Po stopách W. A. Mozarta v Brně

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Pokud se budete toulat Brnem a oslovuje vás hudba genia W. A. Mozarta, můžete jeho "stopu" vidět na dvou místech (popis viz níže).

Mozart v Brně I
Mozart v Brně I
lupa

Mladý hudebník se svým otcem kdy mu bylo 11 let pobýval na císařském dvoře ve Vídni. V roce 1767 zde však vypukla epidemie černých neštovic a otec velmi moudře usoudil, že je třeba Vídeň opustit. Vydal se tedy se svými dětmi - malým Mozartem a jeho sestrou na sever do Brna a pak dále do Olomouce. Brnem vlastně jen projížděli.

Mozart v Brně II
Mozart v Brně II
lupa

Když dojeli do Olomouce u děcka plně vypukla nemoc černé neštovice. Starostivou péčí biskupského dvora a olomoučanů se malý skladatel vyléčil a mohl plně rozvíjet dál svoje nadání. Tuto epizodu velmi vtipně připomíná dílo olomouckého skladatela - Tvarůžkové ody (jak jinak vyléčit černé neštovice, než tvarůžkami, ne?)

Za čím jedeme?

Ale zpět k Brnu. Na paláci hraběte Schrattenbacha najdeme pamětní desku, která pobyt malého Mozarta v Brně připomíná.

Když se vracela rodina zpět do Vídně, tak Mozart koncertoval 30.12 v dnešní Redutě (dříve Taverně). Tuto milou akci připomíná socha od sochaře Kurt Gebauera, která byla před Redutou umístěna v roce 2007.

Pamětní desku i sochu najdete na přiložených fotografiích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Brno jako druhé největší město u nás nemá problém s restauračními a ubytovacími kapacitami. Každý si vybere dle své nálady, chutě i peněženky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pobyt Mozarta v Brně byl vlastně jen drobnou epizodou (zastávkou) v jeho životě. Přesto si Brno skladatele připomíná. Je to milé.

Ostatní informace

Jak pamětní deska, tak socha věnovaná Mozartovi jsou přístupny celoročně a bezplatně. V létě 2010 probíhala výstava v Etnografickém muzeu věnovaná právě W. A. Mozartovi a jeho pobytu ve Vídni a v Brně.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po stopách W. A. Mozarta v Brně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace