovský hřbitov s obřadní kaplí orientálního vzezření. Z Podivína se stezka vydává v souběhu s dálkovou trasou KČT č. 412 na sever, první zastávkou je největší vinařská obec v České republice Velké Bílovice, město proslulé samostatnou vinařskou vesničkou Belegrady a víny mimořádné kvality. Od sklepů v Belegradech vede Velkopavlovická vinařská stezka mezi vinohrady na mýtický vrch Hradištěk, kterému vévodí kaplička zasvěcená sv. Václavovi, sv. Urbanovi a sv. Cyrilu a Metodějovi.
A to nejlepší nakonec. Mekka červených vín a sídlo znamenitých vinařů starobylá Vrbice. Původní osadníci, stejně jako slovanští přistěhovalci, kteří se usídlovali na náhorní plošině pod kopcem Stráž od 14. století, byli svobodní lidé, jejichž povinností bylo držet strážní a vojenskou službu. V průběhu staletí vybudovali ve Stráních slepencové skály sklepy, jejimž předsklepím vtiskl jednotnou tvář v polovině minulého věku místní zedník František Michna a dnes tvoří malebný areál rozložený v pěti patrech nad sebou.

Za čím jedeme?

Podivín
Podivín
lupa

Hustopeče - renesanční kašna, kostel sv. Václava a sv. Anežky České, barokní morový sloup, ulice starých sklepů, pomník T.G.M.
Šakvice - Socha sv. Jana Nepomuckého, socha Nejsvětější Trojice
Zaječí - Kostel Sv. Jana Křtitele, náhrobní kámen kněze Stanislava Reisentera
Lednicko-valtický areál - Janův hrad, Minaret, Obelisk
Podivín - kostel sv. Petra a Pavla
Vrbice - sklepní kolonie Na Sklepech a Stráž, kostel sv. Jiljí, kaple sv. Anny, Mohyla míru, Boží muka, Socha sv. Aloise

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Hustopečí do Vrbice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace