Po vinařské stezce z Čejče do Milotic

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Milotice
Milotice
lupa

V Čejčské kotlině, unikátním území, které je dnem bývalého jezera, začíná další část Mutěnická vinařské stezky. Čejč, který ve středověku patříval klášteru Porta coeli byl v 15. století zpustošen a obnoven až v 2. polovině 18. století. Asi kilometrový úsek po místní komunikaci končí odbočením stezky doleva. Rovinatým terénem v sousedství železniční tratě Hodonín - Zaječí se blížíme k centru vinařské oblasti, která tvoří přechod mezi severními a jižními oblastmi pěstování révy vinné na Moravě.
Mutěnice, jedna z největších vinařských obcí na Moravském Slovácku, vítají cyklisty stylově. Nádhernou scenérií vinic rozložených na jižních svazích a sklepní kolonií Pod búdama, společně s nehranou pohostinností a pábitelským šarmem místních vinařů. Cestou po silnici do Dubňan vede trasa k Jarohněvickému rybníku, kde vyúsťuje spojka stezky od Hovoran. Sedmikilometrový úsek střídá cestu lesem, otevřenou krajinou s dalekými výhledy a půvabný sjezd kolem vinic a novou sklepní kolonií na okraji Hovoran. Hlavní okruh pokračuje ve společnosti Moravské vinné stezky a vinařské stezky Podluží do Dubňan. Dále Mutěnická vinařská stezka stoupá po silnici k odbočce k bývalému dolu Josef a na horizontu zatáčí doleva cestou mezi vinohrady. Po krátkém prudkém sjezdu se ocitnete na okraji vinařského areálu Šidleny.
Milotická sklepní osada nemá starobylý ráz petrovských Plžů ani domácký půvab vinných sklepů na úpatí Chrástu u Vlkoše. Rozložena na návrší mezi vinicemi však nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie. V levotočivé zatáčce na konci Šidlen odbočuje stezka do Milotic a růžové značení Mutěnické vinařské stezky dovede cyklisty až k baroknímu zámku, který je považován za perlu jihovýchodní Moravy.

Za čím jedeme?

Milotice - zámek, areál vinných sklepů Šidleny, Přírodní rezervace Horky
Čejč - vinné sklepy
Mutěnice - Kostel sv. Kateřiny, barokní kaple sv. Rocha, sklepní areál Pod búdama

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Čejče do Milotic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace