Po vinařské stezce z Bukovan do Dambořic

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Vinař
Vinař
lupa

Styl, vkus, solidnost a nenucenou pohostinnost personálu nabízí areál Bukovanského mlýna na severní hranici vinorodé Moravy a cenné biosférické oblasti Ždánický les. Komplex inspirovaný tradiční lidovou architekturou a venkovským životem na Slovácku nabízí komfortní ubytování, cykloturistické programy i ochutnávky vína.
Právě zde můžete začít svůj výlet na Kyjovské vinařské stezce směrem do Dambořic. Obec Bukovany je branou do přírodního parku Ždánický les. Vegetaci přírodního parku, vyhlášeného v roce 1996, tvoří porosty habrových a bukových doubrav, dubových bučin a bučin. Vinařská stezka vede z Bukovan po silnici přes Ostrovánky do Nechvalína, obce ve které bylo v polovině 80. let minulého století objeveno 179 hrobů z doby laténské a slovanské.
Cestu do Lovčic a Ždánic, procházející okrajem Ždánického lesa, lemují vinice a ovocné sady, směrem na jih poskytuje daleké výhledy do krajiny. Ve Ždánicích, které jsou centrem rázovité folklórní oblasti, doporučujeme návštěvu Vrbasova muzea v původně renesančním zámku rodu Kouniců. Příští zastávkou na trase je obec Archlebov, v 15. století významné trhové centrum, jenž nabízí k prohlídce několik kulturních památek. Nejvýznamnější je kostel sv. Rocha a Šebestiána a barokní kamenosochařská práce kříž v Záhumení. Na návsi umístěná plastika „Vinař" zlínského výtvarníka s archlebovskými kořeny Jaroslava Kovandy, je zřejmě ojedinělým sochařským ztvárněním tohoto živočišného druhu. Strýc v kšiltovce, s koštýřem a karafou je také jednou z mála realizovaných instalací Kovandy v době „normalizace".
Po silnici pokračuje stezka do Žarošic, poutního místa s kostelem Panny Marie z r. 1801, za obcí odbočí doleva a po krátkém úseku po státní silnici zamíří nejdříve terénem, později po silnici do Dambořic. Obec zažila největší rozkvět příchodem habánů v r. 1550, od 16. století existovalo v městečku rovněž významné židovské osídlení.
Z Dambořic pokračuje stezka na křižovatku před Velké Hostěrádky, kde na ni navazuje Velkopavlovická vinařská stezka, v obci samotné je potom začátek cyklistické stezky vedoucí bývalou Brněnskou vinařskou oblastí.

Za čím jedeme?

Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
lupa

Bukovany - Bukovanský mlýn
Ostrovánky - kaple
Nechvalín - kaple sv. Kateřiny
Ždánice - Vrbasovo muzeum
Archlebov - kostel sv. Rocha a Šebestiána
Žarošice - kostel sv. Anny
Dambořice - židovský hřbitov

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jídlo i pitís sebou, ale cestou potkáte několik místních restaurací

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda a hlavně návštěva vinných sklepů. Jen pozor, pokud jste na kole, na řízení pod vlivem :)

Ostatní informace

Vydejte se na kole krajem památek a vína po stezkách vinicemi jižní Moravy.
Chcete se dovědět ještě více? Navštivte www.vinarske.stezky.cz!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po vinařské stezce z Bukovan do Dambořic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace