Po stopách sv. Vintíře

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Dobrá Voda, osada nedaleko Hartmanic je místem, s kterým je úzce spjata osoba sv. Vintíře.

Kostel sv Vintíře
Kostel sv Vintíře
lupa

Svatý Vintíř žil na přelomu 10. a 11. století. Byl to benediktinský mnich a poustevník a do historie se zapsal tím, že přispěl k urovnání vztahů mezi českým knížetem Břetislavem a císařem Jindřichem III.. Když obýval poustevnu pod dnešní Vintířovou skálou udržoval obchodní stezku, která tímto územím vedla. Po smrti byl pak pochován v Břevnovském klášteře v Praze.

Za čím jedeme?

Jdeme se projít po místech, která svatého Vintíře připomínají.V Dobré Vodě jsou dvě místa připomínající tohoto světce.

U pramene sv. Vintíře
U pramene sv. Vintíře
lupa

První je kostel sv. Vintíře, který byl vystavěn na místě bývalé kaple na začátku 18. století. Uvnitř kostela můžeme vidět sochu sv. Vintíře, ale především krásný skleněný oltář. Na oltáři je vyobrazen nejen sv. Vintíř, ale i osobnosti, které měly vliv na jeho život. Interiér kostela je dále doplněn i o unikátní skleněnou Křížovou cestu.

Na rozcestí Pod Březníkem
Na rozcestí Pod Březníkem
lupa

Druhým navštíveným místem v Dobré Vodě je pak Vintířův pramen, který vyvěrá přímo před kostelem. Voda z pramene je považována za léčivou, kdysi tu byly vybudovány i malé lázně. Pramen je od 14. století poutním místem. V dnešní době je pramen zastřešen a nabízí osvěžení všem, kdo sem dorazí.

Na rozcestí Pod Březníkem
Na rozcestí Pod Březníkem
lupa

Po prohlídce těchto dvou míst se vydáme po modré značce směrem na Pustinu, kde přejdeme na značku zelenou a po ní se dostaneme na rozcestí Pod Březníkem. Odtud je krásný výhled do kraje na níže položená místa tohoto koutu Šumavy. Z tohoto rozcestí pak pokračujeme po zelené odbočce směrem k Vintířově skále.

Ještě než pořádně uvidíme skálu samotnou spatříme Vintířovu kapličku. Ta je postavena na místě, přímo pod skálou, kde měl mít sv. Vintíř vystavěnou svou poustevnu.

Vintířova kaplička
Vintířova kaplička
lupa

Vintířova skála je pak vrcholovou partií vrchu Březník v nadmořské výšce 1006 m.n.m.. Je to staré poutní místo, na jejímž vrcholu je osazen železný kříž a které poskytuje krásné výhledy směrem ke státní hranici s Německem.

Zde naše putování po stopách sv. Vintíře končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jelikož se jedná o krátkou procházku cca 4 km, měli jsme s sebou jen nějaké to pití v baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vintířova kaplička
Vintířova kaplička
lupa

Nejvíce se nám líbilo na Vintířově skále. V den naší návštěvy bylo krásné slunečné počasí na začátku března a tak kameny rozeseté na jižním svahu pod skálou byly krásným místem, kde se daly nádherně vstřebávat jarní sluneční paprsky.

Trošku problémový byl výstup na skálu samotnou, neboť přístupová cesta je na straně severní a byla pokryta ledem. Nakonec jsme výstup však zvládli z jižní strany.

Ostatní informace

Do Dobré Vody je asi nejlepší se vypravit autem, ale jezdí sem i autobus na lince z Železné Rudy do Sušice.

Vintířova skála
Vintířova skála
lupa

Kostel sv. Vintíře je možné navštívit celoročně, prohlídky zajišťuje Dům sv. Vintíře, který je hned vedle kostela v budově fary. Pouze na pondělní prohlídku je dobré se předem telefonicky objednat.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrádek u Sušice
(vzdálenost od místa: 13.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po stopách sv. Vintíře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace