Po vinařské stezce z Hroznové Lhoty do Blatnice pod Svatým Antonínkem

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Blatnice
Blatnice
lupa

Z Hroznové Lhoty se směřuje Strážnická vinařská stezka do Tasova, na jehož konci zatáčí doprava přes říčku Veličku, opouští silnici a polní cestou nás přivede k informační tabuli stezky v Lipově. Stojí před kostelem Všech svatých, jehož interiér ozvláštňují dřevěné pavlače a strop. Podél Veličky a pod viaduktem z roku l926 se dostaneme do Louky, nejstarší obce na Horňácku. Z Louky přes Blatničku a odbočkou doprava na Boršice spěje stezka na Blatnicko, vinařsky nejatraktivnější část oblasti. Silnici lemují vinice na jižních svazích kopce Jasanová.
V Boršicích u Blatnice směřuje modrá značka doleva; stezka pokračuje pohodovou jízdou po klidné asfaltové cestě kolem chatové osady Babí hora s panoramatem Hluku na dohled. My však nebudeme pokračovat do města, ale odbočíme doleva a nezpevněnou polní cestou se vydáme k přírodní památce Kobylí hlava. Tvoří ji stepní louka a teplomilná doubrava, kde se zachovalo bohaté společenstvo původních kavylových stepí.
Následující desetikilometrový úsek je cyklisticky nejzajímavější částí etapy. Na rozbitou polní cestu navazuje úsek s travnatým povrchem, který nad Blatničkou vystřídá kopcovitý terén v oblasti vinařských tratí Milovy. Stezka točící se v členitém terénu přivede cyklisty k odpočívadlu stezky nad Blatnicí, odkud prudce klesá do osady. Vinařská obec Blatnice pod sv. Antonínkem zaujme na první pohled řadou lidových staveb, vynikajících krásou a bohatostí průčelí. Kostel sv. Ondřeje na návsi skrývá ve svém interiéru oltářní obraz světce od Joži Úprky. Památkově chráněný areál sklepů s lisovnami z nepálených cihel Stará hora je připomínkou časů, kdy ruce stavitelů vedla pokora a pochopení účelu stavby.

Za čím jedeme?

Stará hora
Stará hora
lupa

Hroznová Lhota - dům Joži Úprky
Louka - kaplička se zvonicí z 18.století, kostel Panny Marie Růžencové
Blatnice pod Svatým Antonínkem - Kostel sv. Ondřeje, areál vinných sklepů Stará hora, kaple sv. Antonína-poutní místo

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Hroznové Lhoty do Blatnice pod Svatým Antonínkem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace