Po stopách Ladislava Stehlíka VI.etapa

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Šestá etapa s Ladislavem Stehlíkem Zemí zamyšlenou

Další tedy už šestá etapa našeho putování byla určena na sobotu dne 21. 11. 2015.

Předpověď počasí nebyla vůbec dobrá, ale ti co té předpovědi moc nevěřili vyrazili na trasu. A je třeba říci, že udělali moc dobře. Na trase jsme si užili všechny roční období. Chvilku lehce zapršelo, pak svítilo sluníčko, zafoukal podzimní vítr a také nám lehce zasněžilo. Úplný začátek byla prohlídka muzea koček a papírových modelů hradů a zámků v místnostech zámku lnářského. Obě výstavy rozhodně stály za návštěvu. Pak zámecký pán zavřel zámeckou bránu a vyrazil s námi po červené turistické značce do Kasejovic, kde na nás čekal pan Švagr a provedl nás přilehlými prostorami židovské synagogy. Pak otevřel synagogu k prohlídce. Dozvěděli jsme se o historii židovské komunity v Kasejovicích a s ní spojená řemesla, která byla provozována právě židovskými řemeslníky. Výklad nám profesionálně doplnil i Mgr. Vladimír Červenka historik a heraldik. Ten nám přiblížil i pozdější potíže židovského obyvatelstva v Kasejovicích, kdy židé byli pro bydlení vymezeni dojedné lokality. Přesto ale bylo mnoho z nich v obci váženými občany. Viděli jsme i niku, ve které byl umístěn Golém. Ten zmizel, nika zůstala a tak nám se jako menší golém představil sám pan Švagr. Po prohlídce synagogy nás pan Červenka provedl Kasejovicemi a my na konci obce pokračovali směrem na Újezd u Kasejovic a dále do obce Zámlyní, kde na nás čekalo v Klubu Pastouška moc dobré občerstvení včetně domácího perníku, který upekla naše kamarádka Hanka. Klobásy, pivo, nealko a kávu nám servíroval sám pan starosta. Klobásy jsme si mohli opéct venku na roštu viz. fotogalerie. Ze Zámlyní naše cesta pokračovala do obce Předmíř, Řiště a pak Záhorčice, kde bylo možné zajít na občerstvení do domácí hospůdky U Václava. Pan Václav slezl z pece a dotázal se zda si dáme pivo. Protože už nebyl čas, slíbili jsme , že na jaře podnikneme výšlap ještě jednou, až bude vidět mnohem déle a hospůdku U Václava rozhodně navštívíme. Ze Záhorčic už nebylo daleko do Lnář a tak jsme se kolem božích muk dostali kolem zámecké tvrze zpět k zámku. Tam už byl konec naší šesté etapy Po stopách Ladislava Stehlíka Zemí zamyšlenou. Jak už bylo řečeno na jaře touto krásnou krajinou půjdeme znovu ale jako samostatný pěší výlet. Věříme, že se počasí i teplotně polepší a přidají se k nám i někteří blateňáci. Za TK BLAMIŠ Vladimír Vildt.

Za čím jedeme?

Trasa výletu
Trasa výletu
lupa

Za hezkou krajinou kolem Lnář a Kasejovic, prohlídkou Muzea koček a papírových hradů a zámků v Lnářském zámku, prohlídkou židovské synagogy v Kasejovicích a Klubu Pastouška v Zámlyní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Pro jednodenní pěší výlet nebylo třeba ubytování. Zpočátku jsme se najedli z vlastních zásob a pak výborně v Klubu Pastouška V Zámlyní.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Papírové hrady a zámky
Papírové hrady a zámky
lupa

Moc pěkný a odborný výklad v židovské synagoze od pana Švagra a Mgr. Vladimíra Červenky. V Zámlyní pak výborné občerstvení, které nám zajistila včetně perníku naše kamarádka Hanka a ostatní pak fyzicky pan starosta.

Ostatní informace

V případě zájmu o prohlídku zámku Lnáře: kontakt tel:604 401 432 nebo mail:zamek@dvurlnare.cz

Pro prohlídku židovské synagogy: kasej81@atlas.cz Mgr. Vladimír ČervenkaDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hradiště u Blatné
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po stopách Ladislava Stehlíka VI.etapa

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace